Ve Žďáru zabíjela schizofrenička, která útočila i v Havířově

Radek Nohl Marek Pokorný Veronika Rodriguez Radek Nohl, Marek Pokorný, Veronika Rodriguez
Aktualizováno 14. 10. 2014 14:59
Jde o tutéž ženu, která v květnu 2012 pobodala vychovatelku základní školy v Havířově. Jako rukojmí si tehdy vzala sedmiletou dívku. Soud ji pustil letos v únoru z léčebny.
Vystrašené studentky po útoku ve škole ve Žďáru nad Sázavou.
Vystrašené studentky po útoku ve škole ve Žďáru nad Sázavou. | Foto: ČTK

Žďár nad Sázavou - Šestnáctiletého studenta měla zabít v budově střední školy ve Žďáru nad Sázavou psychicky nemocná žena, která již před dvěma roky pobodala v Havířově vychovatelku a vzala si jako rukojmí sedmiletou dívku. Informovaly o tom Česká televize a Deník.

Žena se sice po havířovském útoku léčila v psychiatrické nemocnici, soud ji ovšem letos v únoru na návrh lékařů pustil na svobodu. Její nemoc, schizofrenie, se prý měla výrazně zlepšit.

Policie zatím odmítá spojitost s předloňským případem potvrdit. Krajský policejní ředitel z Vysočiny Radek Malíř jen řekl, že kriminalisté zkoumají trestní minulost zadržené. "Uvidíme, jakým způsobem se to dále promítne do vyšetřování," uvedl Malíř.

Šestadvacetiletá žena, která při úterním útoku zranila ještě dvě studentky a policistu, byla podle mluvčího ostravské policie Petra Svobody za předloňský útok obviněna a hrozilo jí osmileté vězení. Státní zástupce ale poté stíhání zastavil kvůli duševní poruše.

Ženu pustili z psychiatrie

Místo vězení soud ženě nařídil ústavní léčbu v Psychiatrické nemocnici v Opavě. Letos 17. ledna ale nemocnice předložila opavskému soudu žádost na změnu léčby z ústavní na ambulantní.

"Nemocnice uvedla, že výborně spolupracovala, pochopila svou nemoc a měla v nemocnici volný režim," řekl Aktuálně.cz místopředseda Okresního soudu v Opavě Jaroslav Khul.

O měsíc později - 19. února - pak opavský soud rozhodl, že se může způsob léčby změnit. Žena se tak dostala na svobodu a po osmi měsících od propuštění znovu zaútočila ve Žďáru.

"Dali jsme na dobrozdání nemocnice. Vypadalo to, že se pacientka zlepšila a výborně spolupracuje," dodal Khul, podle něhož převzal dozor nad ženou soud v Karviné.

Deník Aktuálně.cz však zjistil, že na karvinském soudu o dozoru nad ambulantní léčbou nic nevědí. Není tedy jasné, zda nemocná žena skutečně dál docházela k lékaři.

"Tato osoba se mihla v jiných řízeních, ale žádný dohled nad její léčbou neevidujeme. Je otázka, jestli k nám ta informace vůbec přišla,“ řekl místopředseda karvinského soudu Kamil Babušek.

Podle opavského soudu ale žena na ambulantní léčbu skutečně docházela. "Máme tady potvrzení nemocnice v Havířově, že tam 4. března nastoupila ambulantní léčbu. Je možné, že psychiatr neposlal soudu žádnou zprávu, protože léčba probíhala dobře. Lékař tedy neměl potřebu dát soudu něco vědět," přemítá Khul.

Léčba se může kdykoliv změnit

Petr Karaba, primář opavské psychiatrie, kde se žena ústavně léčila, se ke konkrétnímu případu podezřelé nechtěl vyjadřovat s ohledem na lékařské tajemství.

A nevzpomíná si prý ani na její jméno. Argumentuje tím, že v nemocnici mají téměř tisíc lůžek a třiadvacet oddělení. Na otázky deníku Aktuálně.cz proto Karaba odpovídal pouze obecně.

"Soud rozhodoval zcela určitě na podkladě doporučení znalců – psychiatrů a psychologů. Ať už ale rozhodl o jakémkoliv typu léčby, měl se ten člověk léčit," prohlásil Karaba. Zda žena spolupracovala s ambulancí, ovšem primář nevěděl.

Podle Karaby se rozhodnutí soudu může v čase měnit. "Jakmile pacient přestane spolupracovat nebo dojde ke zhoršení psychického stavu, pak soud může znovu nařídit ústavní léčbu," dodal Karaba.

Úterní incident se odehrál kolem 07:30 na Střední škole obchodní a služeb Českomoravského svazu spotřebních družstev ve Žďáru nad Sázavou.

"Žena se dostala do školy a napadla studentku. Té studentce přispěchal na pomoc student, toho taky napadla. Bohužel utrpěl zranění, kterému podlehl. Pak napadla další studentku," uvedla mluvčí policie Dana Čírtková.

Zranění na hlavě utrpěl ještě zasahující policista. Proč žena, žijící na Ostravsku, zaútočila právě ve Žďáru, není jasné. Podle policie přijela na Vysočinu náhodně a také místo útoku údajně neplánovala.

Státní zástupce bude soudu navrhovat vazbu.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Z paraguayského vězení uprchlo 75 nebezpečných trestanců

Nejméně 75 vězňů, mezi nimiž jsou členové zvlášť nebezpečných brazilských gangů, uprchlo z vězení v Paraguayi. Oznámily to dnes v Asunciónu vládní zdroje. Uprchlíci se prokopali na svobodu tunelem, o němž podle přesvědčení vyšetřovatelů musel vězeňský personál vědět.

Věznice se nachází ve městě Pedro Juan Caballero při hranicích s Brazílií. Její ředitel bezprostředně po útěku přišel o práci, napsala agentura Reuters. "Byla to operace připravovaná řadu dní a je nemožné, aby o tom personál vězení nevěděl… Bylo to očividně zaplacené," řekla novinářům paraguayská ministryně spravedlnosti Cecilia Pérezová.

Hraniční oblast je známá jako trasa pašeráků drog, většinou členů brazilských zločineckých skupin. Do pátrání po uprchlících se kromě paraguayské zapojila i brazilská policie.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy