Ředitel léčebny, která pustila útočnici ze Žďáru, rezignoval

Domácí Domácí
Aktualizováno 15. 10. 2014 11:03
Ivan Drábek tak podle ministra zdravotnictví přijal část zodpovědnosti za propuštění šestadvacetileté ženy, která v úterý zavraždila studenta.
Psychiatrická nemocnice v Opavě.
Psychiatrická nemocnice v Opavě. | Foto: ČTK

Praha - Ředitel opavské psychiatrické léčebny Ivan Drábek rezignoval na svoji funkci.

Podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka tak přijal část zodpovědnosti za propuštění šestadvacetileté ženy, která ve střední škole ve Žďáru nad Sázavou zavraždila jednoho studenta a další dvě studentky a policistu zranila.

Na vládě vznikne pracovní skupina, která zváží opatření, aby se podobná tragédie neopakovala.

Ředitel: chybu jsme neudělali

"Ta situace se nakonec vyvinula tak, že pana ředitele Drábka ta situace, ke které došlo, ta lidská tragédie, velmi osobně zasáhla a rozhodl se podat rezignaci na post ředitele Psychiatrické nemocnice v Opavě, kterou jsem přijal," řekl novinářům Němeček po schůzce s Drábkem.

"Vzhledem k mediálnímu tlaku, zdraví a věku jsem k dnešnímu dni rezignoval na svou funkci," zdůvodnil pak svou rezignaci sám Drábek. Zároveň podotkl, že rezignace nesouvisí s případným pochybením v případě šestadvacetileté útočnice. "Dnes jsem na poradě u pana ministra uvedl, že z naší strany nedošlo k žádnému pochybení. Toto stanovisko všichni přítomní přijali," uvedl.

Žena splňovala všechny podmínky

Dodal, že pokud se někde stala chyba, tak pravděpodobně při dohledu soudu nad ochrannou ambulantní léčbou. Už dříve řekl, že žena splňovala všechny podmínky pro propuštění z ústavní léčby.

Proto o to nemocnice požádala opavský okresní soud. Ten žádosti v únoru vyhověl. Žena byla v ústavní péči kvůli tomu, že se v roce 2012 v Havířově pokusila unést sedmiletou dívku a pobodala její vychovatelku.

Němeček: chyb je víc

Němeček ve středu také poznamenal, že Drábek svým rozhodnutím na sebe vzal kus spoluzodpovědnosti, ale chyb bylo podle něj v řetězci rozhodnutí mnohem více. "Já jenom doufám, že i všichni ostatní, kdo měli svůj díl spoluzodpovědnosti za to, co se stalo, se zachovají tak, jak se zachoval pan ředitel Drábek," podotkl také.

Variantou příštího postupu v podobných případech, jakým bylo propuštění útočnice, jsou podle Němečka detenční ústavy. Drábek mu ale řekl, že je to velký problém, protože soudy prý nemají k takovým rozhodnutím velkou ochotu.

Zpráva do konce listopadu

Možné postupy zváží i vládní tým složený ze zástupců ministerstva zdravotnictví, spravedlnosti a školství. Do konce listopadu má vládě předložit hodnotící zprávu.

Drábek opavskou nemocnici vedl od roku 1991, nahradí ho jeho zástupkyně Lýdie Hadamčiková.

 

Právě se děje

Další zprávy