Praha – Plné tři roky chodí k soudu bývalý prezident Hospodářské komory Petr Kužel kvůli seminářům, za jejichž uspořádání v roce 2008 jeho komora ministerstvu zahraničí naúčtovala 480 tisíc korun. Jenže policie zjistila, že byly vymyšlené.
Prezenční listiny, které komora jako doklad zasílala ministerstvu, byly falešné. Když policie oslovila lidi, kteří na nich byli podepsáni, zjistila, že to byly překopírované prezenční listiny z úplně jiných seminářů. Policie následně obvinila Kužela, který smlouvy o pořádání seminářů podepsal, z podvodu. A soud jej dokonce pravomocně odsoudil a přikázal mu uhradit škodu.
Nejvyšší soud ale po dovolání Kužela případ poslal znovu na začátek. A soudce Obvodního soudu pro Prahu 1 Vladimír Hermann tak loni v říjnu vynesl nový, tentokrát osvobozující rozsudek.
Ale ani ten již neplatí. Městský soud jej Hermannovi již potřetí vrátil k novému rozhodnutí. Proč, není zatím jasné. "Rozhodnutí blíže nebudeme komentovat. Nevíme, zda bylo doručeno všem účastníkům jednání," uvedla mluvčí soudu Markéta Puci. Sám Kužel měl vypnutý telefon.
Protože Hermann mezitím odešel do důchodu, případ dostane na stůl jeho nástupce. Ten bude muset celý proces od počátku zopakovat.
Ne, ano, ne
Soudce Obvodního soudu pro Prahu 1 Vladimír Hermann řešil Kuželův případ celkem třikrát. Napoprvé jej osvobodil – nepodařilo se mu prokázat, že o podvodu skutečně věděl. Až když odvolací soud přikázal doplnit některé důkazy, zejména výpověď právničky úřadu o tom, jak se schvalovaly smlouvy na komoře, verdikt otočil a uznal Kužela vinným.
Originály smluv se ztratily a Kužel se hájil tím, že podpis na kopii smlouvy, který mělo ministerstvo zahraničí, nemusí být jeho. "Originál smlouvy existoval a mohl existovat pouze tehdy, pokud jste jej podepsal. Nemám tedy pochybnosti o tom, že na smlouvě je originál vašeho podpisu," uvedl Hermann. A kromě roční podmínky rozhodl, že má Kužel i uhradit způsobenou škodu. A tento verdikt potvrdil i odvolací soud.
Kužel ale podal dovolání k Nejvyššímu soudu. A ten se ho zastal a odsuzující verdikty zrušil. Nejvyšší soud dovodil, že se Kužel nemohl dopustit podvodu vůči ministerstvu, protože někdo na ministerstvu se s ním musel dohodnout. A Hermann měl zjistit, kdo to byl.
Většina dokladů se ztratila
Na počátku celé kauzy bylo totiž zjištění ministerstva zahraničí, že nestačí vyčerpat desítky milionů na pořádání proexportních seminářů, které si pro rok 2008 vylobbovalo ve sněmovně. Hrozilo, že je bude muset vrátit. Někdo z jeho vedení se proto zřejmě domluvil s Kuželem na vymyšlených seminářích.
Jenže Kuželova spolupachatele se Hermannovi už nepodařilo najít kvůli ztraceným podkladům. Zda za Kuželova panování pouze vládl v komoře nepořádek, nebo je někdo záměrně zničil, není jasné. Nejenže se nepodařilo zjistit, který útvar měl zmíněné semináře na starosti, ale v komoře chyběly i originály dokumentů. Včetně takzvaných košilek – tedy desek, na které se zaznamenávalo, kdo měl spis v ruce a rozhodoval. To samé platilo i v případě ministerstva.
Hermannovi tak podle jeho slov nezbylo než Kužela osvobodit. "Ač se skutek skutečně stal a má všechny znaky zažalovaného trestného činu podvodu, obžalovaný Kužel se mohl dopustit maximálně této trestné činnosti ve stadiu pomoci. A proto jej nelze uznat vinným, protože chybí ustanovený hlavní pachatel," napsal v rozsudku.
Desítka soudů
Kuželův případ není zdaleka jediný, kdy se podivně užitými dotacemi na ministerstvu v roce 2008 musí zabývat soud. "Chodí mi sem svědci z ministerstva zahraničí, kteří uvedli, že těch případů, kvůli kterým musí chodit svědčit k soudu, je zhruba deset," uvedl již dříve pro Aktuálně.cz Hermann. Podle jeho slov jich byla u jeho soudu zhruba desítka.
Před soud tak stále dochází například tehdejší generální sekretář Milan Sedláček či zástupce ředitele odboru ekonomických vztahů Václav Matoušek. Žalobci jim kladou za vinu, že vyplatili 1,5 milionu korun za vyhledávání investičních příležitostí v Číně a Hongkongu. I tyto služby se podle obžaloby neuskutečnily.
Jejich případ si soudy pinkají už šestým rokem. Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Helena Králová oba dva již pětkrát osvobodila, naposledy loni v listopadu. Po odvolání státního zástupce její verdikt již čtyřikrát zrušil odvolací soud.
Dalším stíhaným byl dřívější velvyslanec v Austrálii Juraj Chmiel. Toho zase policie obvinila, že způsobil škodu 1,5 milionu korun při objednání informačních kampaní v Tichomoří, které měly propagovat Českou republiku. Případ se také dostal před soud, ale ten jej v roce 2013 pravomocně osvobodil. Chmiel – od roku 2014 je velvyslancem v Maďarsku – nyní žádá po státu za nezákonné stíhání odškodné 5,4 milionu korun.
Oprava: V původní verzi článku jsme omylem napsali, že Městský soud nejnovější osvobozující verdikt nad Kuželem potvrdil. Za chybu se omlouváme.