Největší finanční průšvih desetiletí: V kauze Arca se spálilo biskupství i novináři

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
11. 2. 2021 6:16
Skoro 19 miliard korun dluhu a dva tisíce věřitelů. Ne nadarmo se na investičním trhu ve spojení se slovensko-českou skupinou Arca Investments mluví o největším krachu od 90. let. Jde o příběh lákavých investic, známých klientů, ale hlavně velkých peněz a právních sporů. Běžný člověk se v něm ale orientuje jen těžko. Zpřehlednili jsme, kdo je kdo v největším novodobém finančním průšvihu Česka.
Zakladatel slovensko-české investiční skupiny Arca Pavol Krúpa
Zakladatel slovensko-české investiční skupiny Arca Pavol Krúpa | Foto: ČTK

Skupina Arca - tedy Arca Investments a její dceřiné firmy jako Arca Capital Bohemia a Arca Capital Slovakia - v posledních letech působila v rozmanitých odvětvích jako energetika, autoprůmysl, ubytovací a rekreační služby nebo developerská činnost. Zabývala se především investováním do nemovitostí a začínajících či oslabených firem. Spravovala majetek za miliardy. Skupina skupovala "svoje cíle" na dluh - financovala je zejména vydáváním směnek s atraktivním úrokem.

  • Směnka je úvěrový cenný papír. Vystavitel směnky (dlužník) se zavazuje, že jejímu majiteli (věřiteli) vyplatí ve stanovenou dobu splacení dlužnou částku a úrok.

Záměrem Arcy byl nákup firem, které po zlepšení jejich hospodářských výsledků se ziskem prodala. Zaujala přitom rozmanitou škálu investorů - jak firmy, tak i jednotlivce. Na trhu společnost působila 20 let a směnky dle plánu splácela. Až do loňského června. Během pandemie koronaviru totiž přišla o financování od bank a směnky na pokrytí závazků přestaly stačit.

Výsledkem jsou obří dluhy - závazky za 18,6 miliardy korun. Z toho závazky ze směnek činí přes 15,5 miliardy, 13 miliard korun připadá na věřitele z Česka. Věřitelů je celkem 1889, z toho v Česku více než 80 procent. Jediným zajištěným věřitelem je J&T Banka. Skupina Arca byla od léta do konce ledna v ochranném moratoriu a v současnosti se rozbíhá insolvenční řízení.

  • Zajištěný věřitel - jde o věřitele, který má svou pohledávku zajištěnu prostřednictvím věci nebo práva z majetku dlužníka. Jeho nároky jsou poté zajišťovány přednostně.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

V Chrastavě hořela výrobní hala, škoda bude za 100 milionů

Zhruba pět hodin bojovali hasiči s požárem průmyslového objektu v Chrastavě u Liberce. Vpodvečer dostali oheň pod kontrolu. Hasiči vyhlásili nejvyšší stupeň požárního poplachu. Kvůli ohni se evakuovalo asi 100 lidí. Nikdo nebyl zraněn. Škoda byla předběžně odhadnuta na 100 milionů korun. Dohašování skrytých ohnisek potrvá do noci, řekl krajský mluvčí hasičů Jakub Sucharda.

"Bude to dlouhodobá záležitost, hala byla zasažena ve velkém rozsahu," dodal. Podle něj bylo ohněm poškozeno několik tisíc metrů čtverečních. Hořelo v areálu pobočného závodu firmy Grupo Antolin. Požár zasáhl výrobní halu na polyuretanové výrobky společně se sklady. Lidem v okolí město preventivně doporučovalo, aby neotevírali okna.

"Laboratoř z Kamenice nenaměřila zvýšené koncentrace žádných jedovatých látek v ovzduší," uvedl Sucharda. Příčina požáru se bude zjišťovat a vyšetřování podle Suchardy zřejmě potrvá delší dobu. Vyšetřovatel příčin požáru a policisté začnou s šetřením v sobotu po poledni. Kvůli požáru nejezdily odpoledne vlaky na trati mezi Libercem a Chrastavou. Provoz železnice ve zpomaleném režimu byl obnoven navečer.

Zdroj: ČTK
Další zprávy