Stát ztratil nad nebezpečnými pacienty kontrolu, tvrdí lékař

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
15. 10. 2014 12:00
Podle exministra zdravotnictví a náměstka bohnické psychiatrické léčebny Ivana Davida se může útok, který v úterý zažila žďárská střední škola, kdykoliv opakovat. Situaci nezmění ani chystaná reforma.
Foto: ČTK

Praha - Podobný útok duševně chorého člověka, jaký se v úterý stal na žďárské obchodní akademii, se může kdykoliv opakovat. Nikdo tomu nezabrání, řekl pro Aktuálně.cz exministr zdravotnictví a náměstek bohnické psychiatrické léčebny Ivan David.

Podle Davida stát připustil, aby se rozpadla síť obvodních psychiatrů, kteří za své pacienty zodpovídali. Společnost tak ztratila nad nebezpečnými pacienty kontrolu.

"Vůbec mě nepřekvapuje, co se stalo ve Žďáru nad Sázavou," komentuje David úterní tragickou událost, při které žena se schizofrenií napadla nožem tři studenty a zasahujícího policistu. Šestnáctiletý chlapec, který bránil napadenou dívku, útok nepřežil.

Šestadvacetiletá žena útočila v úterý už podruhé během dvou let. V květnu 2012 pobodala vychovatelku na škole v Havířově a jako rukojmí si vzala sedmiletou dívku, které nakonec neublížila.

Soud ženu nemohl kvůli duševní chorobě potrestat vězením, nařídil proto ústavní léčbu v nemocnici v Opavě. Letos v únoru však lékaři navrhli soudu její propuštění a změnu léčby na ambulantní návštěvy psychiatra. Nemoc se u ženy podle zprávy lékařů měla výrazně zlepšit.

Podle Ivana Davida lékaři, kteří útočnici se schizofrenií ošetřovali, vůbec nemuseli chybovat, když soudu propuštění navrhovali. Jednali prý v souladu s běžnou praxí a se zákonem.

"Je zcela běžné, že se po určité době stav pacienta zlepší a jeho hospitalizace přestane být nutná. Musí se proto změnit na dobrovolnou," popisuje David. Psychiatři podle něj vyrozumí soud a ten rozhodne o propuštění. Pacient je volný.

Čeká se na další delikt

Právě tady ale nastává systémový problém, říká David. "V minulosti se takového pacienta okamžitě ujal obvodní psychiatr – tedy lékař, který si hlídal svůj region, všechny pacienty v něm a který měl své pravomoci. Pokud s ním schizofrenik nespolupracoval, mohl ho za asistence policie dostat zpět do léčebny," pokračuje David.

Dnes už nic podobného neexistuje. Soud sice lékaře pověří tím, aby se o duševně chorého staral, odpovědnost je ale jen formální. "Psychiatr se totiž zabývá jen těmi pacienty, kteří za ním skutečně přijdou. Za ostatní odpovědnost nenese – nemůže je k návštěvám donutit," vysvětluje bývalý šéf resortu zdravotnictví.

Zhruba polovina lidí, kteří se ocitnou na svobodě, proto v krátké době přestane brát léky a vrátí se do původního zdravotního stavu. Začnou být problémoví.

Lékař potom může jen nahlásit soudu, že pacient nespolupracuje a maří ochrannou léčbu. Jenže ani to často nezabere. "Obecně totiž platí, že je problém dostat pacienta znovu do ústavu, dokud nespáchá nějaký další trestný čin," popisuje David.

Situaci podle něj nezmění ani chystaná reforma psychiatrie, na které začalo pracovat ministerstvo zdravotnictví. Pacienti by se podle nových nařízení měli postupně přesunout z klasických léčeben do komunitních center, ve kterých by s nimi měli pracovat vyškolení terapeuti a sociální pracovníci.

"Podle mě ta reforma povede naopak ke zhoršení situace – alespoň podle zahraničních zkušeností. Třeba ve Spojených státech se po podobné reformě zvýšil podíl psychotiků na vraždách ze dvou procent na čtyři a půl procenta," tvrdí Ivan David.

Třetina bezdomovců jsou schizofrenici

Schizofrenie je závažná duševní porucha, která postihuje zhruba jedno procento populace. Zhruba desetina nemocných může být sobě i okolí v určité etapě života nebezpečná, asi jedno procento schizofreniků by mělo být pod dozorem celý život. "Jde o několik stovek lidí, většinou mužů, kteří se zpravidla vyhýbají léčení a kteří nejsou schopni adaptace," shrnuje David.

Řada schizofreniků proto podle něj žije na ulici – odhady hovoří o tom, že touto chorobou trpí až třetina všech bezdomovců. Jen v Praze je to kolem dvou tisíc lidí. Schizofrenici jsou podle Davida také častými uživateli drog, což jejich stav ještě zhoršuje.

"Pokud psychotici někoho napadnou, je to zpravidla osoba zcela neznámá, nebo naopak někdo z velmi blízké rodiny," podotýká lékař.

Psychiatr ale také zdůrazňuje, že onemocnět schizofrenií nemusí znamenat žádné nebezpečí. "Drtivá většina nemocných svou chorobu léčí a skvěle zvládá,“ uzavírá David.

Žena útočila už podruhé

Úterní smrtelný incident, který rozpoutal diskusi o ochranné léčbě některých duševně nemocných lidí, se odehrál ve Střední škole obchodní a služeb Českomoravského svazu spotřebních družstev ve Žďáru nad Sázavou.

Duševně nemocná žena vnikla do budovy školy a napadla jednu z dívek. Když jí přispěchal na pomoc další student, zaútočila na něj také. "Bohužel utrpěl zranění, kterému podlehl. Pak napadla ještě další studentku," uvedla mluvčí policie Dana Čírtková.

Policie nyní zjišťuje, proč si žena z Ostravska vybrala pro svůj útok právě školu ve Žďáru. Prozatím to podle policie vypadá, že přijela na Vysočinu náhodou a také místo útoku neplánovala.

Vyšetřovatelé nyní znovu navrhnou, aby žena skončila ve vazbě.

 

Právě se děje

Další zprávy