Uprchlíci z Ukrajiny 2022

Uprchlíci z Ukrajiny 2022

Ruské síly napadly 22. února 2022 Ukrajinu z Ruska, Běloruska i z poloostrova Krym, který Rusko anektovalo v roce 2014 a zahájily zahájila rozsáhlý letecký, námořní i pozemní útok na téměř na celou zemi. Před ozbrojeným konfliktem prchlo mnoho lidí z různých částí země.

Nejčastěji zamířili do Polska, mnoho jich ale cestuje přes Slovensko také do Česka. Jedná se zejména o matky s dětmi, muži jsou povoláni do armády, aby vojensky bránili svoji zemi.

V prvních dnech invaze vzniklo na pomoc těmto uprchlíkům mnoho iniciativ, které se snaží jim zde zajistit ubytování, práci nebo lékařskou pomoc. Úřady také uvolnili podmínky pro jejich vstup do země a pravidla pobytu.

Stanovým městečkem v Praze-Troji za necelý týden prošlo 250 uprchlíků

Stanovým městečkem pro ukrajinské uprchlíky v pražské Troji prošlo za necelý týden jeho provozu ke čtvrtku 250 lidí, sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman. Kapacita centra je 150 lůžek a má sloužit zejména pro romské uprchlíky, kteří jsou na hlavním nádraží. V Troji by měli pobývat, než se rozhodne, zda mají nárok na víza dočasné ochrany.

Praha se potýká s nedostatečnou ubytovací kapacitou a jedná s vládou a ostatními kraji o přemístění uprchlíků do krajů, které nejsou tolik vytíženy. Asistenční centrum ve Vysočanech, které slouží pro Prahu a Středočeský kraj, odbavilo zhruba 90 tisíc lidí.

"Stanové městečko funguje od zahájení provozu bez problémů. Jeho kapacita je zhruba 150 osob, ale pravidelně se počty ubytovaných mění. Někteří ubytovaní totiž získávají víza, a tak do městečka mohou přicházet noví lidé," uvedl Hofman.

Zdroj: ČTK

Uprchlíkům s maďarským pasem bude Česko nabízet odvoz vlakem do Maďarska

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) při čtvrtečním telefonickém hovoru upozornil maďarského ministra vnitra Sándora Pintéra, že uprchlíkům s maďarským pasem bude Česko nabízet odvoz vlaky do Maďarska. Požádal o rychlou a důkladnou lustraci. Rakušan také dodal, že v nově postaveném stanovém městečku v Praze-Troji budou lidé moci být ubytováni maximálně 30 dní, což je nejzazší termín pro lustraci.

Rakušan dříve několikrát uvedl, že romští uprchlíci z Ukrajiny mají často dvojí občanství a jako občané Maďarska nemají na pomoc v Česku nárok. Upozornil Pintéra na to, že jde o některé lidi čekající v Česku například na pražském hlavním nádraží. "Požádal jsem maďarskou stranu o rychlou a důkladnou lustraci, která proběhne v řádu dnů, aby česká strana dostala informaci, zda ten člověk má, nebo nemá maďarský pas," řekl Rakušan.

"Upozornil jsem na to, že budeme v tom případě i nabízet těm, kteří maďarský pas mají, odvoz vlaky na území Maďarska," dodal. Brzy by se podle Rakušana mělo uskutečnit jednání o zrychlení a zefektivnění procesu mezi ředitelem maďarské cizinecké policie a českým policejním prezidentem Martinem Vondráškem.

Zdroj: ČTK
Pokračovat