Soud o zakázané stávce: Odbory si berou na pomoc ústavu

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
28. 7. 2011 11:01
Ministr Kalousek žaluje odboráře, ti se odvolali proti zablokování červnové stávky
Nečekaným symbolem a vítězem dopravní stávky v Praze, která měla ambici "způsobit dopravní kolaps", se stalo kolo.
Nečekaným symbolem a vítězem dopravní stávky v Praze, která měla ambici "způsobit dopravní kolaps", se stalo kolo. | Foto: Reuters

Praha - Jednodenní stávka, kterou proti chystaným vládním reformám - především důchodové a daňové - uspořádaly dopravní odbory, pokračuje právní bitvou.

Českomoravská konfederace odborových svazů podala žalobu k soudu a žádá, aby označil jako nezákonné předběžné opatření soudu, které stávku vyhlášenou na pondělí 13. 6. zakázalo, a posunulo ji tak o několik dní.

Rozklad odborů má Aktuálně.cz k dispozici.

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) naopak žádá soud, aby potvrdil předběžné opatření a stávku původně vyhlášenou na 13. červen prohlásil definitivně za nezákonnou.

Verdikt soudu přitom nemusí mít význam jen pro budoucnost, jde totiž i o peníze.

"Byla-li vyhlášená stávka stávkou nezákonnou, může být dán prostor pro uplatnění náhrady škody," píše se v žalobě ministerstva proti ČMKOS.

Červnovou stávku odboráři nakonec uskutečnili namísto v pondělí až ve čtvrtek: Na celý den se zastavilo např. pražské metro, část autobusů a tramvají v metropoli, nejezdily vlaky.

Odboráři: Soudní zákaz byl protiústavní

Odbory naopak považují předběžné opatření, kterým soud na podnět ministra financí stávku napoprvé zakázal, za protiústavní.

"Jde o zákaz organizování stávky jako práva zaručeného ústavním pořádkem České republiky a mezinárodními úmluvami," namítají právníci najatí ČMKOS.

Odboráři namítají, že soud chybně uplatnil zákon o kolektivním vyjednání, zatímco tato stávka byla stávkou proti důchodové a daňové reformě, nikoli za platy.

"Soud nepřípustně překročil svojí pravomoc v rámci aplikace práva rozhodovat pouze o určení zákonnosti či nezákonnosti stávky, když tuto stávku zakázal," argumentují odbory.

Právníci odborářů napadají i samotnou Kalouskovu žalobu: "Soud se vůbec nevypořádal s tím, že žalobce (tedy ministerstvo financí - A.cz) není zaměstnavatelem stávkujících zaměstnanců, jemuž má odborová organizace povinnost konání stávky oznamovat."

Soudní zákaz předběžným opatřením napadají hned v tom, že pražský městský soud nebyl vůbec "věcně příslušným soudem" a že tedy nebyl oprávněn zákaz stávky vydat.

Takto vypadala červnová stávka:

Ministerstvo financí naopak v rozkladu pro soud vyčítá stávce tři věci: Podle něj nebylo jasné, kdo přesně ji svolává, protože "koalice odborů v dopravě není žádným právním subjektem". Dále mezi vyhlášením stávky a jejím zahájením nebyl ani jeden pracovní den a do třetice napadá Kalouskův resort i ohlášenou blokádu silnic, což podle ministerstva není "povolený způsob stávky".

Chybí zákon o stávce

Obě strany se přitom odvolávají na jednu společnou věc: Že v českém právním řádu chybí zákon o stávce. Obě z toho ale vyvozují závěry přesně opačné.

"Samotné ústavní právo na stávku neznamená, že by toto právo šlo vykonávat bez jakýchkoliv hranic," argumentuje ministerstvo.

"Z toho, že nejsou určeny podmínky pro konání takovéto stávky zákonem, nelze vyvozovat, že je stávka nezákonná," tvrdí naopak odbory.

Rozhodnutí je na soudu, který už dostal na stůl žalobu Kalouskova resortu. Termín ještě není jasný, do půlky července měly dodat obě strany své argumenty, aby soud pak mohl rozhodnout během jediného řízení.

Ministři spravedlnosti, práce a sociálních věcí a vnitra už zahájili přípravné práce na novém zákoně.

Měsíc po stávce odborářů, kteří zastavili dopravu v Praze i jinde, už připravuje vláda nový zákon o stávce, který by určil pravidla pro pořádání stávky. Ministerstva spravedlnosti, práce a sociálních věcí i vnitra už zahájila přípravné práce.

Zatímco vláda tvrdí, že chce jen vymezit rámec stávky, odbory se bojí, aby toto právo nebylo výrazně omezeno. Na pomoc jim přispěchala opoziční ČSSD: Vládě už kvůli stávkovému zákonu pohrozila, že vyvolá další hlasování o nedůvěře Nečasova kabinetu, pokud se vláda pokusí právo na stávku omezit.

 

Právě se děje

Další zprávy