Praha - Výkladní skříň české armády - elitní protiteroristická jednotka z Prostějova - se stěhuje. Sice jen na papíře, přesto lze hovořit o jedné z nejcitlivějších armádních změn v posledních letech.
601. skupina speciálních sil, jejíž mezinárodně oceňovaní příslušníci prošli boji s Al-Káidou a Tálibánem v Afghánistánu, má od 1. ledna příštího roku přejít z vojenské rozvědky pod Generální štáb. Na něm vznikne reorganizované ředitelství speciálních sil a šéfovat mu bude velitel 601. skupiny Karel Řehka. Právě on má být zárukou, že jednotka nepřijde o svou prestiž.
Informaci o přesunu potvrdilo online deníku Aktuálně.cz ministerstvo obrany. Mluvčí resortu Petr Medek přesun vysvětluje tím, že armáda chce vylepšit spolupráci velení speciálních sil s útvarem, který plánuje nasazování našich nejlepších vojáků do misí. Medek zároveň ujistil, že změna neohrozí akceschopnost jednotky.
Pro Vojenské zpravodajství, jehož reputace utrpěla kvůli aféře kolem Jany Nečasové (dříve Nagyové), znamená odchod armádní elity značnou ztrátu vlivu.
601. skupina speciálních sil
Je jedinou jednotkou speciálních sil české armády. Svou prestiž získala působením v zahraničních misích, mimo jiné v Afghánistánu, Iráku nebo bývalé Jugoslávii. V útvaru působí i specialisté jako například potápěči, pyrotechnici nebo odstřelovači.
Uchazeči o přijetí do jednotky musí projít extrémními fyzickými i psychickými testy.
Ostatně i odborníci často kritizovali přílišnou koncentraci moci v rukou vedení rozvědky, jejíž ředitel dosud kontroloval jak vojenské špiony, tak i elitní jednotku. Podle expertů šlo o přežitek "sovětského" uspořádání armády.
"Primární výhodou převodu je vzájemné obohacení armády a speciálních sil, třeba lepší sdílení znalostí a zkušeností," tvrdí vojenský analytik František Šulc, podle kterého armáda dělá krok správným směrem.
Mimo jiné i proto, že žádné zpravodajské služby by neměly mít své úderné jednotky. "Může to pak být velké pokušení, kterého lze zneužít a poškodit stát," dodal Šulc.
Roční zpoždění
Přímou souvislost s kauzou "Nagyová" však přesun vojáků podle ministerstva obrany nemá. Stěhování 601. skupiny bylo dlouho plánováno - a dlouho odkládáno.
Už v roce 2011 se změnou počítala takzvaná Bílá kniha, tedy koncepce, ve které odborníci popsali nutné změny v armádě. 601. skupina se měla "přestěhovat" do konce roku 2013, už loni v květnu však náčelník generálního štábu Petr Pavel přiznal, že armáda není na změnu připravena.
Důvodem odkladu byly škrty v armádním rozpočtu a také zásadní organizační změny v jiných strukturách, rušení velitelství anebo sloučení několika sekcí generálního štábu.
"Těch změn, k nimž jsme po škrtech v rozpočtu nuceni, je v tuto chvíli přece jen mnoho, proto chceme počkat, až se vše usadí. Teprve potom je možné s tak cennou jednotkou, jakou jsou speciální síly, bez rizika šíbovat, aniž bychom přišli o její unikátní bojové či průzkumné schopnosti," řekl tehdy deníku Insider generál Pavel, který se sám na Bílé knize podílel.
Nový ředitel, starý šéf
Mezi odborníky se navíc hovořilo o tom, že převedení specialistů pod armádní velitele, kteří nerozumějí zvláštnostem nasazení a výcviku této jednotky, by prý mohlo znamenat její rychlý úpadek a v horším případě konec. Navíc po odchodu ze zpravodajství přijdou o klíčové informace.
Přesun elitního týmu bude jedinou zásadnější změnou ve struktuře armády, řekl ministr obrany Martin Stropnický (ANO). "Žádné výraznější ani jiné změny se neplánují. Stačí ta jedna zásadní," uvedl Stropnický.
_____
Máte rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Nominujte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlasovat můžete zde. Za Váš hlas děkujeme!