reklama
 
 

Vláda prozatím "vyzrála" na odbory. Zařídil to Kalousek

11. 6. 2011 22:30
Odbory dostaly rozhodnutí soudu před jednáním na vládě

Praha - Zatímco odborářští bossové v pátek sebevědomě bouřili, že ochromí dopravu na železnici i po celé Praze, ministr financí Miroslav Kalousek tou dobou v tichosti i téměř za bezpečnostních opatření ladil taktiku, jak pondělní plány odborů překazit.

Vládní ofenziva přišla v sobotu. Dvě hodiny po poledni dorazili odboráři na rychle svolané zasedání vlády, čekala tam na ně ale justiční stráž, která jim předala předběžné opatření soudu o zákazu stávky. Podle Městského soudu v Praze totiž nebyla stávka ohlášena s předstihem tří pracovních dní.

"Pozvání na jednání vlády byla jen kamufláž premiéra Nečase," zlobil se po kvapném odchodu ze Strakovy akademie šéf Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek, že byli odboráři na jednání vlákáni.

V pravé poledne

Ministerstvo financí se na soud se svými argumenty obrátilo v pátek v poledne, tedy jen desítky minut poté, co odboráři vyhlásili pondělní stávku.

"Soud vydal předběžné opatření v pátek v šest hodin," uvedla mluvčí Městského soud v Praze Martina Lhotáková. Poté podle mluvčí putovalo soudní rozhodnutí do datové schránky ministerstva financí. Tam si obsílku šéf resortu Kalousek podle svých slov vybral v pátek v devět hodin večer.

"Odbory ale datovou schránku nemají. Ještě v podvečer se snažil soudní doručovatel soudní obsílku odborům doručit, ale nepovedlo se," popsala včerejší kroky soudu dále Lhotáková.

Do Strakovy akademie, kde se měli odborářští bossové sejít s vládou, pak v sobotu příslušník justiční stráže vyrazil prý na základě otevřených informací z médií. Vláda své mimořádné zasedání oznámila ještě v pátek před půlnocí. Vše přitom nasvědčovalo tomu, že Nečas chce s odboráři jednat.

Do Strakovky nebo k Jelínkům

Vládní představitelé pak v sobotu odmítli interpretaci odborů, že na ně ve Strakově akademii čekala Kalouskova léčka.

"Jsem šokován, že někdo může říct, že byl nalákán do pasti. Neznám slušného člověka, který by se vyhýbal předání soudního rozhodnutí," pohoršoval se nad vyjádřeními odborářů Kalousek na sobotní tiskové konferenci vlády.

"Pokud v otevřených zdrojích bylo napsáno, že odboráři budou ve Strakově akademii, tak pravděpodobně soud považoval za nejvhodnější způsob nalézt je ve Strakově akademii. Pokud by bylo napsáno, že odborářští bossové budou v hospodě u Jelínků, jistě by soudní doručovatel šel do hospody u Jelínků," odmítl ministr taktizování vlády.

Podle jeho slov je ministerstvo financí v této věci kompetenčním orgánem. O podání návrhu k soudu podle Kalouskových slov věděl do soboty pouze on sám a premiér Petr Nečas. I ostatní členové vlády se prý o tomto kroku dozvěděli až později. Prý proto, aby soud nebyl vystaven mediálnímu tlaku.

autor: Tereza Šídlová | 11. 6. 2011 22:30

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama