Brno - Zákon umožňující přímou volbu prezidenta v současné podobě nepřežije, samotné volby odloženy nebudou a šance Tomia Okamury ucházet se o hlasy voličů definitivně padnou.
To je podle informací deníku Aktuálně.cz z Ústavního soudu jedna z těch pravděpodobnějších variant, ke které se zatím soudci přiklání.
Ti se v pátek ráno schází k jednomu z nejdůležitějších jednání v historii soudu - vůbec poprvé se totiž všichni společně budou radit, jak naloží se stížností senátora a nezaregistrovaného kandidáta na prezidenta Tomia Okamury. Stížnost má odložit konání prvních přímých voleb hlavy státu v Česku. První kolo voleb je naplánováno na 11. a 12. ledna.
A právě verdikt, který umožní konání voleb už příští týden, ale nechá prostor pro zásahy do zákona, je nyní mezi soudci nejčastěji diskutovanou variantou.
Opakování roku 2009? Nepravděpodobné
Situace z roku 2009, kdy ústavní soudci na základě stížnosti exposlance Miloše Melčáka zrušili termín konání parlamentních voleb, je nyní méně pravděpodobná.
"Zatím převažují spíše názory, které mají umožnit konání voleb v řádně vyhlášeném termínu. Zákon ale považují soudci za špatný, takže je pravděpodobné, že se o něm budou bavit velmi podrobně a nějak do něj zasáhnou," řekl zdroj z Ústavního soudu.
Zákon mohou soudci rušit nebo žádat jeho úpravy i v případě, že volby neodloží a nechají lidi odvolit podle současných pravidel. A protože zákony soudci neruší nebo neupravují zpětně, na zákonnost zvolení nového prezidenta by takové rozhodnutí vliv nemělo.
Návrat Okamury je stále možný, hledá se většina
Zatím není ani příliš jasno v otázce, zda ještě existuje šance Tomia Okamury vrátit se mezi kandidáty. Soudci totiž už v pátek mohou Okamuru ještě na poslední chvíli vrátit do přímé volby. "Hodně bude záležet na tom, zda se pro takový krok podaří získat většinu soudců," říká citovaný zdroj.
Argumenty soudcům bude předkládat předseda soudu a ostrý kritik způsobu, jak se v Česku poprvé přímo volí prezident, Pavel Rychetský.
Ten už avizoval, že na poradu přinese několik různých návrhů, jak stížnost vyřídit, odložení voleb je jedním z nich. A v případě, že bude Rychetský chtít volby odložit, musí pro tento krok získat devět z třinácti hlasů soudců.
Ostrá debata může změnit názory
"Čeká se velmi ostrá a dlouhá diskuse, času je ale velmi málo. Hodně bude skutečně záležet na předložených argumentech, už se několikrát stalo, že porada přinesla změnu názorů většiny," uvedl zdroj s tím, že Rychetský už svoje návrhy s jednotlivými soudci konzultoval, jejich konečnou podobu ale předloží až v pátek ráno.
Okamura ve své rozsáhlé stížnosti žádá zrušení ústavní podmínky 50 tisíc podpisů pro nezávislé kandidáty a několika pasáží v prováděcím zákoně. Konkrétně jde o dva paragrafy, které upravují náležitosti kandidátních listin a podmínky jejich registrace.
Popisují například způsob kontroly podpisů v peticích. Dále navrhuje zrušit dvoudenní lhůtu pro podání opravného prostředku proti rozhodnutí vnitra a zpochybňuje ministerskou vyhlášku o provedení volby.