Stačilo zmáčknout tajné tlačítko, soutěž vyhrála domluvená firma. Soud řeší podvody při tendrech

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 2. 2. 2016 14:56
Před Městským soudem v Praze v úterý stanulo patnáct lidí, kteří se měli podle žaloby podílet na ovlivňování veřejných zakázek. Používat k tomu měli údajně podvodný program. Ten dokázal při losování veřejných zakázek vybrat předem domluvenou firmu. Podle žalobkyně Daniely Smetanové bylo takto ovlivněno celkem jedenáct soutěží.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: foter.com/racheocity

Praha - Skupina podnikatelů vymyslela podle žaloby téměř dokonalý systém, který dokázal při losování veřejných zakázek vybrat předem domluvenou firmu. Pomáhal jim k tomu podvodný počítačový software. Ten umožnil při stisku vybraného tlačítka přepnout režim do módu, který poté soutěž zmanipuloval.

Před Městským soudem v Praze v úterý stanulo patnáct lidí, kteří se měli podle žaloby na ovlivňování zakázek podílet. Jsou mezi nimi organizátoři losování, majitelé stavebních firem i programátoři daného softwaru. Policii se podařilo zadokumentovat celkem jedenáct případů, kdy se mělo s výběrem vítěze tendru manipulovat.

Soutěže byly podle žalobkyně Daniely Smetanové ovlivněny během roku 2011. Postup byl vždy téměř stejný. Po dohodě s firmou, která prováděla losování, byly vybrány předem domluvené společnosti. Ty se domluvily na tom, kdo vyhraje a zakázku získá. Tato informace byla následně nahrána do souboru, jenž se pomocí USB před losem přehrál do notebooku.

Po losování byla data nevratně smazána

Konkrétní losování pak měla v rukou Michaela Kristová - jedna z obžalovaných. Kristová nejprve provedla jeden demonstrativní los, který měl ukázat, že je vše pořádku. "Poté stisknutím tlačítka převedla losovací zařízení do zmanipulovaného módu a umožnila, aby byly vybrány předem zvolené firmy," uvedla při čtení žaloby Smetanová.

Počítačový program po skončení losování automaticky a nevratně odstranil veškerá data, takže přítomný notář neměl šanci odhalit porušení zákona. Navíc, aby vše vypadlo, že bylo losování v pořádku, vytvářeli obvinění dokumenty o jeho průběhu.

Soutěže organizovala firma Tercier, jejím jednatelem je Tomáš Kraus. Ten u soudu skutky, z nichž ho viní obžaloba, odmítl. "Podání obžaloby považuji za zcela nedůvodné, protože z mé strany nedošlo k žádné činnosti, která by mohla být kvalifikována jako trestné činy," uvedl Kraus.

První takto zmanipulovanou zakázku získala podle žalobkyně firma POHL CZ, která za zhruba 40 milionů zrekonstruovala koryto Vltavy. Smetanová řekla, že majitel této společnosti Petr Pohl měl před losováním označit tečkou pět firem, jež měly být vybrány.

Pohl vinu odmítá. "Podali jsme nabídku, museli ji doplnit, pak jsme byli vyzváni a podali jsme nejnižší cenu," prohlásil Pohl. "Nic jsem neoznačoval, cítím se nevinný," dodal.

Policie zajistila čtyři losovací zařízení

Už při dalším výběru, který měl být zmanipulován, se ale podle vyšetřovatelů objevily pro obžalované první problémy. Šlo o zakázku ve výši 135 milionů, kterou vyhlásilo město Kladno. Jedna z firem během losování podala námitku. A Kladno radši zakázku zrušilo.

Policie skupině zajistila celkem čtyři losovací zařízení. Prvně v létě 2011, kdy se u dvou zakázek vybíraly firmy, které za více než 600 milionů korun budou rekonstruovat silnice v Jihočeském kraji. Nejlepší nabídky po losu podalo sdružení firem Swietelsky stavební a Eurovia a společnost Strabag. "K čerpání peněz ale nedošlo, protože po odhalení trestné činnosti Jihočeský kraj zakázku zrušil," uvedla Smetanová.

I když detektivové losovací zařízení zabavili, tak se podle žalobkyně obžalovaní uklidňovali, že se nic nestalo a budou v trestné činnosti pokračovat. "Pořídili si poté další zařízení," podotkla Smetanová.

Známá z kauzy Davida Ratha

Losování zakázky na opravu společenského zařízení v Cítově se tak uskutečnilo. Podle žaloby byla podvodně vybrána firma FISA vlastněná Ivanou Salačovou - spolupracující obviněnou v kauze exhejtmana Davida Ratha. Společnost Salačové podle žaloby rekonstrukci předražila o čtyři miliony korun. "Nebudu se k tomu vyjadřovat," prohlásila Salačová.

U dalších případů už firmy zakázky nestihly dokončit. I když se podařilo vylosovat domluvenou firmu, tak buď zadavatel zakázky od podepsání smlouvy odstoupil, nebo soutěž zrušil. Skupina trestnou činnost ukončila podle Smetanové až poté, co jí policie zajistila čtvrtý notebook s podvodným softwarem.

Skupina čelí obvinění ze sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, většina obžalovaných také z dotačního podvodu nebo z pomoci k němu. Část údajných pachatelů se bude zodpovídat i z poškození finančních zájmů EU. Podle žaloby navíc fungovali jako organizovaná skupina.  

Ministerstvo financí se k řízení připojilo s požadavkem na náhradu škody ve výši 17,5 milionu korun za poskytnuté dotace, dalších 100 tisíc chce Krajský úřad Jihočeského kraje za pokutu, kterou mu v souvislosti s kauzou uložil antimonopolní úřad. Nárok ve výši 90 tisíc vznesla i obec Cítov, zadavatelka jednoho z údajně zmanipulovaných tendrů.

Proč bych utíkal? Tohle je moje země stejně jako pánů Jirátů a paní Bradáčových, proč jim nechávat tu zemi úplně v plén? říká David Rath. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy