Rath si letos vyslechl první trest, provokoval soudce a porazil Sněmovnu. U konce zdaleka není

Michal Štůsek Michal Štůsek
Aktualizováno 14. 12. 2015 1:15
Projděte si všechny důležité milníky kauzy Davida Ratha od zatčení v květnu 2012 až po první rozsudek v červenci 2015 a následné odvolání.

Praha - Více než tři a půl roku už uběhlo od zatčení Davida Ratha. Letos v červenci sice soudce Robert Pacovský vynesl trest v hlavní větvi případu, rozhodnuto ale zdaleka není.

Bývalý hejtman se proti rozsudku, který jej poslal na 8,5 roku do vězení a státu navíc nechal propadnout zabavených 20 milionů korun, odvolal. Spor, ve kterém je odsouzených ještě dalších deset lidí, tak bude pokračovat.

Na konci roku policie uzavřela a navrhla obžalovat dalších devět lidí včetně Ratha a osm firem. V druhé větvi kauzy jde opět o zmanipulované zakázky ve Středočeském kraji.

Jak se celá kauza údajné korupce, která začala už v roce 2012, vyvíjela, si můžete připomenout v obsáhlém přehledu.

14. května 2012 - Ratha zadržela policie

Policisté odvážejí středočeského hejtmana a poslance ČSSD Davida Ratha z jeho domu v Hostivici u Prahy na snímku pořízeném 15. května večer.
Policisté odvážejí středočeského hejtmana a poslance ČSSD Davida Ratha z jeho domu v Hostivici u Prahy na snímku pořízeném 15. května večer. | Foto: ČTK

Poslance ČSSD a středočeského hejtmana Ratha zadržela policie u domu ředitelky kladenské nemocnice Kateřiny Pancové v Rudné u Prahy. U sebe měl sedm milionů korun. 

 

Právě se děje

před 31 minutami

Venezuelský opoziční předák López, který je blízkým spolupracovníkem Guaidóa, uprchl do Španělska

Venezuelský opoziční předák Leopoldo López v neděli dorazil do Španělska poté, co se rok a půl ukrýval v rezidenci španělského velvyslance ve venezuelské metropoli Caracasu. Lópezovi se nejprve podařilo utéci do Kolumbie, odkud odletěl do Madridu, kde se znovu shledal se svou rodinou. López je blízkým spolupracovníkem šéfa parlamentu Juana Guaidóa, jehož uznává na šest desítek zemí prozatímním prezidentem Venezuely. Guaidó se snaží přimět k demisi autoritářskou vládu Nicoláse Madura s cílem uspořádat v zemi svobodné volby.

López slíbil, že i z exilu bude podporovat politickou opozici v její snaze sesadit Madura. "Venezuelci, toto rozhodnutí nebylo jednoduché. Ujišťuji vás ale, že můžete počítat s tím, že budu bojovat odkudkoli. Nebudeme odpočívat a budeme pokračovat dnem i nocí ve snaze dosáhnout svobody, kterou si všichni Venezuelci zasluhují," uvedl López.

Zdroj: ČTK
Další zprávy