Rath si letos vyslechl první trest, provokoval soudce a porazil Sněmovnu. U konce zdaleka není

Michal Štůsek Michal Štůsek
Aktualizováno 14. 12. 2015 1:15
Projděte si všechny důležité milníky kauzy Davida Ratha od zatčení v květnu 2012 až po první rozsudek v červenci 2015 a následné odvolání.

Praha - Více než tři a půl roku už uběhlo od zatčení Davida Ratha. Letos v červenci sice soudce Robert Pacovský vynesl trest v hlavní větvi případu, rozhodnuto ale zdaleka není.

Bývalý hejtman se proti rozsudku, který jej poslal na 8,5 roku do vězení a státu navíc nechal propadnout zabavených 20 milionů korun, odvolal. Spor, ve kterém je odsouzených ještě dalších deset lidí, tak bude pokračovat.

Na konci roku policie uzavřela a navrhla obžalovat dalších devět lidí včetně Ratha a osm firem. V druhé větvi kauzy jde opět o zmanipulované zakázky ve Středočeském kraji.

Jak se celá kauza údajné korupce, která začala už v roce 2012, vyvíjela, si můžete připomenout v obsáhlém přehledu.

14. května 2012 - Ratha zadržela policie

Policisté odvážejí středočeského hejtmana a poslance ČSSD Davida Ratha z jeho domu v Hostivici u Prahy na snímku pořízeném 15. května večer.
Policisté odvážejí středočeského hejtmana a poslance ČSSD Davida Ratha z jeho domu v Hostivici u Prahy na snímku pořízeném 15. května večer. | Foto: ČTK

Poslance ČSSD a středočeského hejtmana Ratha zadržela policie u domu ředitelky kladenské nemocnice Kateřiny Pancové v Rudné u Prahy. U sebe měl sedm milionů korun. 

 

Právě se děje

před 5 hodinami

USA mají možná druhý případ koronaviru, Japonsko už jej potvrdilo

U texaského studenta, který navštívil čínské velkoměsto Wu-chan, je podezření na napadení novým koronavirem. Pokud se podezření potvrdí, půjde od druhý případ napadení virem způsobujícím zápal plic ve Spojených státech. Druhý potvrzený případ hlásí podle agentury Kjódó Japonsko.

Univerzitní student je v Texasu léčen s onemocněním dýchacích cest a je izolován doma. Zároveň jsou u něj prováděny testy na nově objevený koronavirus, který už v Číně zabil 18 lidí, z toho 17 ve Wu-chanu, který je ohniskem epidemie. První případ nákazy v USA byl oznámen ve středu ve státě Washington.

Japonské ministerstvo zdravotnictví mezitím potvrdilo druhý případ nákazy. Jde o čtyřicátníka, který v neděli do Japonska přicestoval z Wu-chanu. Nyní je muž hospitalizován.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Kvůli pádu muže do kolejiště večer nejelo metro na části linky B

Téměř čtyři hodiny nejezdilo ve čtvrtek večer metro mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B. Kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk, provoz se podařilo obnovit až necelou hodinu před půlnocí, vyplývá z informací na webu pražského dopravního podniku. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou metra nepřežil. Lidé v daném úseku museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté.

"Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Metro jezdilo bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B byl provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje, hlavně linky 3 a 5, či přestup z tramvají na linku metra C.

Zdroj: ČTK
Další zprávy