Speciál týdne: Soud pátrá v šeru kauzy Čunek

Reportéři Aktuálně.cz
19. 6. 2008 14:30
Vše o zásadním soudu s podnikatelem Vaškůjem
Podnikatel Roman Vaškůj.
Podnikatel Roman Vaškůj. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Přerov - Před přerovským soudem probíhá líčení úzce související s kauzou Čunek.

Podnikatelé Roman Vaškůj a Petr Šmiřák čelí obžalobě z pokusu ovlivnit průběh jejího vyšetřování. Oběma hrozí za tři trestné činy až osm let vězení.

Podle obžaloby přišel Vaškůj loni v únoru za korunní svědkyní v kauze Čunek Marcelou Urbanovou a nabídl jí, že za změnu výpovědi v jeho prospěch dostane Marcela Urbanová peníze a další výhody. Bývalá Čunkova sekretářka však návrh odmítla a policie Vaškůje obvinila hned ze tří trestných činů.

U soudu bude muset vypovídat znovu i vicepremiér Jiří Čunek - soudce Jiří Barbořík chce jeho vyjádření, zda měla být kvůli němu podplacena korunní svědkyně.

Projděte si speciál, který mapuje klíčový soud, jenž může poodhalit dosud nezodpovězené otázky z kauzy Čunek.

Speciál je členěn do několika kapitol:
(kliknutím na příslušnou položku se dostanete přímo do vybraného úseku)

Jiří Čunek v soudní síni nevypovídal.
Jiří Čunek v soudní síni nevypovídal. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
Marcela Urbanová překvapivě není v tzv. kauze "Vaškůj" mezi poškozenými. "Důvodně se domnívám, že neuznáním statutu poškozené mi chtějí zamezit přístup do spisu Jiřího Čunka," řekla Aktuálně.cz.
Marcela Urbanová překvapivě není v tzv. kauze "Vaškůj" mezi poškozenými. "Důvodně se domnívám, že neuznáním statutu poškozené mi chtějí zamezit přístup do spisu Jiřího Čunka," řekla Aktuálně.cz. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
Jeden z klíčových svědků kauzy Čunek - vrchní komisař Milan Šošovička.
Jeden z klíčových svědků kauzy Čunek - vrchní komisař Milan Šošovička. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
Místopředseda okresního soudu v Přerově Jiří Barbořík v jednací síni.
Místopředseda okresního soudu v Přerově Jiří Barbořík v jednací síni. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
Obžalovaného Petra Šmiřáka přivedla do jednací síně vězeňská policie, neboť ve výkonu trestu.
Obžalovaného Petra Šmiřáka přivedla do jednací síně vězeňská policie, neboť ve výkonu trestu. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

 

Zprávy od soudu s Vaškůjem

 

 

Co se děje kolem Marcely Urbanové

 

 

Další dozvuky kauzy Čunek

 

 

 

Právě se děje

před 23 minutami

EU se neshodla na sankcích za Navalného, šéf unijní diplomacie poletí do Moskvy

Přes naléhání řady států Evropské unie se ministři zahraničí členských zemí neshodli na potrestání ruských činitelů odpovědných za uvěznění opozičního vůdce Alexeje Navalného. ČTK to sdělil diplomatický zdroj. Některé země chtěly dát přednost jednání s ruským vedením, šéf unijní diplomacie Josep Borrell proto vyrazí začátkem února do Moskvy apelovat na propuštění Navalného.

Unijní státy dnes odsoudily potlačení víkendových demonstrací, během nichž ruské bezpečnostní síly o víkendu zadržely několik tisíc lidí. Protestující požadovali propuštění Navalného, který byl zatčen před týdnem, když se vrátil do Moskvy z léčení v Německu. Tam se zotavoval z otravy, kterou Navalnyj připisuje ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a tajné službě FSB, což Kreml popírá. Den po zadržení na něj soud uvalil třicetidenní vazbu.

Přestože řada zemí od Litvy přes Polsko po Itálii navrhovala potrestat lidi odpovědné za Navalného zatčení a uvěznění, k jednomyslné shodě ministři nedospěli. Podporu neměla od řady zemí, mimo jiné Německa či Lucemburska.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Provozovatel největších skiareálů na Slovensku plánuje kvůli dopadům pandemie zrušit 260 pracovních míst

Provozovatel největších lyžařských středisek a dalších služeb pro turisty na Slovensku, společnost Tatry mountain resorts (TMR), hodlá zrušit 260 pracovních míst. V oznámení firma tento krok zdůvodnila uzavřením provozů a složitou situací v cestovním ruchu v souvislosti s koronavirovou krizí. Společnost podniká i v České republice, Polsku a Rakousku a po ohlášeném hromadném propouštění bude na Slovensku zaměstnávat celkem 1100 lidí, z toho většinu ve svých slovenských provozech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy