Národní centrála proti organizovanému zločinu

Centrála proti organizovanému zločinu vyšetřuje vlajku mrtvého Putina na sídle vnitra

Národní centrála proti organizovanému zločinu se zabývá případem plachty s českou a ukrajinskou vlajkou spolu s portrétem ruského prezidenta Vladimira Putina ve vaku na mrtvoly, která byla koncem října vyvěšena na budově ministerstva vnitra v Praze. Mluvčí centrály Jaroslav Ibehej v pondělí řekl České televizi, že útvar dostal oznámení, které v současnosti vyhodnocuje. Vyobrazení s vlajkami a Putinem se na sídle ministerstva objevilo u příležitosti státního svátku 28. října. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) vyvěšení díla hájil.

Případem se nejprve zabývala pražská policie, která ho ale předala centrále proti organizovanému zločinu. "Náš útvar přijal oznámení, které v současné době vyhodnocuje. Více informací nyní poskytovat nebudeme," potvrdil v pondělí televizi mluvčí centrály Ibehej.

Podle Deníku N šetřila pražská policie vyvěšení vlajky kvůli možnému porušení zákona o státních symbolech. Podle něj se státní vlajka vyvěšuje na čelní straně budovy, v tomto případě ale visela na zadní straně ministerstva. Ministr Rakušan serveru řekl, že podle předběžného právního názoru nešlo o protiprávní jednání a že případnou pokutu zaplatí.

Zdroj: ČTK

Kriminalisté obvinili 13 lidí z krácení daní, škoda dosáhla skoro 200 milionů

Třináct lidí, z toho jeden ze Slovenska, bylo obviněno z rozsáhlého krácení daní. Škoda podle policistů a celníků, kteří na případu společně pracovali, dosáhla téměř 200 milionů korun. Tři lidé skončili ve vazbě, informoval v úterý v tiskové zprávě mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. Případ dozoruje olomoucké krajské státní zastupitelství. Ibehej doplnil, že šlo o fiktivní obchodování s elektronikou a tonery.

Olomoučtí celníci ze Sekce pátrání Generálního ředitelství cel a policisté z NCOZ případ řešili ve společném vyšetřovacím týmu pod krycím názvem String, podezřelí byli obviněni na počátku listopadu. "V rámci úkonů trestního řízení obvinili 13 fyzických osob, z toho 12 na území České republiky a jednu osobu na Slovensku, které jsou podezřelé ze spáchání zvlášť závažného zločinu zkrácení daně, poplatku a podobné platby. Škoda, kterou osoby měly způsobit, je vyčíslena bezmála na 200 milionů korun," uvedl Ibehej.

Zdroj: ČTK

Policie navrhla obžalovat sedm lidí a dvě firmy v případu zakázek Českých drah

Policie navrhla obžalovat sedm lidí a dvě firmy v případu manipulací se zakázkami Českých drah na zajištění náhradní autobusové dopravy při výlukách. Ve středu to uvedla Česká televize, případ dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Praze. Kauzou se podle televize začala policie zabývat na základě odposlechů Romana Rogoze, blízkého spolupracovníka bývalého místopředsedy Fotbalové asociace ČR Romana Berbra. Rogoz je podle dřívějších informací médií mezi obviněnými.

"V daném případu policejní orgán dne 23. září 2022 doručil Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze spisový materiál spolu s návrhem na podání obžaloby na všechny obviněné," řekl České televizi státní zástupce Jan Scholle.

Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu únoru uvedli, že skupina podle nich získala v roce 2020 prostřednictvím bývalého zaměstnance Českých drah informace o cenových nabídkách, které dodali soutěžící u poptávkových řízení. Cílem skupiny bylo získat zakázku pro spolupracujícího dodavatele a obdržení finanční provize. Celkem šlo podle centrály o osm zakázek v hodnotě 18 milionů korun, ve dvou případech došlo podle vyšetřovatelů k dokonání trestného činu. Obviněným hrozí za zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, pletichy a podvod až osmileté vězení.

Zdroj: ČTK

Policisté z NCOZ stíhají po úterní razii v Brně sedm lidí a dvě právnické osoby

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) ve středu zahájili v souvislosti s úterní razií v Brně trestní stíhání sedmi lidí a dvou právnických osob, a to pro účast na organizované zločinecké skupině, podplácení či legalizaci výnosů z trestné činnosti. Vrchní státní zastupitelství to zveřejnilo na webu. Kauza se týká privatizace městských domů, činnosti městské firmy a dotačních podvodů. O podání vysvětlení a přístup do kanceláře požádala kromě jiných i místopředsedu KDU-ČSL, dosavadního náměstka brněnské primátorky a kandidáta na ministra životního prostředí Petra Hladíka.

Policisté z NCOZ zasahovali v Brně v úterý. Zadrželi deset lidí. Kriminalisté prohledávali prostory bytového odboru brněnského magistrátu, radnice městské části Brno-sever i Brno-Černovice, byli v Pískovně Černovice i u jednatele firmy Jiřího Hasoně (KDU-ČSL). O podání vysvětlení a přístup do kanceláře požádala i Hladíka. V prohlášení uvedl, že policii poskytne součinnost a že není z ničeho obviněný.

"Nadále probíhají úkony trestního řízení, a to především výslechy obviněných. Domovní prohlídky i prohlídky jiných prostor a pozemků byly v úterý ukončeny," uvedla žalobkyně Petra Lastovecká.

Zdroj: ČTK

Policisté zadrželi osm lidí kvůli přidělování městských bytů v Brně

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu zadrželi osm lidí kvůli podezření z páchání trestné činnosti při přidělování městských bytů a nebytových prostor v Brně. Aktuálně dělají domovní prohlídky na základě soudních příkazů, uvedlo v úterý ráno na webu Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. Státní zástupkyně si vyhradila poskytování informací v této věci.

"Policejní orgán nyní na několika místech provádí jednotlivé úkony trestního řízení. Domovní prohlídky a prohlídky jiných prostor jsou prováděny na základě konkrétních soudních příkazů. Se souhlasem dozorové státní zástupkyně bylo z důvodu existence vazebních důvodů k tomuto okamžiku zadrženo osm osob," uvádí státní zastupitelství.

Policisté vedou pod dozorem státní zástupkyně trestní řízení pro podezření ze spáchání zvlášť závažného zločinu účasti na organizované zločinecké skupině, zvlášť závažného zločinu přijetí úplatku spáchaného ve prospěch organizované zločinecké skupiny a dále ze spáchání zločinu zneužití pravomoci úřední osoby.

Zdroj: ČTK

Policisté stíhají odpadovou firmu kvůli krácení daní se škodou přes tři miliony korun

Národní centrála proti organizovanému zločinu začala stíhat firmu z krácení daní kvůli nakládání s odpady, uvedl na policejním webu mluvčí centrály Jaroslav Ibehej. Stíhání čelí společnost AVE CZ odpadové hospodářství, firma to potvrdila. Server Lidovky.cz napsal, že kriminalisté vyčíslili škodu na 3,76 miliardy korun. Zahájení trestního řízení je podle AVE CZ nepodložené a postavené na chybných závěrech policie, podala proto stížnost. Stanovenou škodu označila za virtuální.

Jednu právnickou osobu policisté stíhají pro trestný čin zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby, a to v souvislosti s nakládáním s odpady, uvedl Ibehej. "Věc dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Praze," dodal.

"Můžeme potvrdit, že policejní orgán zahájil trestní stíhání společnosti AVE CZ jakožto právnické osoby v souvislosti s údajnými trestnými činy spojenými s výběrem poplatků za odpady na skládkách," sdělila firma.

Detektivové jsou přesvědčení, že AVE CZ porušila zákon o odpadech na skládkách v Benátkách nad Jizerou, Čáslavi, Hořovicích a Mšenu, píšou Lidovky.cz. Podle vyšetřovatelů vznikla státu škoda 2,3 miliardy korun. Další stovky milionů firma údajně neodvedla dotčeným obcím. V případě Čáslavi jde téměř o miliardu korun, škoda 437 milionů vznikla Benátkám nad Jizerou, Hořovice přišly o 33 milionů a Mšeno o 16 milionů korun.

Zdroj: ČTK

Čeští policisté mají kvůli vyšetřování Vrbětic společný tým s Brity

Čeští detektivové, kteří vyšetřují výbuch muničního skladu ve Vrběticích, vytvořili v únoru letošního roku vyšetřovací tým s britskými policisty, kteří pracují na případu otravy bývalého ruského agenta Sergeje Skripala. Na webu o tom ve čtvrtek informoval mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej. Důvodem vzniku společného týmu je výměna informací o podezřelých. Podle mluvčího nebylo možné o jeho vytvoření informovat dříve.

Čeští kriminalisté mají podezření, že do výbuchu muničního areálu ve Vrběticích v roce 2014 byli zapojeni příslušníci ruské tajné služby GRU. Podle fotografií i jmen z pasů mužů, po nichž česká policie pátrá, jde o stejné muže, kteří jsou podezřelí z otravy bývalého ruského tajného agenta Skripala a jeho dcery Julije v britském Salisbury z roku 2018.

Zdroj: ČTK
Pokračovat