Paní Maria se nervózně ohlíží a hledá někoho, kdo by jí pomohl s vyplňováním formulářů, které před chvílí dostala od úředníků. Spěchá, protože kousek od ní sedí její dcera a dva malí vnuci. Hlavně ten mladší, pětiletý Stanislav, dlouhé čekání těžko snáší. Viditelně unavená maminka drží synka v náručí a konejší ho.
"Cesta byla velmi náročná, jeli jsme 48 hodin," říká Maria. Všichni přijeli z vesnice nedaleko ukrajinského města Ivano-Frankivsk a patří mezi první návštěvníky asistenčního centra pro ukrajinské uprchlíky, které začalo fungovat od úterního dopoledne v hlavní budově Městské knihovny v Praze na Mariánském náměstí, hned vedle sídla magistrátu. Otevřeno bude každý den včetně víkendů od 9 do 17 hodin.
Maria s rodinou mají štěstí v neštěstí, protože právě v takových centrech by se uprchlíci měli dočkat největší pomoci. Na jednom místě se mohou například přihlásit k pobytu, vyřídit si zdravotní pojištění i další nezbytné věci.
Centrum slouží pro Prahu a Středočeský kraj, tedy dva regiony, do kterých přichází nejvíce lidí. V Praze podle oficiálních údajů pracuje kolem 67 tisíc Ukrajinců, ve Středočeském kraji kolem 35 tisíc. "Předpokládáme, že právě za těmito lidmi půjdou jejich rodiny a my budeme čelit největšímu náporu," potvrzuje hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková (STAN).
Situace začíná být vážná už nyní, o čemž svědčí dlouhé fronty na ředitelství cizinecké policie v pražské Olšanské ulici. Než vzniklo zmiňované centrum, museli přijít uprchlíci právě na toto místo a tam si do tří dnů od příjezdu vyřídit pobyt.
"Zatím cizinecká policie registrovala přes 900 nově příchozích z Ukrajiny. Je ale jasné, že jejich počet bude narůstat. Bude to velký nápor," očekává pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Aby alespoň přibližně zjistil, kolik lidí by mohlo dorazit, požádal ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) o statistiky, kolik uprchlíků překročilo hranice. Mobilní operátoři mají o těchto počtech přehled a lidem s ukrajinskou SIM kartou přijde informace, co a jak mají po příchodu do Česka udělat.
Center bude víc, chybí ale úředníci
Kromě centra v městské knihovně mohou uprchlíci či jejich zástupci využít v Praze ještě dva informační kiosky. Jeden je na autobusovém nádraží na Florenci, druhý na hlavním vlakovém nádraží. Příchozí se tam dozví základní informace, o centru v knihovně i o možnostech pomoci od neziskových organizací.
Primátor Hřib slibuje, že v případě nutnosti rozšíří otevírací dobu zatím jediného centra pomoci a že zároveň Praha otevře další centra v pobočkách městské knihovny. Zatím však není dost lidí, kteří by byli v těchto centrech uprchlíkům k dispozici. "My jsme do jisté míry závislí na personálu ministerstva vnitra. V některých případech to může být složitější. Kromě policie jsou potřeba i lidé z odboru migrační a azylové politiky," upřesnil primátor.
Podle hejtmanky Peckové její kraj zvažuje otevření center v místech, kde pracuje hodně Ukrajinců. Jde především o Mladoboleslavsko. Kolem dvou tisíc Ukrajinců pracuje také u Kolína, konkrétně ve společnosti Toyota, která už slíbila, že se o příbuzné zaměstnanců postará.
Předseda Asociace krajů a hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) v úterý jednal s ministrem vnitra Vítem Rakušanem mimo jiné o nedostatku úředníků cizinecké policie. "V této chvíli to bude především o zátěži na cizineckou policii a oddělení azylové politiky. My jsme právě proto mockrát při jednání s panem ministrem opakovali, aby se systém udělal tak, že do něj bude možné pustit krajské úředníky," uvedl Kuba.
Několikrát přitom zopakoval, že systém pomoci musí být co nejjednodušší. "Musí být tak jednoduchý, aby si k tomu stolečku v centru mohl sednout i někdo jiný. Azylová oddělení nejsou připravena na takový nápor. V každém kraji je pár lidí, kteří dělají na azylovém oddělení a vůbec nejsou zvyklí na úplně jiný rytmus práce," upozornil hejtman.
Podle něj by mohla centra ve většině krajů začít fungovat ve čtvrtek. "Je lepší všechno připravovat třeba o dva dny déle, ale co nejlépe. Představte si, že vás vysadí v nějaké cizí zemi s vaším dítětem po třiceti hodinách v autobusu. Centra musí být úplně jednoduchá, komfortní. Já říkám, ať je to McDonald's, který je v každém kraji stejný," popsal Kuba pro Aktuálně.cz.
Následující čas chce využít na přípravu i k tomu, aby na letišti v Českých Budějovicích, kde bude centrum pomoci jeho Jihočeského kraje, bylo i dostatečné zázemí pro matky s dětmi. "Musíme počítat s tím, že přijedou najednou třeba dva autobusy s uprchlíky a lidé na letišti stráví i několik hodin. Chceme, aby lidé na jednom místě dostali všechny věci, které potřebují. Aby vedle sebe seděla policie, lidé z azylového odboru, ale také krajská hygienická stanice a lidé z úřadu práce," vysvětlil Kuba.
V Liberci je možné v centru i přespat, v Brně jsou také postele
Ministr Rakušan přislíbil při setkání s hejtmany krajům pomoc, mimo jiné bude jednat s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) o tom, zda by lidé z úřadů práce mohli v centrech také pomáhat.
"Věřím, že ve velmi brzké době spustíme centra ve všech krajích. Pomoc pro uprchlíky tak bude rozprostřena, což pro ně bude mnohem lepší. Kraje navíc mají výborné povědomí o tom, kde je volné ubytování," prohlásil Rakušan.
V této chvíli máme po celém Libereckém kraji k dispozici přibližně 5 000 míst k ubytování, ať už od Správa uprchlických zařízení MV, obcí nebo veřejnosti. Další nabídky stále přibývají - posílejte je přes formulář https://t.co/HxaacQlHZw. Díky!#StandingWithUkraine 🇺🇦
— Martin Půta (@MartinPuta) March 1, 2022
Uprchlíci už mohou využívat kromě Prahy také druhé centrum pomoci, které vzniklo v Liberci, nachází se u krajského úřadu v budově D v sousedství očkovacího centra. Je otevřené denně od 7 do 19 hodin, a pokud někdo dorazí z Ukrajiny mimo tento čas, může v budově přespat. Kraj připravil ve třetím patře 50 lůžek, jídlo i další potřebné věci.
"Zatím tady byly tři větší skupinky, převážně matky s dětmi. Pro ty tady máme zřízený dětský koutek, jsou tam omalovánky i občerstvení, takže tu mohou v klidu počkat, až jejich příbuzní vyřídí všechny náležitosti. Ubytování jsme zatím zajišťovali jen pro jednu rodinu," řekla mluvčí krajského úřadu Andrea Fulková.
Ve středu ráno otevřeli centrum také v Brně. I tady se můžou Ukrajinci zaregistrovat u cizinecké policie a zároveň si vyřídit vyřídit víza i s pojištěním, zaevidovat se na úřadu práce a vyřídit si ubytování. V pavilonu B budou i postele na odpočinek nebo dětský koutek. Na místě jsou také pracovníci Českého červeného kříže, kteří zajišťují stravování a případné ošetření.
Podle jihomoravského hejtmana Jana Grolicha dostanou Ukrajinci možnost ubytovat se v krajských zařízeních. "Budeme využívat naše kapacity. Nechceme, aby lidé museli někam cestovat," řekl Grolich. Kraj zajistil ubytování v hotelech a penzionech, zatím by mělo být k dispozici ubytování pro přibližně 5 500 lidí.
Ukrajinci i Češi, kteří jim pomáhají, by měli využívat také speciální webovou adresu www.nasiukrajinci.cz. Právě na této adrese je celá řada užitečných informací a další přibývají.