Svobodu pro útočnici ze Žďáru navrhli soudu lékaři

Radek Nohl Veronika Rodriguez Radek Nohl, Veronika Rodriguez
14. 10. 2014 17:58
Primář opavské psychiatrické léčebny přirovnal její propuštění z ústavní léčby k sejmutí sádry ze zlomené nohy. Pacient ji prý také nemá nastálo.
Studenti na místě tragédie zapalují svíčky.
Studenti na místě tragédie zapalují svíčky. | Foto: Vojtěch Marek

Žďár nad Sázavou - Svobodu pro duševně nemocnou ženu, která předloni pobodala vychovatelku v Havířově a v úterý měla zabít ve Žďáru nad Sázavou šestnáctiletého středoškoláka, navrhli soudu odborníci z opavské psychiatrické nemocnice.

Jak zjistil deník Aktuálně.cz, návrh schválil přímo primář Petr Karaba. Šestadvacetiletá pacientka se schizofrenií už prý na tom byla natolik dobře, že pod každodenním dozorem odborníků být nemusela. Soud proto mohl změnit formu léčby z ústavní na ambulantní.

Karaba své rozhodnutí vysvětlil takto: "Když si zlomíte nohu a budete ji mít v sádře: tak budete ji taky mít na celý život? Nebudete," řekl Karaba. S léčbou schizofrenie je to podle něj podobné.

Držet ženu v léčebně pod zámkem už podle něj nebyl důvod. Pacientka, která se v Opavě léčila po dva roky starém útoku na vychovatelku základní školy v Havířově, prý výborně spolupracovala. Podle vyjádření nemocnice dokonce chápala, proč se ze schizofrenie léčí.

Karaba navíc tvrdí, že konečné rozhodnutí leží vždy na bedrech soudu. "To rozhodnutí je záležitostí soudní, nikoliv lékařů," říká primář Karaba.

Jeho bývalá pacientka zaútočila osm měsíců po propuštění z ústavní léčby. Na rozdíl od havířovského incidentu ale tentokrát atak skončil smrtí. Žena navíc zranila zasahujícího policistu a pobodala další dvě studentky.

Podle exministra zdravotnictví a náměstka bohnické psychiatrické léčebny Ivana Davida ale nelze lékaře z psychiatrické kliniky automaticky za návrh na propuštění kárat.

"Stav pacientky se zřejmě zlepšil tak, že zákonné důvody k ochranné ústavní léčbě pominuly," říká David. Problém bude podle něj jinde: nemocný člověk by měl po propuštění z léčebny docházet k ambulantnímu specialistovi. Ten se stává za pacienta zodpovědný. Pravidelnou docházku k lékaři by měl kontrolovat také soud.

Žena začala spolupracovat

Jenže tady má příběh trhliny: jestli žena psychiatra skutečně navštěvovala a jestli soud její léčbu kontroloval, není jisté.

Opavský soud ženu nejprve na návrh nemocnice pustil na svobodu. "Nemocnice uvedla, že výborně spolupracovala, pochopila svou nemoc a měla v nemocnici volný režim," řekl místopředseda opavského soudu Jaroslav Khul.

Podle opavského primáře Petra Karaby pak ambulantní léčba pokračovala v místě bydliště. To by mělo znamenat na Karvinsku. I proto měli na dodržování ambulantní léčby a pravidelnou docházku k psychiatrovi dohlížet místo opavských soudců jejich kolegové v Karviné.

Jak ale deník Aktuálně.cz během úterka zjistil, na karvinském soudu o dozoru nad ambulantní léčbou nikdo nic neví. Není tedy jasné, jestli se nemocná žena skutečně dál léčila.

"Tato osoba se mihla v jiných řízeních, ale žádný dohled nad její léčbou neevidujeme. Je otázka, jestli k nám ta informace vůbec přišla,“ řekl místopředseda karvinského soudu Kamil Babušek.

Podle opavského soudu ale žena ke specialistovi skutečně docházela. "Máme tady potvrzení nemocnice v Havířově, že tam 4. března nastoupila ambulantní léčbu," říká Jaroslav Khul.

Podle něj je možné, že psychiatr neposlal soudu žádnou zprávu, protože léčba probíhala dobře. "Lékař tedy neměl potřebu dát soudu něco vědět," dodal Khul.

Jméno ošetřujícího lékaře se zatím nepodařilo zjistit. Není tak možné ověřit, zda ho žena od března, kdy přišla do havířovské nemocnice poprvé, pravidelně navštěvovala a užívala předepsané léky.

Nad útokem zůstaly otazníky

Úterní smrtelný incident se odehrál na Střední škole obchodní a služeb Českomoravského svazu spotřebních družstev ve Žďáru nad Sázavou.

"Žena se dostala do školy a napadla studentku. Té studentce přispěchal na pomoc student, toho taky napadla. Bohužel utrpěl zranění, kterému podlehl. Pak napadla další studentku," uvedla mluvčí policie Dana Čírtková.

Proč žena žijící na Ostravsku zaútočila právě ve Žďáru, není jasné. Podle policie přijela na Vysočinu náhodně a také místo útoku údajně neplánovala. Vyšetřovatelé navrhnou, aby skončila ve vazbě.

___

Máte rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Hlasujte pro nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Svůj hlas nám můžete dát zde. Děkujeme!

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 38 minutami

Kajakářka Galušková postoupila do finále MS ve vodním slalomu

Kajakářka Antonie Galušková postoupila do finále mistrovství světa ve vodním slalomu. Předloňská juniorská mistryně světa obsadila v dnešním semifinále v Bratislavě páté místo. Vypadly naopak olympionička Kateřina Minařík Kudějová a Lucie Nesnídalová. Semifinálovým sítem neprošly ani obhájkyně titulu Eva Tercejlová ze Slovinska a trojnásobná mistryně světa Jessica Foxová z Austrálie.

Dvacetiletá Galušková postupovala ze druhé kvalifikační jízdy, takže jela v semifinále už jako pátá. Všechny branky projela čistě a neudělala výraznější chybu a dostala se do čela. Nakonec ji předjely jen čtyři ze zbývajících 25 závodnic. Při premiéře na seniorském MS si tak vyjela finále. "Je to úplně neuvěřitelné. Před jízdou jsem na tom nebyla psychicky nejlíp. Půl hodiny před semifinále jsem brečela, protože to pro mě bylo strašně psychicky náročné, ale pak jsem si povídala s tátou a trenérem a natolik mě uklidnili, že jsem mohla jet s klidnou hlavou. A když jsem dojela do cíle, měla jsem z toho dobrý pocit," svěřila se.

Řada kajakářek v semifinále chybovala. Jízda se nevyvedla ani Minařík Kudějové, která po doteku osmé branky ztratila hodně času v protivodné dvacítce a stejně jako na mistrovství Evropy a olympijských hrách skončila před branami finále. "Začátek jsem jela dobře, ale pak mi odešly ruce. Nemohla jsem pořádně zabrat a ztrácela jsem všude," řekla po konečné 15. příčce. Podepsalo se na ní nachlazení, od středy ji trápila rýma. "Ale za ty dva dny jsem se vykurýrovala, dneska jsem už byla fakt dobrá. Ale možná to tam zůstalo," uvažovala.

Nadějně se vyvíjela jízda Nesnídalové, která ale ztratila v závěru a obsadila 18. pozici. Světová šampionka z roku 2019 Tercejlová pádlem odhodila tyčku na deváté brance a dostala padesátisekundovou penalizaci. Australská superhvězda Foxová, která jela jako poslední, po dojezdu figurovala na vedoucí pozici, ale pak dostala padesátisekundovou penalizaci za špatný průjezd dvanácté branky. Nedostala do branky celou hlavu, což rozhodčí potvrdili z videozáznamu.

O finálovou účast nyní bojují kajakáři včetně českého tria Jiří Prskavec, Vít Přindiš, Vavřinec Hradilek.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Po střetu s nákladním vozem zemřel na Semilsku v pátek odpoledne zhruba pětadvacetiletý řidič osobního vozu

Tragická nehoda se stala u obce Horka u Staré Paky. ČTK to v sobotu řekl regionální mluvčí policie Vojtěch Robovský. Okolnosti nehody policie dál šetří. V září je to druhá smrtelná nehoda v Libereckém kraji. 

Další zprávy