Hospodářská komora musela prodat své sídlo. Dusila ji hypotéka, splácela milion měsíčně

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
10. 9. 2014 21:18
Prodej vysočanského sídla schválilo předsednictvo komory loni v listopadu. Včetně kupce, jehož jméno na jednání přinesl dnes už bývalý prezident Petr Kužel: firmy Yugra Alliance patřící podnikateli Volodyovi Elizbaryanovi z Moskvy.
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí - Nejvlivnější sdružení podnikatelů poznalo, jaké to je, když nedokáže splácet hypotéku. Hospodářská komora, jejímiž členy je 14 tisíc firem a živnostníků, musela na jaře prodat své sídlo v pražských Vysočanech.

Administrativní budova stojí na dobré adrese – jen pár kroků od stanice metra, navíc v sousedství prestižního kongresového hotelu Clarion. Ale komora už nezvládala každý měsíc dávat milion korun na splátky úvěru. Navíc v situaci, kdy dům z 80. let už nutně potřebuje rekonstrukci.

„Bylo skutečně lepší budovu prodat a hypotéku tímhle způsobem najednou splatit,“ potvrdil tajemník komory Tomáš Vrbík. Budova teď patří ruským investorům, kteří za ni zaplatili 115 milionů a už plánují její rozsáhlou opravu.

Drábek: Za nás peníze byly

Prodej vysočanského sídla schválilo předsednictvo komory loni v listopadu. Včetně kupce, jehož jméno na jednání přinesl dnes už bývalý prezident Petr Kužel: firmy Yugra Alliance patřící podnikateli Volodyovi Elizbaryanovi z Moskvy.

Kužel se nejprve snažil volné kanceláře pronajímat, a získat tak peníze na splátky úvěru. Jenže do nepříliš vzhledného nemoderního domu, který potřebuje vyměnit okna a má problémy i s kotelnou, nikdo nechtěl.

Komora si budovu pořídila v roce 2003, za prezidenta Jaromíra Drábka, pozdějšího ministra práce. Do roku 2008, než odešel do politiky, prý se splácením potíže nebyly. Drábek však uznává, že to bylo ještě před realitní krizí. „Prostě jsme se snažili a pronájem volných prostor nám přinášel peníze,“ popsal Drábek.

Smlouvu s Elizbaryanem podepsal Kužel v březnu, dva měsíce před tím, než ohlásil, že už nebude kandidovat na šéfa komory. Kužela totiž kvůli jeho působení v komoře vyšetřují policisté pro podezření z machinací v řádech desítek milionů. Od května dokonce stojí před soudem – podle obžaloby komora vyinkasovala půl milionu za semináře, které se ovšem nikdy neuskutečnily. Na květnovém sněmu pak Kužela vystřídal bývalý ministr a neúspěšný kandidát na prezidenta Vladimír Dlouhý.

Kroužilo pět zájemců, zbyl jeden

Právě způsob, jakým Kužel budovu nedlouho před svým odchodem prodal, se nelíbí jeho kritikům. Komora si najala firmu, která měla kupce najít. Opírala se o odhadní cenu 110 milionů. Zájemců prý bylo pět, ale konkrétní nabídku podal jen jeden – pozdější kupec Yugra Alliance, s nímž také Kužel dojednal, že komora v budově zůstane dalších pět let a bude mu platit nájem.

„Přitom kolem kroužili zájemci, kteří by byli ochotni dát mnohem víc,“ řekl bývalý člen dozorčí rady Michal Němeček. Podle zápisu z jednání představenstva komora skutečně dostala nabídku na 150 milionů. Ale prý byla „nedůvěryhodná a nedostatečná“. Kuželův telefon, který exprezident roky používal, byl včera vypnutý.

Na druhou stranu, nové vedení komory v prodeji nevidí nic nekalého. Cena za budovu je i podle tajemníka Vrbíka slušná. „Nemyslím, že by to proběhlo nějak nestandardně,“ prohlásil.

Pro komoru to celé ovšem nebude zrovna výnosný byznys: po zaplacení hypotéky, daní a dalších nákladů jí zbude přibližně osm milionů korun.

Vojtěch Blažek

 

 

Právě se děje

Další zprávy