Šumperk - Podnikatel Jaroslav Králík, který má na Olomoucku pověst muže, jenž dokáže téměř vše zařídit, má další problémy s policií. Před několika týdny si místopředseda prostějovské ČSSD převzal obvinění. Vyšetřovatelé ho začali stíhat poté, co mu již loni v červenci obstavili na účtu 916 tisíc korun.
Tři měsíce poté Útvar pro odhalování organizovaného zločinu spustil jiný zátah. Policisté tehdy zatkli a obvinili dvojici čelných olomouckých policistů Karla Kadlece a Radka Petrůje, hejtmana Jiřího Rozbořila a podnikatele Ivana Kyselého. V médiích se následně objevily odposlechy, na nichž Kadlec říká Petrůjovi, že Králíka je potřeba stíhat "za každou cenu". Králíka nakonec neobvinila olomoucká policie, jejíž kriminálce Petrůj šéfoval, ale detektivové ze Šumperku.
"Vedeme trestní řízení proti padesátiletému muži z Prostějovska, kdy vzhledem k probíhajícímu šetření nebudeme prozatím sdělovat bližší informace," uvedl policejní mluvčí Josef Bednařík. "Obviněn jsem byl v lednu. Považuji trestní stíhání za zcela nesmyslné," řekl Aktuálně.cz Králík.
Odměnu policie zajistila
Ani podnikatel se o detailech stíhání bavit nechce. Deníku Aktuálně.cz však člen ČSSD již loni na podzim popsal, že bezmála jeden milion mu policie zmrazila kvůli vyšetřování kauzy spojené s miliardovou výstavbou kanalizace pro moravské obce.
Částku 916 tisíc korun Králík vyfakturoval za rady investorovi projektu - firmě Vodohospodářská zařízení Šumperk, kterou společně ovládají města a obce v regionu. Dnes již bývalí manažeři firmy pak ale na Králíka podali trestní oznámení kvůli podezření, že si poradce účtoval fiktivní práce. "Jsou porušeny veškeré zásady trestního stíhání, kdy důkazy svědčící v můj prospěch nejsou vůbec použity a jsou používány pouze důkazy, které mají sloužit v neprospěch dané osoby," tvrdí Králík.
Dokumenty o jeho činnosti na žádost policie dohledal Petr Suchomel, současný předseda představenstva společnosti Vodohospodářská zařízení Šumperk. "Existuje přes tisíc stran e-mailů včetně příloh s komunikací o tom, co pan Králík udělal," řekl Suchomel.
Králík za vším vidí spiknutí dnes stíhaných Kadlece a Petrůje. Advokát Petrůje Tomáš Vymazal však již dříve odmítl, že by jeho klient nějak s kauzou prostějovského podnikatele nějak manipuloval.
Přišel o posty v dozorčích radách, řekl Králík
Králík dnes čelí stíhání a neuspěl ani se stížnosti, kterou si proti obvinění podal. Pracuje jako advokátní koncipient a poradce. Stíhání mu prý způsobilo celou řadu komplikací.
"Byl jsem za ČSSD nominován do dozorčích orgánů Lesů ČR a Česká pošta. Kvůli tomu předpokladu, že mám být trestně stíhán, mi to bylo znemožněno," uvedl Králík. "Začínají se mi vyhýbat komerční subjekty, aby se náhodou nedostaly do problémů. Ztratil jsem nějaké nasmlouvané věci. Celkem se daří mě poškozovat," dodal.
Otázkou zůstává, proč by měl být právě Králík jedním z terčů policejní zvůle. Lidé z politických kruhů na Hané tvrdí, že za vším stojí složité a propletené vztahy podnikatelů a politiků v olomouckém regionu. A také Králíkova rozporuplná role lobbisty, který "dokáže mnoho věcí zařídit". Tím si sice udělá spoustu přátel a zavázaných lidí, na druhé straně ale i nepřátel a konkurentů.
Nejasné je i to, proč policista Kadlec prozradil plán o snaze stíhat Králíka "za každou cenu" dalšímu obviněnému - podnikateli Ivanu Kyselému, blízkému příteli exministra vnitra Ivana Langera. Jak již Králík uvedl dříve, Kyselého ani Kadlece osobně nezná.