Vaškůj exkluzivně: Za Čunka půjdu klidně do vězení

Eliška Bártová Eliška Bártová
15. 5. 2008 18:00
Bojuji za spravedlnost a jsem ochoten nést následky
Roman Vaškůj: "Věřím, že soud přisvědčí našim argumentům. Pokud tomu tak nebude, budu muset nést důsledky svého jednání."
Roman Vaškůj: "Věřím, že soud přisvědčí našim argumentům. Pokud tomu tak nebude, budu muset nést důsledky svého jednání." | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Zlín - Ve středu začalo v Přerově unikátní soudní líčení, které se zabývá kauzou Čunek. Podnikatel Roman Vaškůj se údajně pokusil uplatit korunní svědkyni případu Marcelu Urbanovou za změnu výpovědi.

Společně s Petrem Šmiřákem je obžalován ze tří trestných činů - křivého svědectví, nadržování a podplácení. Oběma hrozí tři až osm let vězení.

Podle obžaloby se pokusili výměnou za finanční i nemateriální výhody přesvědčit Urbanovou, aby podepsala prohlášení, že výpověď proti Čunkovi předpřipravila policie.

„Chtěl jsem rozvířit vody a nějak Čunkovi pomoci," řekl Roman Vaškůj v exkluzivním rozhovoru pro Aktuálně.cz v první den hlavního líčení. "Sáhli jsme k této metodě, abychom dokázali, že to celé dělá Urbanová ze zištného důvodu."

Přinášíme vám první část rozhovoru, v níž vysvětluje, proč se vlastně do této akce pouštěl.

Rozesmálo mě to

Proč jste se vůbec o kauzu Čunek začal zajímat?
Vyvolalo to ve mně paralelu s mým případem, kdy vám někdo dá nálepku, a pak už se to s vámi táhne spoustu let.
Zlomový okamžik byl, když jsem si uvědomil, že inkriminovaný den, kdy měl Čunek údajně převzít úplatek, jsem byl ve Zlíně. Otevíral se tu Baťův mrakodrap a bylo zde zasedání vlády. Čunka jsem znal jako regionálního politika a pamatoval jsem si, že tu byl, říkal jsem si sakra, to nesedí. Napřed mě to rozesmálo, pak rozesmutnilo, že se to takhle stát nemohlo, tak jsem nad tím začal přemýšlet a pátrat.

Proč jste si na to vzpomněl právě na konci února v době, kdy měl Senát jednat o Čunkově vydání?
Připadalo mi to jako hon na čarodějnici, všichni jako by byli tím prohlášením Urbanové omráčeni, jen stáli s otevřenými ústy a zabývali se tím, jak se ten skutek mohl stát. Ale já jsem říkal, zkuste se zamyslet, zda se vůbec mohl stát.

Recesí k pravdě

Jaký byl cíl tlaku na Urbanovou?
Strategie nebyla žádná, brali jsme to částečně z recese a zároveň jsme chtěli odhalit pravdu. Přeměřovali jsme Čunkovu místnost, úhly pohledu, zda to údajné převzetí úplatku mohla Urbanová vidět. Zjistili jsme pak, že tam Čunek v tu dobu nebyl, pak jsme začali zjišťovat další věci.

Jaká byla vaše motivace se do toho tak aktivně vložit?
Chtěl jsem rozvířit vody a nějak Čunkovi pomoci. Proti absurdnímu obvinění je potřeba se bránit, nějak to rozpohybovat. V té době se pátralo pouze po tom, jak dostat Čunka. Nikdo nechtěl slyšet jiné argumenty. My jsme sáhli k této metodě, abychom měli důkaz, že Urbanová to celé dělá ze zištného důvodu.

"Chtěl jsem rozvířit vody a nějak Čunkovi pomoci," řekl Roman Vaškůj v exkluzivním rozhovoru pro Aktuálně.cz.
"Chtěl jsem rozvířit vody a nějak Čunkovi pomoci," řekl Roman Vaškůj v exkluzivním rozhovoru pro Aktuálně.cz. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Jak měla Urbanová reagovat, aby to pro vás byl dostatečný důkaz její nevěrohodnosti?
Myslím si, že tak reagovala, my sami jsme ji nic nenabídli. Chtěli jsme, aby si ty nabídky určovala sama. Pokud by chtěla, mohla to oznámit na policii hned, ona to udělala až po několika dnech. Anebo by si nekladla podmínky a neupravovala je. Pro nás byla tímto chováním nevěrohodným svědkem.

Marcela Urbanová však tvrdí, že si žádné podmínky nekladla?
Nechtěl bych se k tomu konkrétně vyjadřovat, je to součást naší obhajoby. Důkazy o tom budou v hlavním líčení předneseny.

Schůzka s Čunkem

Byla tedy vaše mise úspěšná?
Ano, z našeho pohledu určitě. Přinesli jsme řadu důkazů a faktů, jako například časovou osu, emailovou korespondenci mezi Urbanovou a vyšetřovatelem… Začaly se zkoumat všechny důkazy ve prospěch i neprospěch obviněného, došlo ke zlomu. Výsledky jsou dány, na věc jsme upozornili, posoudili se důkazy objektivně a trestní stíhání bylo zastaveno.

To vypadá, že jste byl jeden z nejdůležitějších členů Čunkovy obhajoby…
Je pravda, že obhajoba z našich poznatků čerpala. Oficiálně jsem členem týmu nebyl. S panem Čunkem se neznám, neměli jsme možnost se potkat, i když si myslím, že po skončení soudu by k tomu mohlo dojít.

Vyzvete ho ke schůzce?
Třeba ano. My jsme se za něho postavili, tak by nás zajímal jeho názor na věc.

Kdo to je my?
Pomáhala mi řada nadšenců, přátel, také jsem zaměstnával své vlastní lidi na analytické věci.

Roman Vaškůj ve středu k soudu přišel a omluvil se za nepřítomnost předchozí den, neboť byl hospitalizován s podezřením na infarkt.
Roman Vaškůj ve středu k soudu přišel a omluvil se za nepřítomnost předchozí den, neboť byl hospitalizován s podezřením na infarkt. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Dělal jsem to s nadšením

Nikdo vás o tyto služby nepožádal?
Neumím si představit, kdo.

Byl jste v kontaktu s týmem Čunkových advokátů, jeho původní advokátka dříve pracovala pro vás. Může se nabízet, že jste tímto mohl posloužit jako protislužbou?
To je úplně vyloučeno, paní doktorka Rejžková mě zastupovala spíše v civilních a osobních záležitostech, kde se ty věci vyrovnávají jinak. Dosáhli jsme velmi dobrých výsledků a získali obrovské množství informací proto, že jsme to dělali s nadšením a ze zájmu.

Ruce přiložené k dílu

Proč by člověk obžalovaný za machinace s obchody s LTO měl zapotřebí nezištně někomu koho údajně nezná, s vědomím, že mu za to hrozí 8let vězení?
Šel jsem do toho, protože jsem něco takového prožil na vlastní kůži. Okamžitě a lehkovážně se v Česku sdělují obvinění, teprve pak se šetří. To není možné. Jsem bojovník, aby se tato situace změnila. Jsem ochoten za to kdykoliv bojovat a přiložit ruku k dílu. Je součástí naší společnosti, že bychom si vzájemně měli pomáhat, jak je to běžné ve světě. Prostě jsem se rozčílil, považoval jsem to za něco neuvěřitelného, co by se v Česku nemělo stávat.

Vy jste takový altruista, že jste ochoten kvůli tomu jít na 81 do vězení?
Uvidíme, jak rozhodne soud. Já jsem do toho šel tehdy proto, že mi přišlo absurdní, že by mi za to hrozilo až osm let. S tím jsem nepočítal.

Nelitoval byste, kdyby vás odsoudili?
Věřím, že soud přisvědčí našim argumentů. Pokud tomu tak nebude, budu muset nést důsledky svého jednání.

ČTEŤE VÍCE: Druhá část rozhovoru s Vaškůjem. Žaloba staví na tom, že Čunek je zločinec

 

Právě se děje

Další zprávy