Tady volíme ANO. Babišovo hnutí nadprůměrně uspělo v místech, kde podniká Agrofert

Marek Pokorný Tomáš Maca Marek Pokorný, Tomáš Maca
23. 10. 2017 11:14
V Lišanech na Lounsku získalo hnutí miliardáře Andreje Babiše přes 60 procent hlasů, v devítitisícových Lounech takřka padesát procent. Jednu věc mají obě místa společnou: podniká zde Agrofert. V malých obcích zase hnutí ANO přetahovalo hlasy, které dřív získávali komunisté.
Foto: Vojtěch Marek

Praha - V místech, kde podniká Agrofert, spadající pod svěřenský fond Andreje Babiše, získalo hnutí ANO většinou i nadprůměrný počet hlasů.

Příkladem mohou být Lišany na Lounsku, kde ANO zaznamenalo jeden z nejlepších výsledků v republice - 60,41 procenta hlasů. A také zde přišel k volbám extrémně vysoký počet lidí: volební účast byla 75,6 procenta, tedy o 15 procent víc, než kolik činil celorepublikový průměr, a o 21 procent víc, než byl průměr okresu. Pro srovnání: na celém Lounsku dalo hnutí ANO hlas "jen" 37,8 procenta voličů.

Úspěch, byť ne tak výrazný, zde zaznamenalo ANO už před čtyřmi lety, kdy získalo 45 procent. A to při volební účasti 65 procent.

"Je to jednoznačně tím, že tady máme Agrofert," říká starosta dvousethlavé obce Josef Hořejší (ČSSD). V malé obci totiž má svoji provozovnu Animo Žatec, které zpracovává vepřové maso. "Pracuje tam devadesát procent místních," říká starosta, podle nějž mají s firmou, která má půlmiliardový obrat a loni vykázala zisk 51 milionů korun, nejlepší zkušenosti.

"Jsem jako starosta spokojen, že tady takový gigant je. Je tady zaměstnanost, není tu fluktuace," vypočítává starosta, který je ve funkci již dvacátým rokem. Počítá už ale, že příští rok post neobhájí. "Dosud jsme tady byli většinou jen my nebo komunisti. Teď počítám, že ANO postaví do komunálních voleb svou kandidátku," říká.  

V Lovosicích má Babiš Lovochemii i starostu

Úspěch zaznamenalo miliardářovo hnutí i v devítitisícových Lovosicích, kde chemička Lovochemie zaměstnává téměř 700 lidí. Hnutí ANO zde věří takřka polovina obyvatel. Ve sněmovních volbách zde strana získala 47,18 procenta hlasů. V Ústeckém kraji přitom dostalo ANO 37,55 procenta hlasů a v okrese Litoměřice "jen" 33,62 procenta.

V Lovosicích má Babiš podporu už dlouho a roste. Před třemi lety ve volbách získalo jeho hnutí 40,58 hlasů a má zde i starostu Milan Diana.

Sám Dian si nemyslí, že by hlavním důvodem úspěchu byla továrna, kterou vlastní Agrofert. "V Lovosicích je zaměstnanost 7500 lidí, je tu mnohem víc fabrik," poukazuje Dian, podle něhož to bude spíš kombinace toho, že je tu Lovochemie a že ANO zvítězilo v roce 2014 v komunálních volbách.

"Nechci, aby to vypadalo, že se chlubíme, ale snažíme se plnit volební program, komunikovat a pracovat s lidmi a asi to neděláme špatně," říká.

Na Čapím hnízdě bez problému

Nadprůměrných 43,18 procent hlasů získalo ANO i v Olbramovicích na Benešovsku. Zde je pro změnu známé Čapí hnízdo, které miliardářovi v posledních týdnech nemálo zatápí. Na přízni voličů se ale jeho kauza zneužitých dotací evidentně neodrazila.

V Rumburku, kde Agrofert zase vlastní lesnickou firmu Uniless, získalo hnutí ANO 41,92 procenta. Pravda ovšem je, že na severu Čech ANO obecně slavilo úspěch a v okrese Děčín dostalo 39,07 procenta hlasů.

Větší rozdíl oproti celému okresu byl v Kostelci u Jihlavy, kde se pod hlavičkou Agrofertu vyrábějí uzeniny. Zatímco na celé Vysočině dostalo ANO podprůměrných 28,63 procenta a v okrese Jihlava 27,57 procenta hlasů, v malém Kostelci o 900 obyvatelích, kde Babišova firma zaměstnává 1500 lidí, a většina z nich tedy dojíždí, získalo hnutí 36,97 procenta.

Paradoxní přitom je, že když minulý týden dělaly v Kostelci reportáž Hospodářské noviny, byli jeho obyvatelé k působení Agrofertu rozpačití.

Vodňany nic moc

Napajedlech, kde továrna na plasty Fatra zaměstnává zhruba 600 lidí, získalo ANO 33,85 procenta. V okrese Zlín mělo přitom průměrný výsledek 29,86 procenta. A v Chropyni na Kroměřížsku, kde je další z továren Fatry Napajedla, mělo hnutí 35,57 procenta, zatímco v celém okrese 30,32 procenta.

Naopak prakticky stejný výsledek jako v celém okrese Strakonice zaznamenalo ANO v šestitisícových Vodňanech, kde je proslulá drůbežárna se zhruba 650 zaměstnanci. Volilo je tam 30,84 procenta lidí, jen o dvě setiny lidí víc než v celém okrese.

A v Olomouci, kde je mlékárna Olma, dalo Babišovu hnutí hlas naopak o tři procenta méně lidí, než byl průměr kraje. Hnutí ANO zde získalo 28,18 procenta hlasů, kdežto v kraji to bylo 30,2. Zde ale hraje roli to, že Olomouc je velké město a v nich byl zisk Babišova hnutí obecně nižší. V nedalekém a menším Přerově, kde sídlí další z chemiček Precheza, dostalo ANO 33,35 procenta.

Víc změní než KSČM

V některých místech, kde ANO výrazně uspělo, neměl vliv podnik Agorfertu, ale zřejmě to, že hnutí přetáhlo protestní hlasy, které dřív sbírala zejména KSČM. Lidé si řekli, že Babiš má větší šanci uspět ve volbách a něco změnit. To je příklad Slezských Pavlovic s dvěma sty obyvateli, kde ANO získalo 60,3 procenta voličů. V malé obci na Bruntálsku je jedna z největších nezaměstnaností v zemi - bez práce je tam 16 procent obyvatel.

"Jsme malá obec a spousta lidí nemá práci, což je často vede k tomu, že závidějí těm úspěšnějším, kteří podnikají. Některým obyvatelům se tak možná líbila politika pana Babiše zaměřená proti malým podnikatelům," vysvětluje si úspěch ANO starostka Lenka Drozdová.

Od KSČM k ANO letos přebíhali i voliči v Kurovicích na Kroměřížsku. Hnutí ANO tam oslovilo 53,6 procenta voličů, tedy 82 obyvatel z celkových více než dvou set. "Máme tu disciplinované voliče a účast je vždycky vysoká. Andrej Babiš ale letos přetáhl hlasy KSČM, která u nás mívala převahu," informovala starostka Lenka Koutná.

Co říkají na volební úspěch Andreje Babiše, Pirátů a Tomia Okamury? Podívejte na záznam povolební debaty novinářů. | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy