Praha - Státní zástupce Petr Jirát se odvolal proti červencovému rozsudku nad bývalým hejtmanem Davidem Rathem a Lucií Novanskou. Oba odsouzení se proti nepravomocnému verdiktu odvolali už dříve.
Státní zástupce Jirát v úterý České televizi řekl, že sice je spokojen s verdiktem soudu o vině Ratha a Novanské, v případě exhejtmana ale požaduje přísnější tresty ohledně zabavení majetku a zákazu činnosti.
U soudu Jirát neúspěšně navrhoval nejméně devítiletý trest vězení a zabavení veškerého majetku. Pro Novanskou žádal pět až šest let vězení a peněžitý trest milion korun.
8,5 roku a propadnutí majetku za 20 milionů
Podle rozsudku Krajského soudu v Praze se bývalý hejtman David Rath jako vysoce postavený úředník podílel na ovlivňování soutěží o veřejné zakázky ve Středočeském kraji a bral za to milionové úplatky. Za to mu soud vyměřil nepodmíněný trest v délce 8,5 roku a propadnutí majetku v hodnotě zhruba 20 milionů korun.
Spoluobžalované Lucii Novanské soudce nepravomocně uložil pět let vězení, pětiletý zákaz činnosti ve statutárních orgánech firem a půlmilionový peněžitý trest. Slovenská podnikatelka podle mínění soudu organizovala zmanipulované zakázky.
Kvůli upravování veřejných zakázek Středočeského kraje pro předem vybraného vítěze a s tím spojené korupci stanulo spolu s Rathem u soudu dalších deset obžalovaných. Nad devíti z nich byl nepravomocný rozsudek vynesen počátkem letošního dubna.
Soud bude řešit ještě další zakázky
Kateřině a Petru Kottovým, které soudce označil za organizátory korupce, uložil 7,5 roku vězení. Pavel Drážďanský a Tomáš Mladý z firmy Konstruktiva Branko dostali pět let vězení, manažeři zdravotnických firem Puro-Klima a Hospimed Martin Jireš a Jindřich Řehák dostali 5,5 roku vězení.
Tříletou podmínku vyměřil soud Janu Hájkovi ze zdravotnické firmy B-Braun a Václavovi Kovandovi ze stavební firmy Pohl. Tříletou podmínku dostala i Ivana Salačová, která byla spolupracující obviněnou. Několik odsouzených se už proti verdiktu odvolalo a stejný krok učinil i státní zástupce.
Česká justice bude kromě toho řešit ještě takzvanou druhou větev kauzy Rath. Týká se rekonstrukcí či výstavby pavilonů krajských nemocnic v Kladně, Mladé Boleslavi a Kolíně a dodávky sanitek pro středočeskou záchrannou službu. Celkem šlo o zakázky za více než 700 milionů korun. Kriminalisté kvůli tomu navrhli letos v létě obžalovat devět lidí a osm firem.