Duševně chorý léčit nesmí, shodují se lékaři i právníci

Domácí Domácí
15. 9. 2014 19:00
Psychicky chorý lékař bude muset s profesí skončit. Nemocnici, která ho zaměstnala, zase hrozí pokuta.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Duševně nemocný lékař, který v klatovské nemocnici ubližoval dětským pacientům, bude muset pověsit bílý plášť na hřebík. Léčit už nesmí. Shodli se na tom šéf lékařské komory Milan Kubek i právník Platformy zdravotních pojištěnců Ondřej Dostál.

Bipolární afektivní porucha, kterou muž trpí, je totiž podle vyhlášky překážkou k výkonu lékařského povolání. Podle psychiatrů má navíc choroba u lékaře "chronický až celoživotní průběh".

"Pokud je to skutečně tak, že lékař trpí některou z nemocí, která je vyjmenována ve vyhlášce jako překážka pro výkon povolání, bude muset skončit. Ředitel nemocnice s ním bude muset pravděpodobně ukončit smluvní vztah," řekl právník Ondřej Dostál. Druhou variantou by podle něj bylo přeřadit lékaře na nějaký nezdravotnický post.

Podle šéfa lékařské komory Milana Kubka se navíc bude muž muset podrobit psychiatrické léčbě. "Pokud vím, tak státní zastupitelství už dává návrh soudu, aby lékaři stanovil ochrannou léčbu. Ta bude pravděpodobně ambulantní. Teprve kdyby lékař nevykazoval součinnost, mohla by se změnit na ústavní," řekl Milan Kubek. 

Nemocnice může dostat pokutu

Tím ale případ nekončí. Podle šéfa resortu zdravotnictví Svatopluka Němečka totiž selhalo i vedení rakovnické nemocnice, které lékaře zaměstnalo. Přijalo ho i přes to, že už  lékaře vyšetřovala policie na předchozím pracovišti – v klatovské nemocnici. Tam měl ublížit až deseti dětem. Podle Němečka není možné, aby se o tom rakovnická nemocnice nedozvěděla. Nemocný lékař musel mít záznam například ve své zdravotnické dokumentaci.

"Nikdo mě nepřesvědčí, že se stane tolik zdokumentovaných případů, při kterých lékař evidentně neposkytuje péči tak, jak by měl, a nikdo se to nedozví. To prostě není možné," vysvětlil Němeček. Vedení rakovnické nemocnice, které si lékaře neprověřilo, podle něj jednoznačně selhalo.

Středočeský kraj, pod který rakovnická nemocnice spadá, by měl podle něj případ prověřit. "A pokud zjistí, že špitál o nemoci lékaře věděl už při přijetí, měl by dostat pokutu," doplňuje ministra právník Dostál.

Ať hejtmani prověří i další nemocnice

Podobně by se ale měly na své špitály zaměřit i další kraje, nabádá ministr Němeček. Všechny by měly prověřit, jestli jejich nemocnice zaměstnávají jen kvalifikované a zdravotně způsobilé zdravotníky. "Hned zítra půjde má přímá výzva hejtmanům, aby v rámci svých zřizovaných nemocnic prověřili vnitřní předpisy, jestli skutečně vylučují, nebo alespoň minimalizují riziko něčeho takového," slíbil ministr. Stejný pokyn prý pošle také do "svých" fakultních nemocnic.

Němeček: chci registr zdravotníků

Šéf resortu také avizoval, že znovu otevře debatu o registru zdravotnických pracovníků – tedy databance všech lékařů a sester. Pokud by taková databanka existovala, nic podobného by se podle něj nestalo. Registr by totiž údaje o zdravotním stavu zdravotníků obsahoval. Jenomže dosavadní snahy ministerstva o zřízení takového registru odmítal Ústavní soud.

O případu duševně nemocného lékaře, kterého bez problémů zaměstnala rakovnická nemocnice, přestože mučil dětské pacienty na předchozím pracovišti, informoval deník Právo. Policie podle deníku popsala deset případů týraných dětí. Všechny případy se měly stát od května 2012 do května 2013. Některé děti byly přímo ohroženy na životě a musely být okamžitě převezeny do plzeňské fakultní nemocnice.

Policie ale nakonec případ odložila. Vyšetřování totiž ukázalo, že dvaačtyřicetiletý lékař trpí bipolární afektivní poruchou, tedy vážnou duševní chorobou. To ho zachránilo od trestního stíhání za těžké ublížení na zdraví - lékař jednal podle odborníků v nepříčetnosti. "Nejednal v úmyslu zdraví dětí poškodit, nedokázal se ovládnout," cituje Právo z protokolu.

 

Právě se děje

Další zprávy