Čunek mohl psát svědkyni Urbanové,říká znalecký posudek

Eliška Bártová Eliška Bártová
20. 6. 2008 20:33
Soudce četl z posudku expertů
Jiří Čunek odchází z jednací síně okresního soudu Přerov, kde odmítl vypovídat.
Jiří Čunek odchází z jednací síně okresního soudu Přerov, kde odmítl vypovídat. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Přerov - U soudu o tom, zda vyšetřování korupční aféry vicepremiéra Jiřího Čunka provázel další úplatkářský případ, konstatovali soudní znalci pozoruhodný fakt.

Dva muži, kteří se pokusili přesvědčit korunní svědkyni proti Čunkovi Marcelu Urbanovou, aby vzala zpět své obvinění proti lidoveckému předsedovi, přinesli této ženě omluvný dopis, který mohl podepsat sám Jiří Čunek.

Přerovský soud řeší, zda se Roman Vaškůj a Radek Smiřák, jeho komplic, pokoušeli Urbanovou při této schůzce uplatit. Z toho, co tento týden u soudu padlo, lze usuzovat, že podpis Jiřího Čunka pod omluvným dopisem Marcele Urbanové může být autentický.

Tedy, že Čunek o dopise věděl a stvrdil ho vlastní rukou.

Soudce četl závěry expertů, kteří tvrdí, že podpis pod dokumentem byl napsán rukou, nikoliv přeskenován, jak tvrdí obžalovaný Vaškůj.

"Zkoumáním bylo zjištěno, že byl napsán psacím prostředkem s modrou pastou a byl napsán ručně," citoval soudce ze závěrů odborníků.

Návštěva na ministerstvu

Autenticitu podpisu údajně potvrzuje i znalecký posudek, jenž je součástí spisu a soudce z něj dosud necitoval.

Ze soudního jednání ale vyplynulo, jakou cestou by se omluvný dopis připravený k podpisu mohl od Vaškůje k Čunkovi dostat.

V týdnu, kdy Vaškůj připravoval akci proti Urbanové, šla na ministerstvo navštívit Čunka Vaškůjova dcera. Návštěva trvala deset minut.

"Dne 27. 2. v 11.20 přišla na ministerstvo za Jiřím Čunkem Eva Vaškůjová," citoval soudce ze zápisu návštěvní knihy ministerstva.

Tou dobou už byl Vaškůj v kontaktu s Urbanovou. Jiří Čunek, který je nyní v zahraničí, na dotaz zaslaný sms zprávou, zda dopis podepsal a proč za ním přišla dcera obžalovaného, neodpověděl.

Štefl to zařídí

Oldřich Štefl kráčí k soudu
Oldřich Štefl kráčí k soudu | Foto: Ludvík Hradilek

Během čtvrtečního líčení se také ukázalo, že notářské ověření dokumentu s podpisem Jiřího Čunka zařizoval jeho známý, bývalý šéf vsetínského hokejového klubu Oldřich Štefl.

"Volal mi Vaškůj, že by potřeboval něco ověřit, ptal se mě, jestli někoho neznám," líčil Štefl před soudem. "Léta spolupracujeme s paní Menclerovou, zašel jsem za ní a pak dal Vaškůjovi její číslo."

S Vaškůjem se Štefl zná přes deset let. "Tehdy byl významným sponzorem hokejového klubu," říká Štefl.

Štefl už přitom jednou prostředníka mezi Čunkem a Urbanovou dělal.

"V době, kdy jsme měli s Čunkem spor ohledně mého obtěžování, mě pan Štefl zkontaktoval s tím, že pro mě má vzkaz od pana Čunka," vzpomíná Urbanová. "Přišel za mnou a řekl mi, že mi Čunek vzkazuje, ať se vrátím do úřadu a že se nemusím obávat, že prý dostal od KDU za uši."

Štefl údajně v roce 2007, kdy Vaškůj akci proti Urbanové připravoval, docházel také na ministerstvo pro místní rozvoj.

Tajemný přístroj

Obhajoba přesto trvá na svém a závěry odborníků ohledně Čunkova podpisu zpochybňuje.

"Zcela jednoznačné ty závěry nejsou," říká advokát Michael Bartončík. "Je to jen jejich hypotéza, že je podpis autentický. Vaškůj ten podpis skenoval na speciálním přístroji, který v Česku nikdo nemá a nikdo ho nikdy neviděl, proto nejsou schopni poznat, že to není autentické."

Vaškůj však odmítl znalcům onen tajemný přístroj ukázat. "Dal jim technická data a parametry," uvedl Bartončík. "Proč jim neposkytl přístroj? Protože je velmi drahý."

Soudce však během pátečního líčení citoval závěry znalců, kteří existenci takového přístroje nedohledali.

Vaškůjova obhajoba je přesto klidná. Pravost podpisu by totiž přinesla komplikace spíše Jiřímu Čunkovi, než jejich klientovi.

"Vzhledem k tomu, co vyšlo najevo před soudem z videozáznamu, nás toto neznepokojuje," říká Bartončík. "Video jasně ukázalo, že Urbanová si de facto o úplatek sama řekla."

Čunek před soud

Jasno do situace kolem Čunkova podpisu by mohla vnést dcera obžalovaného Eva Vaškůjová. Ta se však k soudu nedostavila, nepřevzala si obsílku.

Mlčí také Jiří Čunek, který před soudem odmítl vypovídat a tento týden se z líčení omluvil kvůli pracovní cestě.

Soudce Jiří Barbořík však dál trvá na jejich předvolání a bude požadovat jejich výpověď.

 

Právě se děje

před 24 minutami

EU se neshodla na sankcích za Navalného, šéf unijní diplomacie poletí do Moskvy

Přes naléhání řady států Evropské unie se ministři zahraničí členských zemí neshodli na potrestání ruských činitelů odpovědných za uvěznění opozičního vůdce Alexeje Navalného. ČTK to sdělil diplomatický zdroj. Některé země chtěly dát přednost jednání s ruským vedením, šéf unijní diplomacie Josep Borrell proto vyrazí začátkem února do Moskvy apelovat na propuštění Navalného.

Unijní státy dnes odsoudily potlačení víkendových demonstrací, během nichž ruské bezpečnostní síly o víkendu zadržely několik tisíc lidí. Protestující požadovali propuštění Navalného, který byl zatčen před týdnem, když se vrátil do Moskvy z léčení v Německu. Tam se zotavoval z otravy, kterou Navalnyj připisuje ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a tajné službě FSB, což Kreml popírá. Den po zadržení na něj soud uvalil třicetidenní vazbu.

Přestože řada zemí od Litvy přes Polsko po Itálii navrhovala potrestat lidi odpovědné za Navalného zatčení a uvěznění, k jednomyslné shodě ministři nedospěli. Podporu neměla od řady zemí, mimo jiné Německa či Lucemburska.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Provozovatel největších skiareálů na Slovensku plánuje kvůli dopadům pandemie zrušit 260 pracovních míst

Provozovatel největších lyžařských středisek a dalších služeb pro turisty na Slovensku, společnost Tatry mountain resorts (TMR), hodlá zrušit 260 pracovních míst. V oznámení firma tento krok zdůvodnila uzavřením provozů a složitou situací v cestovním ruchu v souvislosti s koronavirovou krizí. Společnost podniká i v České republice, Polsku a Rakousku a po ohlášeném hromadném propouštění bude na Slovensku zaměstnávat celkem 1100 lidí, z toho většinu ve svých slovenských provozech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy