Národní centrála proti organizovanému zločinu

Policie navrhla obžalobu 16 lidí kvůli obchodům s pohonnými hmotami

Policisté navrhli obžalobu 16 lidí a dvou právnických osob kvůli krácení daně z přidané hodnoty při obchodech s pohonnými hmotami. Škodu kriminalisté vyčíslili na 251 milionů korun. V tiskové zprávě to ve čtvrtek uvedl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. Návrh nyní posoudí olomoucká pobočka Krajského státního zastupitelství v Ostravě.

Kriminalisté NCOZ na případu spolupracovali s příslušníky Celní správy České republiky. K trestné činnosti podle nich docházelo v roce 2013. Obvinění podle vyšetřovatelů zapojili jimi ovládané obchodní společnosti do karuselového podvodu při obchodech s motorovou naftou a benzínem, které firmy dovážely ze Slovenska.

"V takto uměle vytvořeném řetězci obchodních vztahů měly pořídit a obratem prodat 75 cisternových vlakových souprav pohonných hmot," uvedl Ibehej. "Odběratelům měly být vystaveny daňové doklady, na kterých byla uvedena DPH, ale tato daň nebyla přiznána a odvedena do státního rozpočtu, zatímco odběratelé pohonných hmot měli na základě vystavených daňových dokladů uplatnit odpočet daně na vstupu," popsal mluvčí.

Zdroj: ČTK

Anonym opět vyhrožuje útokem na nespecifikovanou školu, policie přijala opatření

Anonym opět vyhrožuje útokem na nespecifikovanou školu. Informace serveru iDnes.cz potvrdil mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. Podle serveru jsou v ohrožení mateřské a základní školy, policie je varovala před možností útoku během čtvrtka a pátku. Policisté podle Ibeheje přijali preventivní opatření a snaží se vypátrat autora výhrůžky. Podobnou hrozbou se kriminalisté zabývali před 14 dny.

"NCOZ se intenzivně zabývá opětovnou anonymní výhrůžkou o připravovaném útoku, tentokrát na nespecifikovanou školu. Přijali jsme preventivní opatření (veřejná i skrytá) v součinnosti s krajskými ředitelstvími policie. Vyvíjíme maximální úsilí směřující k vypátrání autora výhrůžky," sdělil Ibehej.

Zdroj: ČTK

Inspekce obvinila detektiva NCOZ kvůli spolupráci se stíhaným lobbistou Horáčkem

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila detektiva Národní centrály proti organizovanému zločinu kvůli spolupráci se stíhaným lobbistou Tomášem Horáčkem, uvedla Česká televize. Obvinění podle ní čelí také jeden z bývalých policistů.

Severočeský podnikatel Horáček spolu s dalšími lidmi podle policie ovlivňoval přidělování zakázek v nemocnicích, za což měl žádat úplatky. Vedle Horáčka policie už dříve zahájila stíhání bývalé ředitelky Nemocnice na Bulovce Andrey Vrbovské, někdejšího ředitele nemocnice Františka Nováka nebo bývalého poslance ODS Marka Šnajdra.

Kvůli údajné manipulaci zakázek v některých pražských nemocnicích začali detektivové Horáčka stíhat v červnu 2018. Policisté v kauze prověřovali například veřejné zakázky na ostrahu objektů, dodávku hygienických potřeb nebo pořízení osobních aut.

Kromě Horáčka, kterého policisté považují za ústřední postavu kauzy, bylo v červnu 2018 obviněno ještě dalších osm lidí. Okruh obviněných se ale později ještě rozrostl. Počátkem června 2019 státní zástupce Zdeněk Matula uvedl, že ve věci je stíháno šest právnických a 14 fyzických osob.

Zdroj: ČTK
Pokračovat