Ředitel léčebny, která pustila útočnici ze Žďáru, rezignoval

Domácí Domácí
Aktualizováno 15. 10. 2014 11:03
Ivan Drábek tak podle ministra zdravotnictví přijal část zodpovědnosti za propuštění šestadvacetileté ženy, která v úterý zavraždila studenta.
Psychiatrická nemocnice v Opavě.
Psychiatrická nemocnice v Opavě. | Foto: ČTK

Praha - Ředitel opavské psychiatrické léčebny Ivan Drábek rezignoval na svoji funkci.

Podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka tak přijal část zodpovědnosti za propuštění šestadvacetileté ženy, která ve střední škole ve Žďáru nad Sázavou zavraždila jednoho studenta a další dvě studentky a policistu zranila.

Na vládě vznikne pracovní skupina, která zváží opatření, aby se podobná tragédie neopakovala.

Ředitel: chybu jsme neudělali

"Ta situace se nakonec vyvinula tak, že pana ředitele Drábka ta situace, ke které došlo, ta lidská tragédie, velmi osobně zasáhla a rozhodl se podat rezignaci na post ředitele Psychiatrické nemocnice v Opavě, kterou jsem přijal," řekl novinářům Němeček po schůzce s Drábkem.

"Vzhledem k mediálnímu tlaku, zdraví a věku jsem k dnešnímu dni rezignoval na svou funkci," zdůvodnil pak svou rezignaci sám Drábek. Zároveň podotkl, že rezignace nesouvisí s případným pochybením v případě šestadvacetileté útočnice. "Dnes jsem na poradě u pana ministra uvedl, že z naší strany nedošlo k žádnému pochybení. Toto stanovisko všichni přítomní přijali," uvedl.

Žena splňovala všechny podmínky

Dodal, že pokud se někde stala chyba, tak pravděpodobně při dohledu soudu nad ochrannou ambulantní léčbou. Už dříve řekl, že žena splňovala všechny podmínky pro propuštění z ústavní léčby.

Proto o to nemocnice požádala opavský okresní soud. Ten žádosti v únoru vyhověl. Žena byla v ústavní péči kvůli tomu, že se v roce 2012 v Havířově pokusila unést sedmiletou dívku a pobodala její vychovatelku.

Němeček: chyb je víc

Němeček ve středu také poznamenal, že Drábek svým rozhodnutím na sebe vzal kus spoluzodpovědnosti, ale chyb bylo podle něj v řetězci rozhodnutí mnohem více. "Já jenom doufám, že i všichni ostatní, kdo měli svůj díl spoluzodpovědnosti za to, co se stalo, se zachovají tak, jak se zachoval pan ředitel Drábek," podotkl také.

Variantou příštího postupu v podobných případech, jakým bylo propuštění útočnice, jsou podle Němečka detenční ústavy. Drábek mu ale řekl, že je to velký problém, protože soudy prý nemají k takovým rozhodnutím velkou ochotu.

Zpráva do konce listopadu

Možné postupy zváží i vládní tým složený ze zástupců ministerstva zdravotnictví, spravedlnosti a školství. Do konce listopadu má vládě předložit hodnotící zprávu.

Drábek opavskou nemocnici vedl od roku 1991, nahradí ho jeho zástupkyně Lýdie Hadamčiková.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Lidovci nepůjdou do vlády se stranami, které podpoří manželství pro všechny

Lidovci budou požadovat záruky, že případná vládní koalice s jejich účastí neschválí manželství pro stejnopohlavní páry. V předvolebním rozhovoru pro Deník N to řekl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Pro lidovce by podle něj bylo nepřijatelné i to, aby jednotliví poslanci vládních stran hlasovali volně, a manželství pro všechny by tak mohlo projít hlasy z opozice. Nad Jurečkovým vyjádřením se pozastavili zástupci STAN a Pirátů.

Jednou z variant povolebního uspořádání je vznik vlády s účastí koalice Spolu, kterou s lidovci tvoří ODS a TOP 09, a koalice Pirátů a STAN. Záležet bude na výsledku sněmovních voleb, které se konají počátkem října.

Lidovci budou k manželství pro stejnopohlavní páry vyžadovat dohodu, že nebude schváleno s podporou vládních stran, vyplývá z Jurečkova vyjádření. "Já si neumím představit, že by KDU-ČSL byla ve vládě a vládní koaliční většina něco takového prohlasovala," řekl. "V ten okamžik by vládní koalice skončila," dodal. Může na tom ztroskotat i vytvoření vlády, podotkl. Jde podle něj o jednoznačnou prioritu lidovců, na které budou trvat.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Darida zůstal při výhře Herthy na lavičce, nezahrál si ani Zima

Fotbalisté Herthy Berlín po úvodních třech porážkách v německé lize podruhé za sebou vyhráli. Na domácím stadionu porazili v předehrávce 5. kola nováčka Fürth 2:1. Český záložník Vladimír Darida zůstal v týmu vítězů jen na lavičce.

V italské lize si zase nezahrál český reprezentační obránce David Zima, který jen přihlížel výhře FC Turín 1:0 v Sassuolu. Jediný gól utkání vstřelil v 83. minutě Chorvat Marko Pjaca.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Hertha Berlín - Fürth 2:1 (61. Ekkelenkamp, 79. vlastní Bauer - 57. Hrgota z pen.).

Italská fotbalová liga - 4. kolo:

Sassuolo - FC Turín 0:1 (83. Pjaca).

Francouzská fotbalová liga - 6. kolo:

Štrasburk - Mety 3:0 (26. a 40. Diallo, 6. Ajorque z pen.).

Španělská fotbalová liga - 5. kolo:

Vigo - Cádiz 1:2 (65. Mina - 38. Lozano, 43. Espino).

Anglická fotbalová liga - 5. kolo:

Newcastle - Leeds 1:1 (44. Saint-Maximin - 13. Raphinha).

Další zprávy