Ještě nedávno byl Ondřej Janata částí médií velebený jako mladá investiční hvězda, která lidem dokáže díky své píli a neobyčejným schopnostem pohádkově zhodnotit peníze.
"Chci být bohatší než Kellner. Vláda nás učí jen utrácet a neinvestovat," otitulkoval s ním loni v listopadu rozhovor server Info.cz. "Je mu teprve 27 let a řídí miliardový investiční fond. Roční výnosy v desítkách procent ale ukazují, že Ondřej Janata ví, co dělá," poutal svůj únorový text o Janatovi na Facebooku magazín Hrot.
"Chci vybudovat velkou skupinu pokrývající segment financí, který mě baví, ze všech stran. Chtěl bych dělat více fyzické věci. Trading je totiž smutný v tom, že člověk sedí u počítače a vidí jen ta čísla,“ svěřil se ještě letos v dubnu Janata časopisu Forbes. Ten už rozhovor s obviněným investorem ze svých stránek stáhl, je však k nalezení zde.
Janata cokoliv nelegálního popírá. Dle zjištění Aktuálně.cz a Hospodářských novin ovšem policejní vyšetřování konstatovalo, že osmadvacetiletý investor ve skutečnosti úspory tisíců klientů, kteří byli přesvědčení, že je svěřují investičnímu géniovi, na burze vůbec neobchodoval. Místo toho je utrácel za luxusní auta, dům, převáděl je na své soukromé účty či je půjčoval svým příbuzným.
"Veškerá činnost společnosti Growing Way ovládané Janatou, která měla být primárně určena k pravidelnému zhodnocování finančních prostředků drobných investorů, byla směřována toliko k vytvoření systému, který za pomoci obchodních zástupců sloužil výhradně k masivnímu podvodnému vylákání finančních prostředků od klientů," uvedli policisté.
Obchody byly podle policie jen fikcí
Janata dle policie najal na pět set obchodních zástupců, kteří přesvědčovali potenciální klienty, aby mu své peníze svěřili ke zhodnocení za pomoci údajných burzovních obchodů. "Ohodnocení těchto zástupců se pohybuje okolo 10 procent ze získaného vkladu klienta," zjistili vyšetřovatelé.
Policisté společně s Finančním analytickým úřadem detailně prozkoumali, co se s takto získanými penězi lidí stalo. A došli k překvapivým poznatkům.
Janata se loni 1. dubna stal jediným jednatelem a společníkem firmy s ručením omezeným Growing Way, pod níž provozoval údajný investiční fond, který měl zhodnocovat peníze klientů na principu on-line tradingu. A nabízel zhodnocení až 30 procent ročně. Tehdy také dle policie začal samotný podvod. Dle obvinění u něj jednotliví lidé v posledních měsících investovali částky v rozmezí několika tisíc korun až po více než 10 milionů.
🙅♂️ŽÁDNÉ LETADLO JSEM NEDĚLAL
— Hospodářské noviny (@hospodarky) September 11, 2021
Stíhaný investor Ondřej Janata, kterého policie viní z miliardového podvodu, se brání. @hospodarky získaly jeho exkluzivní vyjádření, v němž tvrdí, že nic nekalého nedělal ani neplánoval. https://t.co/plZlz9v7vN
Stamiliony od investorů se scházely na jediném bankovním účtu této firmy. Policisté ale nezjistili, že by je odtud Janata posílal zhodnotit na burzy.
"Ze strany Janaty nedochází ke skutečnému obchodování na investičních trzích, ale jde o pouhou fikci. Je zřejmé, že informace poskytované klientům za období jednoho kalendářního měsíce správy investic nejsou založeny na konkrétních obchodech s investičními nástroji," konstatují detektivové.
Slibované stabilní zhodnocení dvě procenta měsíčně vyšetřovatelé označili za naprosto nereálné s tím, že si je Janata nereálnosti takového systému vědom.
Velkou část peněz podle policie použil pro sebe
"Ačkoli se Janata prezentuje v otevřených zdrojích jako trader, osoba spekulující s nákupem a prodejem finančních nástrojů, nebylo zjištěno, že by takto obchodoval, ale je vlastně neustále zaneprázdněn pouze prováděním stovek plateb obchodním zástupcům a klientům," dodali policisté.
Někteří Janatovi klienti se tak zřejmě zhodnocených peněz de facto dočkali. Podle policie však nešlo o zisky z obchodování, ale o peníze, které Janatovi svěřili další investoři. Principu, kdy jsou investorům připisovány fiktivní zisky z nově získaných vkladů, ne z výnosů investic, se říká Ponziho schéma.
Velkou část peněz dle NCOZ pak Janata používal pro svoji potřebu. "Bylo zjištěno, že naprostá většina peněz z účtu, kam výlučně posílali peníze investoři, byla Janatou užita přímo či nepřímo k uspokojování jeho potřeb jako fyzické osoby nebo byly přeposílány ve prospěch účtů, jejichž majitelem je právě Janata, nebo účtů, které Janata ovládá,” dodala NCOZ ve zdůvodnění toho, proč nyní Janatu stíhá. Hrozí mu až deset let vězení.
Luxusní auta pro firmu bez zaměstnanců
■ Značnou část peněz vybraných od investorů Ondřej Janata podle obvinění používal pro vlastní potřeby. Firemní kartou zaplatil více než 482 milionů korun, další peníze vybíral v hotovosti. "Vykazují znaky úhrad za soukromé potřeby," uvedli policisté. Janata tvrdil, že část peněz mu firma, kterou ovládá, půjčila.
■ V říjnu 2020 koupil vilu ve Velké Chuchli za 24 milionů, na rekonstrukci a vybavení vynaložil další miliony. Dům mu nyní policie obstavila. Nákup sice platil ze soukromého účtu, tam si ale převedl peníze z účtu firmy - tedy z vkladů klientů. Policisté evidují, že na své dva privátní účty převedl z majetku firmy celkem 271 milionů korun.
■ Na firmu Growing Way koupil Janata například čtyři luxusní auta. Dvě porsche, audi a mercedes si společnost pořídila i přesto, že nemá žádné zaměstnance. Poslední vůz letos v květnu.
■ Miliony také posílal výrobci luxusních švýcarských postelí nebo své rodině jako půjčky. Peníze dostala matka i bratr. “Ve všech případech existuje větší stupeň pravděpodobnosti, že finanční prostředky klientů nebyly použity k jejich zhodnocení,” konstatovala policie.
Je to konkurenční boj, říká otec Janaty
Tvrzení policie, že provozoval fond na bázi letadla, ale Janata ve vyjádření pro HN popřel. "S penězi klientů jsem aktivně obchodoval a není pravdou, že by šlo o Ponziho schéma. S orgány plně spolupracuji a pevně věřím, že se vše brzy objasní," uvedl Janata. Blíže celou záležitost nechtěl komentovat. Neodpověděl ani na konkrétní dotazy ohledně zjištění policie.
Server Seznam Zprávy, který ve čtvrtek jako první upozornil na to, že muž policií obviněný z podvodu za 1,5 miliardy, je právě Janata, už dříve získal vyjádření jeho otce. I ten cokoliv nelegálního popírá.
"Ondřej je z toho hotový, protože nic neudělal, je slušný člověk. Celé je to jen výraz konkurenčního boje,“ řekl jeho otec Petr Janata i Hospodářským novinám.
Dávejte pozor, kde investujete, varuje policie
Výší škody se kauza zařazuje hned vedle nedávného finančního kolapsu skupiny Arca Investments. V něm figuruje téměř 19 miliard korun dluhu a dva tisíce věřitelů a jde o největší český krach od 90. let.
Policie ve spolupráci s Finančním analytickým úřadem nyní zajistila Janatův majetek v hodnotě zhruba jedné miliardy korun. Případ dozoruje olomoucké vrchní státní zastupitelství.
Centrála se s podobným druhem trestné činnosti setkává opakovaně, ve středu před ním znovu varovala. "Kriminalisté NCOZ doporučují občanům zvýšenou obezřetnost a ostražitost v souvislosti s investicemi finančních prostředků do produktů, které slibují neobvykle vysoké zhodnocení - zejména těch, které nepodléhají regulaci České národní banky," zdůraznil Ibehej.
Na rostoucí počet případů, při kterých se lidé nechali oklamat investičními podvodníky, upozornila národní centrála i ve své výroční zprávě za loňský rok. Pachatelé, kteří slibují výrazné zhodnocení peněz formou investování na burzovním nebo realitním trhu, podle centrály využívají chybějící nabídky legálních možností a produktů k vyššímu zhodnocování úspor střední třídy.
Aktualizace 13. 9. 2021: Opraven zdroj jedné z uváděných mediálních citací o Janatovi. Zmíněná citace magazínu Hrot nepochází z textu, který o investorovi v týdeníku vyšel, ale z facebookového profilu stejného média, kde tak lákalo na jeho přečtení.