Čunkův spis se dostal na veřejnost. Soudce z něj četl

Eliška Bártová Eliška Bártová
17. 6. 2008 20:30
Přerovský soudce dává nahlédnout do kauzy Čunek
Jiří Čunek pózuje u kopie svého spisu.
Jiří Čunek pózuje u kopie svého spisu. | Foto: Ludvík Hradilek

Přerov - Jiří Čunek se sice díky zásahu nejvyšší státní zástupkyně před soud nedostal, přesto se jeho spis stal součástí soudního líčení.

Přerovský soudce Jiří Barbořík, který projednává případ Romana Vaškůje obžalovaného z uplácení korunní svědkyně Urbanové, se do případu zakousl podobně jako pražský kolega Vojtěch Cepl rozhodující v kauze justiční mafie.

Přes námitky obhajoby četl výtah ze spisu vedeného na Jiřího Čunka. Veřejnost tak poprvé mohla z úst soudce vyslechnout přesnou výpověď Čunka i Marcely Urbanové.

Čtěte: Soudce předvolal Čunka. Když nepřijde, dostane pokutu

Újma na cti

Roman Vaškůj je společně s Petrem Šmiřákem obviněn ze tří trestných činů - podplácení, nadržování a křivého obvinění.

Soudce Jiří Barbořík si k posouzení tohoto případu vyžádal celý spis kauzy Čunek. V úterý, kdy pokračovalo hlavní líčení s Vaškůjem a Šmiřákem, se odhodlal k odvážnému kroku.

Podstatné části spisu s více než 3 500 stranami veřejně předčítal. Využil unikátní možnosti, kterou díky přítomnosti spisu má.

Proti veřejnému čtení se několikrát ostře ohradila obhajoba Vaškůje. Během líčení podal advokát námitku.

„Uniká mi význam toho, abychom prováděli dokazování spisem," protestoval obhájce Michael Bartončík. „Co nám to má objasnit, překračuje to rámec spisu."

Soudce po poradě s tříčlenným senátem námitce nevyhověl. „Námitka se nepřipouští. Zkoumá se tímto případná motivace Čunka, což souvisí s naší kauzou," uvedl Barbořík. „Zároveň mohu porovnávat výpovědi s touto trestní věcí."

Obhájce se čtení stěžejního dokumentu bránil i po polední pauze. „Zveřejňují se informace, které nejsou veřejně přístupné. Žádám, aby senát přehodnotil postup v dokazování," uvedl Bartončík. „Může to někomu - panu Čunkovi třeba, způsobit újmu na cti."

Soudce námitku definitivně zamítl a přečetl výtah ze všech deseti svazků spisu.

Věrohodná Urbanová?

Marcela Urbanová přichází vypovídat do jednací síně č. 217 okresního soudu v Přerově.
Marcela Urbanová přichází vypovídat do jednací síně č. 217 okresního soudu v Přerově. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Postupně četl genezi případu, jak ji popsala policie. Citoval mimo jiné znalecký posudek na Mareclu Urbanovou, korunní svědkyni případu.

„Výkon paměti je nadprůměrný, značná síla ega, zralá, přizpůsobuje se faktům, realista, má ráda úspěch, jedná na základě logické evidence," citoval soudce z posudku. „Netrpí duševní chorobou ani poruchou, IQ v pásmu nadprůměru, věrohodnost na velmi dobré úrovni."

Znalkyně zároveň uvedla, že situace kolem převzetí peněz je tak komplikovaná, že „nelze předpokládat, že by byla vymyšlená." Zároveň ale připouští, že ze strany Urbanové šlo o pomstu, ta však podle posudku neměla vliv na věrohodnost.

Pražská policie je však jiného názoru a Urbanovou na konci minulého týdne obvinila z křivé výpovědi.

Čtěte více: Obrat: Korunní svědkyně proti Čunkovi byla obviněna

Nepřehledný HBReal

Soudce zároveň ocitoval několik znaleckých posudků, které byly dělány na hodnotu podílu firmy HBReal ve společnosti Vsetínské byty.

Právě zvýhodnění této firmy mělo být motivem k úplatku pro Čunka, tehdejšího starostu Vsetína.

Ve spise jsou doloženy posudky jak ve prospěch Čunka, tak proti němu. V jednom z dokumentů se hovoří o tom, že HBReal vedlo pokladní knihu v rozporu se zákonem a nepřehledně.

„Stav pokladny v té době, kdy vybírali uvedenou částku, byl 855 tisíc," uvádí se v posudku. „Nebyl proto důvod navyšovat."

Kdopak to volá?

Během čtení spisu vyšlo také najevo, že v době, kdy Čunek údajně nebyl ve Vsetíně, bylo z jeho telefonu v kanceláři voláno manželce a odpoledne pak ještě na další telefonní číslo.

Soudce Barbořík a Čunkův spis
Soudce Barbořík a Čunkův spis | Foto: Ludvík Hradilek

Odpověď na tento fakt Čunek policistům nedal.

Kompletní přepis Čunkovy výpovědi a jeho odpovědí na dotazy policejního vyšetřovatele přineseme ve středu.

Ani Urbanová však jasně neodpověděla na všechny dotazy. Především co se týká počátku celé kauzy.

Z její výpovědi vyplývá, že trestní oznámení na Čunka vlastně podat nechtěla. „Já jsem ho tam neposlala," reagovala na dotaz, proč její tehdejší advokát Jiří Novák trestní oznámení podal. „Bylo to mým advokátem vyhodnoceno jako nutné to nahlásit."

Svoji roli v klíčovém okamžiku celé kauzy tak neodkryla. V současné době je Urbanová v souvislosti s kauzou Čunek obviněna z křivé výpovědi.

Soudce ani obhájce se k této nové situaci a k možnosti, zda tato nová skutečnost může ovlivnit proces s Romanem Vaškůjem, nechtěli vyjadřovat.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Návrh zákona, který zakazuje jednorázové plastové příbory, talíře nebo brčka, dnes schválila vláda. Zákon má platit od července, posoudí ho parlament

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Provozovatel největších skiareálů na Slovensku plánuje kvůli dopadům pandemie zrušit 260 pracovních míst

Provozovatel největších skiareálů na Slovensku, společnost Tatry mountain resorts, chce zrušit 260 pracovních míst. Důvodem jsou dopady pandemie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy