Jen jsem podepisoval, nic víc, hájí se souzený šéf komory

Marek Pokorný Marek Pokorný
21. 5. 2014 18:20
Není to příliš slavný konec kariéry: Den předtím, než mu vyprší šestiletý mandát prezidenta Hospodářské komory, se Petr Kužel musí zpovídat před soudem. Za podvod mu hrozí až tříleté vězení.
Petr Kužel krátce před začátkem soudu, který začal projednávat jeho obžalobu pro podvod
Petr Kužel krátce před začátkem soudu, který začal projednávat jeho obžalobu pro podvod | Foto: Marek Pokorný

Praha - Dlouholetý šéf Hospodářské komory Petr Kužel čelí před soudem obžalobě, že připravil o bezmála půl milionu korun ministerstvo zahraničí.

To si totiž v roce 2008 objednalo u komory uspořádání seminářů na téma proexportní politiky. V polovině prosince 2008 také Kužel oznámil, že semináře se uskutečnily, poslal fakturu na 480 tisíc korun ministerstvu, a to promptně zaplatilo.

Jenže policie, která začala transakce komory vyšetřovat, zjistila, že se semináře nekonaly. „Podle dokladů, které jsme měli, bylo přitom vše v pořádku,“ uvedl ve středu Vladimír Války z ministerstva zahraničí, který resort jako poškozeného zastupuje před soudem.

Kdo překopíroval prezenční listiny?

Prezenční listiny, které jako doklad komora zasílala ministerstvu, byly totiž falešné. Když policie oslovila lidi, kteří na nich byli podepsáni, zjistila, že to byly překopírované prezenční listiny z úplně jiného semináře.

První nesrovnalosti se podle Válkyho objevily již v roce 2010 během úřednické vlády, ale před Obvodní soud pro Prahu 1 doputovala obžaloba až letos v únoru.

Kužel připustil, že doklady o uskutečnění seminářů, které s vyúčtováním poslal ministerstvu, podepsal. Ale pouze proto, že měl jediný jako statutární zástupce komory podpisové právo. Podklady prý připravovali zaměstnanci komory, kteří mu předložili k podpisu tzv. košilku, tedy desky s dokumenty.

„Pokud já mám košilku, kde je vše co má být, nemohu odmítnout podepsat, protože předpokládám, že všechny věci, které mají být, jsou splněny,“ uvedl Kužel.  „Podepisuji stovky dokumentů ročně, musím důvěřovat lidem,“ dodal. Je to přitom poprvé, co o případu promluvil, před policií odmítl vypovídat.

Košilka se ztratila

„Někdo musel použít prezentační listiny a vyvolat dojem, že to školení bylo. Kdo to byl? Předpokládám, že máte organizaci v malíčku, víte, kdo za co zodpovídal, kdo to mohl zfalšovat,“ reagoval soudce Vladimír Hermann.

Podle Kužela by jména odpovědných zaměstnanců měla být na zmíněných košilkách. Jenže to má háček: Ztratily se.

A zdá se, že v komoře za Kužela panoval značný nepořádek. Nejenže se nepodařilo zjistit ani to, který útvar měl zmíněné semináře na starosti, ale v komoře chybí i originály dokumentů. A jak poukázal soudce Hermann, stejně tak nejsou k nalezení ani na ministerstvu zahraničí.

Kam ty peníze šly?

Soudce proto chce vyslechnout řadu svědků – obžaloba jich chce předvolat jedenáct, na dalších bude zřejmě trvat i Kužel. Sám soudce si nechat předložit i účetnictví komory z dané doby.

„Předpokládám, že účetnictví Hospodářské komory je, aby se mohlo dohledat, zas jakým účelem byly ty peníze použity,“ uvedl Hermann, který proto odročil projednávání na konec července.

O boji o vliv v Hospodářské komoře si můžete přečíst ve čtvrtečním vydání deníku Inisder (vychází každý všední den v 7:00).

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy