Českým vojákům v Afghánistánu šlo opět o život

ČTK ČTK
10. 8. 2014 9:48
K dalším zraněním ani ztrátám nedošlo. Období léta je v Afghánistánu nazýváno "fighting season", tedy období bojů.
Čeští vojáci v Afghánistánu
Čeští vojáci v Afghánistánu | Foto: Armáda ČR

Praha - Čeští vojáci v Afghánistánu byli v uplynulém měsíci několikrát terčem útoku. Napadeni byli střelbou z lehkých i protitankových ručních zbraní, žádný z vojáků nebyl při incidentech zraněn.

Přetrvávají také raketové útoky na základnu Bagrám, kterou 2. strážní rota hlídá.

Česká jednotka před měsícem zaznamenala největší ztráty v historii české armády. Při sebevražedném atentátu padli během hlídky u základny Bagrám čtyři vojáci, další pak zemřel po převozu do nemocnice v Česku.

Čeští vojáci se na hlídky vrátili tři dny po incidentu, několik dnů poté byl ale při střelbě na hlídku zraněn další voják, který obsluhoval střeleckou věž obrněného vozidla MRAP.

Podobné útoky se poté odehrály ještě několikrát. "Bezpečnostní situace v oblasti je složitá. V letním období se intenzita útoků na koaliční jednotky pravidelně stupňuje. Stejné je to i v Provincii Parwán, tedy v oblasti, kde působí 2. strážní rota," uvedla mluvčí generálního štábu Jana Růžičková.

Období léta je v Afghánistánu nazýváno "fighting season", tedy období bojů. Povstalecké jednotky mohou být v této době zásobovány přes vysokohorské průsmyky ze sousedního Pákistánu, které přes zimu zapadají sněhem. Část nepřátelských bojovníků se proto na zimu stáhne a situace se zpravidla zklidní.

Vedení armády po incidentech zmiňovalo nutnost zavedení opatření, která by podobným událostem mohla předcházet. O podrobnostech ale nechtějí čeští vojáci kvůli bezpečnosti mluvit. "Proběhlo celkové vyhodnocení a analýza obou červencových incidentů, na základě kterých byla přijata adekvátní opatření jak v taktické činnosti, tak ve způsobu provádění patrol. Konkrétní detaily nejsou s ohledem na operační bezpečnost veřejnou informací," poznamenala Růžičková.

Vojáci v Afghánistánu v polovině července řekli, že například jezdí na hlídky ve více lidech, důkladněji si hlídají své okolí a snaží se být obezřetnější v kontaktu s místními obyvateli. Změnil se také čas hlídek.

Česká strážní jednotka v Afghánistánu, ve které slouží 150 vojáků, již byla po červencových ztrátách doplněna na plné počty. Poslední z vojáků se k jednotce připojil 19. července.

Současná jednotka bude v zemi působit asi dva měsíce, poté by je měli vystřídat kolegové především ze 72. mechanizovaného praporu Přáslavice.

Působení české armády v Afghánistánu na roky 2014 a 2015 musí schválit vláda a Poslanecká sněmovna. Armáda rozsah misí navrhuje ve stejném rozsahu jako dosud. Vše ale komplikuje politická situace v Afghánistánu spojená s nedávnou volbou nového prezidenta. Do jmenování nové hlavy státu nemají spojenci partnera, se kterým by mohli podepsat smlouvu o dalším setrvání aliančních jednotek v zemi.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Clippers po přesunu série do své haly jasně porazili Utah a snížili na 1:2

Basketbalisté Los Angeles Clippers po přesunu série 2. kola play off NBA s Utahem do své haly vybojovali první vítězství. Ve Staples Centre vyhráli nad nejlepším týmem základní části přesvědčivě 132:106 a snížil stav na 1:2 na zápasy. Třicetibodovými výkony k tomu přispěli Kawhi Leonard (34) a Paul George (31). Čtvrtý duel je znovu v Los Angeles na programu v noci na úterý.

Play off NBA - 2. kolo:

Západní konference - 3. zápas:

LA Clippers - Utah 132:106, stav série 1:2.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Brazilští policisté zabili jednoho z nejhledanějších zločinců v zemi

Při policejní akci v Riu de Janeiru byl v sobotu zabit jeden z nejhledanějších brazilských zločinců. Wellington da Silva Braga známý jako Ecko byl zastřelen při návštěvě své ženy a dětí ve favele Tres Pontes, uvedla agentura DPA s odvoláním na informace brazilského zpravodajského serveru G1.

Braga byl považován za vůdce jedné z největších milicí ve státě Rio de Janeiro. Jeho gang O Bonde do Ecko kontroluje velkou část západní zóny Ria a oblast Baixada Fluminense, která sousedí s metropolí na severu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy