Čunek: Mám důkazy, že moji kauzu rozpoutali politici

Eliška Bártová Eliška Bártová
3. 2. 2009 19:05
Předseda KDU-ČSL je přesvědčen, že byl součástí politické hry
Jiří Čunek v kanceláři předsedy KDU-ČSL
Jiří Čunek v kanceláři předsedy KDU-ČSL | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Bývalého vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj provázela po většinu času ve vysoké politice kauza údajného půlmilionového úplatku.

Nyní, ani ne měsíc poté, co byl Jiří Čunek zbaven všech vysokých vládních funkcí je přesvědčen o tom, že za celou aférou stál někdo z politiků. Korunní svědkyně Marcela Urbanová byla podle Čunka pouze loutkou v politické hře.

"Tuším, kdo za tím vším stojí," řekl dnes deníku Aktuálně.cz předseda KDU-ČSL. "Až budu mít v rukou všechny důkazy, řeknu, o koho jde."

Se sbíráním důkazů proti lidem, kteří ho zneužili k politické hře, už začal.

Čunkova výstraha

Podle něj už některé důkazy má k dispozici. "Jsem přesvědčen, že se nám podaří získat i zbývající důkazy," doufá Čunek. "Předpokládám, že to pak povede k vyvození trestní zodpovědnost. Nebo přinejmenším k vyvození politické zodpovědnosti."

Předseda lidovců je totiž přesvědčen, že za aférou stojí právě jeho političtí rivalové. "Ano, jsem přesvědčen, že za tím stojí politici," říká. "Během uplynulých měsíců se ukázalo, kdo to je."

Možnému politickému pozadí nasvědčovala skutečnost, že tím, kdo na Čunka podal na policii trestní oznámení nebyla jeho bývalá sekretářka Marcela Urbanová, ale bývalý ministr spravedlnosti a člen ODS Jiří Novák.

Exministr spravedlnosti Novák dosud neposkytl žádné vysvětlení, proč tak učinil. "Je vázán mlčenlivostí, tak jsem bohužel zatím nezjistil jeho motivaci, proč to udělal," říká Čunek. Ze stejného důvodu chtěla Urbanová Nováka zbavit mlčenlivosti, kterou je jako její bývalý advokát vázán. Zatím k tomu však nedošlo.

"To, že jsem přesvědčen, že byla (Marcela Urbanová-pozn.red.)loutkou v politické hře někoho jiného, je jiná věc," poznamenal Čunek v dnešním online rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz. "Pevně věřím, že jednou to vyjde najevo. Bude to pro nás všechny výstrahou o tom, jak se dá ovlivňovat politika v naší zemi."

Zásah mafie

Podle svědectví bývalé Čunkovy sekretářky Marcely Urbanové Čunek coby starosta Vsetína převzal v roce 2002 obálku s půl milionovým úplatkem.

Čunek byl obviněn z korupce, jenže těsně před sdělením obžaloby do případu zasáhla Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká a jí pověřený státní zástupce stíhání Čunka zastavil s tím, že se čin nestal.

Pražský soud zároveň konstatoval, že do vyšetřování kauzy zasáhla justiční mafie v čele s nevyšší státní zástupkyní Veseckou.

Bez ohledu na to byla na základě zastavení stíhání Čunka obviněna korunní svědkyně Marcela Urbanová. Ta se nyní seznamuje se spisem a čeká, zda bude obžalována, či zda bude stíhání zastaveno.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Provozovatel největších skiareálů na Slovensku plánuje kvůli dopadům pandemie zrušit 260 pracovních míst

Provozovatel největších lyžařských středisek a dalších služeb pro turisty na Slovensku, společnost Tatry mountain resorts (TMR), hodlá zrušit 260 pracovních míst. V oznámení firma tento krok zdůvodnila uzavřením provozů a složitou situací v cestovním ruchu v souvislosti s koronavirovou krizí. Společnost podniká i v České republice, Polsku a Rakousku a po ohlášeném hromadném propouštění bude na Slovensku zaměstnávat celkem 1100 lidí, z toho většinu ve svých slovenských provozech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy