Rath si letos vyslechl první trest, provokoval soudce a porazil Sněmovnu. U konce zdaleka není

Michal Štůsek Michal Štůsek
Aktualizováno 14. 12. 2015 1:15
Projděte si všechny důležité milníky kauzy Davida Ratha od zatčení v květnu 2012 až po první rozsudek v červenci 2015 a následné odvolání.

Praha - Více než tři a půl roku už uběhlo od zatčení Davida Ratha. Letos v červenci sice soudce Robert Pacovský vynesl trest v hlavní větvi případu, rozhodnuto ale zdaleka není.

Bývalý hejtman se proti rozsudku, který jej poslal na 8,5 roku do vězení a státu navíc nechal propadnout zabavených 20 milionů korun, odvolal. Spor, ve kterém je odsouzených ještě dalších deset lidí, tak bude pokračovat.

Na konci roku policie uzavřela a navrhla obžalovat dalších devět lidí včetně Ratha a osm firem. V druhé větvi kauzy jde opět o zmanipulované zakázky ve Středočeském kraji.

Jak se celá kauza údajné korupce, která začala už v roce 2012, vyvíjela, si můžete připomenout v obsáhlém přehledu.

14. května 2012 - Ratha zadržela policie

Policisté odvážejí středočeského hejtmana a poslance ČSSD Davida Ratha z jeho domu v Hostivici u Prahy na snímku pořízeném 15. května večer.
Policisté odvážejí středočeského hejtmana a poslance ČSSD Davida Ratha z jeho domu v Hostivici u Prahy na snímku pořízeném 15. května večer. | Foto: ČTK

Poslance ČSSD a středočeského hejtmana Ratha zadržela policie u domu ředitelky kladenské nemocnice Kateřiny Pancové v Rudné u Prahy. U sebe měl sedm milionů korun. 

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy