Ve Žďáru zabíjela schizofrenička, která útočila i v Havířově

Radek Nohl Marek Pokorný Veronika Rodriguez Radek Nohl, Marek Pokorný, Veronika Rodriguez
Aktualizováno 14. 10. 2014 14:59
Jde o tutéž ženu, která v květnu 2012 pobodala vychovatelku základní školy v Havířově. Jako rukojmí si tehdy vzala sedmiletou dívku. Soud ji pustil letos v únoru z léčebny.
Vystrašené studentky po útoku ve škole ve Žďáru nad Sázavou.
Vystrašené studentky po útoku ve škole ve Žďáru nad Sázavou. | Foto: ČTK

Žďár nad Sázavou - Šestnáctiletého studenta měla zabít v budově střední školy ve Žďáru nad Sázavou psychicky nemocná žena, která již před dvěma roky pobodala v Havířově vychovatelku a vzala si jako rukojmí sedmiletou dívku. Informovaly o tom Česká televize a Deník.

Žena se sice po havířovském útoku léčila v psychiatrické nemocnici, soud ji ovšem letos v únoru na návrh lékařů pustil na svobodu. Její nemoc, schizofrenie, se prý měla výrazně zlepšit.

Policie zatím odmítá spojitost s předloňským případem potvrdit. Krajský policejní ředitel z Vysočiny Radek Malíř jen řekl, že kriminalisté zkoumají trestní minulost zadržené. "Uvidíme, jakým způsobem se to dále promítne do vyšetřování," uvedl Malíř.

Šestadvacetiletá žena, která při úterním útoku zranila ještě dvě studentky a policistu, byla podle mluvčího ostravské policie Petra Svobody za předloňský útok obviněna a hrozilo jí osmileté vězení. Státní zástupce ale poté stíhání zastavil kvůli duševní poruše.

Ženu pustili z psychiatrie

Místo vězení soud ženě nařídil ústavní léčbu v Psychiatrické nemocnici v Opavě. Letos 17. ledna ale nemocnice předložila opavskému soudu žádost na změnu léčby z ústavní na ambulantní.

"Nemocnice uvedla, že výborně spolupracovala, pochopila svou nemoc a měla v nemocnici volný režim," řekl Aktuálně.cz místopředseda Okresního soudu v Opavě Jaroslav Khul.

O měsíc později - 19. února - pak opavský soud rozhodl, že se může způsob léčby změnit. Žena se tak dostala na svobodu a po osmi měsících od propuštění znovu zaútočila ve Žďáru.

"Dali jsme na dobrozdání nemocnice. Vypadalo to, že se pacientka zlepšila a výborně spolupracuje," dodal Khul, podle něhož převzal dozor nad ženou soud v Karviné.

Deník Aktuálně.cz však zjistil, že na karvinském soudu o dozoru nad ambulantní léčbou nic nevědí. Není tedy jasné, zda nemocná žena skutečně dál docházela k lékaři.

"Tato osoba se mihla v jiných řízeních, ale žádný dohled nad její léčbou neevidujeme. Je otázka, jestli k nám ta informace vůbec přišla,“ řekl místopředseda karvinského soudu Kamil Babušek.

Podle opavského soudu ale žena na ambulantní léčbu skutečně docházela. "Máme tady potvrzení nemocnice v Havířově, že tam 4. března nastoupila ambulantní léčbu. Je možné, že psychiatr neposlal soudu žádnou zprávu, protože léčba probíhala dobře. Lékař tedy neměl potřebu dát soudu něco vědět," přemítá Khul.

Léčba se může kdykoliv změnit

Petr Karaba, primář opavské psychiatrie, kde se žena ústavně léčila, se ke konkrétnímu případu podezřelé nechtěl vyjadřovat s ohledem na lékařské tajemství.

A nevzpomíná si prý ani na její jméno. Argumentuje tím, že v nemocnici mají téměř tisíc lůžek a třiadvacet oddělení. Na otázky deníku Aktuálně.cz proto Karaba odpovídal pouze obecně.

"Soud rozhodoval zcela určitě na podkladě doporučení znalců – psychiatrů a psychologů. Ať už ale rozhodl o jakémkoliv typu léčby, měl se ten člověk léčit," prohlásil Karaba. Zda žena spolupracovala s ambulancí, ovšem primář nevěděl.

Podle Karaby se rozhodnutí soudu může v čase měnit. "Jakmile pacient přestane spolupracovat nebo dojde ke zhoršení psychického stavu, pak soud může znovu nařídit ústavní léčbu," dodal Karaba.

Úterní incident se odehrál kolem 07:30 na Střední škole obchodní a služeb Českomoravského svazu spotřebních družstev ve Žďáru nad Sázavou.

"Žena se dostala do školy a napadla studentku. Té studentce přispěchal na pomoc student, toho taky napadla. Bohužel utrpěl zranění, kterému podlehl. Pak napadla další studentku," uvedla mluvčí policie Dana Čírtková.

Zranění na hlavě utrpěl ještě zasahující policista. Proč žena, žijící na Ostravsku, zaútočila právě ve Žďáru, není jasné. Podle policie přijela na Vysočinu náhodně a také místo útoku údajně neplánovala.

Státní zástupce bude soudu navrhovat vazbu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Bývalý prezident Václav Klaus byl opět hospitalizován. Vrátil se kvůli doléčení předchozích potíží

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šuráň po deseti letech končí jako prezident svazu minipivovarů, vystřídá ho Voldřich ze Zvíkova

Za nového prezidenta Českomoravského svazu minipivovarů zvolila čtvrteční valná hromada Michala Voldřicha z Pivovarského dvoru Zvíkov. Po deseti letech vystřídá ve vedení Jana Šuráně, který byl v čele svazu od jeho vzniku. Na pozici už znovu nekandidoval, chce ale nadále organizovat hlavní svazové akce, jako je Festival minipivovarů na Pražském hradě a Jarní cenu sládků, která se koná právě na Zvíkově. Pro zvolení Voldřicha bylo všech 64 přítomných členů svazu.

Místopředsedy svazu se stali Radovan Koudelka ze Zámku Zábřeh - Ostrava a Miloš Hrabák z Pivovaru Welzl Zábřeh. "Bylo to hezkých deset let, podařilo se nám svaz založit a vybudovat to, že nás začali vnímat velcí (výrobci), malí i veřejnost," řekl končící prezident Šuráň.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Proud lávy ze sopky na ostrově La Palma výrazně zpomalil, možná do moře nedorazí

Proud lávy ze sopky na španělském ostrově La Palma od nedělní erupce výrazně zpomalil a možná tak ani nedorazí do moře, čehož se od počátku týdne mnozí odborníci obávají. Po střetu žhavé lávy s mořskou vodou by totiž podle vědců nastala chemická reakce, která by do vzduchu uvolnila obrovské množství páry s nebezpečnými látkami a kousky vulkanického skla. 

Láva, jejíž masa v místech dosahuje výšky až 12 metrů, se nyní pohybuje rychlostí asi čtyři metry za hodinu, v pondělí to přitom bylo asi 700 metrů za hodinu. Díky výraznému zpomalení možná láva na pobřeží ani nedorazí.

Láva na tomto Kanárském ostrově v Atlantiku zničila dosud na 166 hektarů a pohltila podle satelitních snímků asi 350 domů. Oběti ani zraněné si přírodní katastrofa nevyžádala, na šest tisíc lidí zůstává evakuováno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy