Soud odkryl tajné video se svědkyní proti Čunkovi

Eliška Bártová Eliška Bártová
18. 6. 2008 19:10
Uvnitř: Podívejte se na videa od soudu

Přerov - Přerovský soudce Jiří Barbořík pokračoval ve středu v unikátním maratonu odhalování skrytých skutečností kolem kauzy Jiřího Čunka.

Stejně jako se o den dříve odvážně pustil do čtení z Čunkova spisu, nyní pustil policejní záznam schůzky Romana Vaškůje s Marcelou Urbanovou pořízený skrytou kamerou.

Po této schůzce policie Vaškůje a Petra Šmiřáka, jenž se schůzky také účastnil, zatkla a obvinila je ze tří trestných činů - podplácení, nadržování a křivého obvinění.

Podle obhájce Michaela Bartoníčka však promítnutý videozáznam přinesl obrat. "Ukázalo se, že přepis této schůzky, který je ve spise založen, je vytržen z kontextu," uvedl po líčení advokát. "Kdybychom zatýkali každého, kdo se zúčastnil takovéto schůzky, pak bychom měli zatčenou půlku republiky."

Advokát proto nestandardně požádal o doplnění dokazování.

Skupina, která to platí

Roman Vaškůj s Petrem Šmiřákem dorazili za Marcelou Urbanovou domů 1. března loňského roku.

Foto: Ludvík Hradilek

Vaškůj byl v kontaktu s Urbanovou již několik dní před tímto setkáním a výměnou za změnu své výpovědi proti Čunkovi nabízel kompenzace a omluvný dopis.

Urbanová však Vaškůjovu akci nahlásila policii, a ta se rozhodla schůzku natočit skrytou kamerou. Záběry jsou jedním z klíčových důkazů proti oběma obžalovaným.

Schůzka začala nevinně - debatou o počasí a nemocech. Postupně se však druh Urbanové Jaroslav Rúčky dožadoval po Vaškůjovi, aby mu sdělil, kdo ho za nimi vlastně poslal.

"My, jako firma, jsme dostali zakázku, mám ji písemně, jsem za to zaplacený," uvedl Vaškůj. "Tu skupinu, která to platí, jejich jména vám v životě neřeknu."

Konstruktivní řešení

Vaškůj se zároveň během schůzky snažil věci urychlit. Urbanové již přinesl několik dokumentů, na kterých se dříve dohodli. Urbanová s druhem však nyní žádali garance toho, že požadavky budou splněny.

"Toto bychom mohli připravit, procesně je to ale složitá věc, máme na tu dohodu 12 hodin," řekl Vaškůj. "Zítra je Urbanová předvolaná na policii. Pokud už se tam něco vyřkne, pak už to nelze vzít zpátky, kdežto u podání vysvětlení, které jste zatím udělal, to šlo. To bychom to už propásli."

Zároveň Vaškůj nabádá, aby se Urbanová ze zítřejšího výslechu omluvila. "Pan Čunek teď už nic nevymyslí, v noci, je na zasedání v Bruselu, kde budou přes noc zřejmě chlastat," řekl Vaškůj. "Byla by to křeč takto důležitý dokument, který vás má chránit, honit přes noc. Mohli bychom to konzultovat přes víkend. To je konstruktivní řešení."

Schůzka končí tím, že Vaškůj slibuje, že přistoupí na požadavek Urbanové. "Pošlu vám emailem všechny dokumenty: čestné prohlášení vaše i pana Čunka a omluvný dopis a vy si zkontrolujete slova," uvedl Vaškůj.

To, jak by se situace dál vyvíjela a jak by se pokusili získat od Čunka čestné prohlášení, že proti Urbanové nepodnikne žádné kroky, nezjistíme.

Policie totiž překvapivě rychle zasáhla a nečekala na vyústění. Ještě týž večer Vaškůje se Šmiřákem zatkla.

Nést následky

Záběry však ukázaly, že Urbanová vystupovala v komunikaci s Vaškůjem velmi aktivně. Z rozhovoru vyplynulo, že ona sama požádala, aby do omluvného dopisu, který po Čunkovi chtěla, byla zařazena její zformulovaná věta.

"Včera jsem vám nadiktovala větu, tu tam vsuňte," uvedla na konci schůzky Urbanová. "Tak, jak jsem to nadiktovala. Řekla jsem vám, jak chci tento dokument použít. Uložím si to do sejfu, a doufám, že ho nikdy nebudu muset použít, je to určitá pojistka. Nechci nic jiného než krátké vyjádření v tomto směru."

Podle Vaškůjova obhájce je tento záznam velmi důležitý a může přinést obrat. "Ze záznamu vyplývá, že nebyla naplněna podstata trestného činu, pro který jsou obžalováni," uvedl advokát před soudem.

"Jako důkaz z tohoto videozáznamu není nic použitelné," uvedl advokát Bartončík. "Ze záběrů je patrné, že Urbanová dohodu odsouhlasila. Jsem přesvědčen, že i ze špatně zřetelné dikce jasně vyplývá, že si Urbanová řekla o úplatek."

To, že to řekla na policejním záznamu, který sama iniciovala, ji z toho podle advokáta nijak neosvobozuje a musí za to nést následky.

Policejní mobily

Marcela Urbanová a Roman Vaškůj na videozáznamu
Marcela Urbanová a Roman Vaškůj na videozáznamu | Foto: Ludvík Hradilek

Advokát proto zcela nestandardně požádal soudce ještě během líčení o doplnění dokazování. Soud požádal o doslovný přepis celého videozáznamu. "Přepis je ve spisu tendenční, chceme to znova přepsat doslova," uvedl před soudem. "Není naplněna podstata trestného činu, pro který jsou obžalováni."

Zároveň požádal, aby byl přiložen výpis hovorů a sms z mobilu Marcely Urbanové. Ve spise je totiž založen pouze záznam sms zpráv, které jí přicházely, nikoliv, které ona posílala.

Advokát také soudce žádá, aby nechal zjistit čísla mobilů hlavních vyšetřovatelů a také, zda se před výslechem s Urbanovou nesetkali.

O návrzích obhajoby rozhodne soud zítra, kdy bude hlavní líčení odročeno.

 

Právě se děje

Další zprávy