Policie uzavřela druhou větev kauzy Rath. Podá obžalobu

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 8. 2015 10:20
V první části případu dostal bývalý středočeský hejtman David Rath trest 8,5 roku vězení.
David Rath
David Rath | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Kriminalisté ukončili vyšetřování druhé větve kauzy bývalého poslance a středočeského exhejtmana Davida Ratha týkající se zejména firem, například Metrostavu.

Rath obviněný z korupce při veřejných zakázkách dostal v první části případu, ve které soud řešil 11 lidí, nepravomocně 8,5 roku vězení. Policie by měla v nejbližší době předat státnímu zástupci spis s návrhem na podání obžaloby, nebo jiné rozhodnutí, sdělil v úterý dozorující žalobce Jiří Pražák.

Vyšetřování se týká firem, které se podle kriminalistů podílely na zmanipulovaných veřejných zakázkách ve Středočeském kraji. Policie v této větvi případu již dříve obvinila devět lidí včetně Ratha a osm firem. Obvinění se týkají přijetí úplatku, podplácení, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, pletich při zadání veřejné zakázky a poškození finančních zájmů Evropské unie.

Další rozhodnutí nejdříve za dva měsíce

Podle žalobce Pražáka z Vrchního státního zastupitelství v Praze, který má případ na starost, studovali spis předchozí čtyři měsíce obvinění a jejich obhájci. "Lze očekávat, že policejní orgán v nejbližší době předloží vyšetřovací spis zdejšímu státnímu zastupitelství s návrhem na podání obžaloby nebo jiné rozhodnutí, a to poté, co se vyrovná s návrhy a žádostmi jednotlivých obviněných," napsal Pražák.

Žalobce odhaduje, že se k dalšímu rozhodnutí dostane nejdříve za více než dva měsíce po předložení spisu policií. Důvodem je rozsah spisu a složitost případu. Roli hrají také případné návrhy a žádosti obviněných.

Kriminalisté firmy obvinili v říjnu 2013. Je mezi nimi největší česká stavební společnost Metrostav, která odmítla spojitost s kauzou exposlance. Podezření se podle dřívějších informací médií týkají například tendrů pro nemocnice v Kladně, Mladé Boleslavi a Kolíně a dodávky vozů pro středočeskou záchrannou službu.

Pražák rovněž v roce 2013 uvedl, že se z části jedná o zakázky, kvůli kterým se konalo hlavní líčení od srpna téhož roku. Rath je v této části obžalovaný s dalšími deseti lidmi.

Proti rozsudkům se odvolali

Hlavní líčení se kvůli průtahům rozdělilo letos do dvou částí - počátkem dubna soud udělil devíti lidem pět až 7,5 roku vězení a podmínky, koncem července dostali Rath a podnikatelka Lucia Novanská, podezřelá z organizování údajně upravených tendrů, 8,5 a pět let vězení. Rozsudky nejsou pravomocné, obžalovaní se odvolali a případ bude řešit Vrchní soud v Praze.

Společnosti se podle původní obžaloby státního zástupce Petra Jiráta podílely na údajně upravených veřejných zakázkách ve Středočeském kraji. Týkaly se stavebnictví a zdravotnictví - rekonstrukce zámku Buštěhrad a gymnázia v Hostivici a také modernizace krajských nemocnic.

Rath údajně o všem věděl coby hejtman kraje a dělil se o úplatky. V případu mu hrozí až 12 let vězení. Exposlanec to odmítá, protože tendry byly podle něj pod vícenásobnou kontrolou a nebylo možné je ovlivňovat. Policie Ratha zadržela v květnu 2012 a soud ho pak poslal do vazby, odkud byl propuštěn v listopadu 2013. Rath kauzu označuje jako politický proces.

Nový zákon o trestní odpovědnosti právnických osob, který je účinný od roku 2012, dává policii a státnímu zastupitelství rozsáhlé kompetence, jež mohou citelně postihnout všechny právnické osoby, tedy firmy, zapletené do trestné činnosti. Firmě lze kromě peněžitého trestu uložit trest zákazu činnosti, nebo dokonce organizaci zrušit.

Proč bych utíkal? Tohle je moje země stejně jako pánů Jirátů a paní Bradáčových, proč jim nechávat tu zemi úplně v plén? říká David Rath. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy