Vláda prozatím "vyzrála" na odbory. Zařídil to Kalousek

Tereza Šídlová
11. 6. 2011 22:30
Odbory dostaly rozhodnutí soudu před jednáním na vládě
Ministr financí Miroslav Kalousek
Ministr financí Miroslav Kalousek | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Zatímco odborářští bossové v pátek sebevědomě bouřili, že ochromí dopravu na železnici i po celé Praze, ministr financí Miroslav Kalousek tou dobou v tichosti i téměř za bezpečnostních opatření ladil taktiku, jak pondělní plány odborů překazit.

Vládní ofenziva přišla v sobotu. Dvě hodiny po poledni dorazili odboráři na rychle svolané zasedání vlády, čekala tam na ně ale justiční stráž, která jim předala předběžné opatření soudu o zákazu stávky. Podle Městského soudu v Praze totiž nebyla stávka ohlášena s předstihem tří pracovních dní.

"Pozvání na jednání vlády byla jen kamufláž premiéra Nečase," zlobil se po kvapném odchodu ze Strakovy akademie šéf Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek, že byli odboráři na jednání vlákáni.

V pravé poledne

Ministerstvo financí se na soud se svými argumenty obrátilo v pátek v poledne, tedy jen desítky minut poté, co odboráři vyhlásili pondělní stávku.

"Soud vydal předběžné opatření v pátek v šest hodin," uvedla mluvčí Městského soud v Praze Martina Lhotáková. Poté podle mluvčí putovalo soudní rozhodnutí do datové schránky ministerstva financí. Tam si obsílku šéf resortu Kalousek podle svých slov vybral v pátek v devět hodin večer.

"Odbory ale datovou schránku nemají. Ještě v podvečer se snažil soudní doručovatel soudní obsílku odborům doručit, ale nepovedlo se," popsala včerejší kroky soudu dále Lhotáková.

Do Strakovy akademie, kde se měli odborářští bossové sejít s vládou, pak v sobotu příslušník justiční stráže vyrazil prý na základě otevřených informací z médií. Vláda své mimořádné zasedání oznámila ještě v pátek před půlnocí. Vše přitom nasvědčovalo tomu, že Nečas chce s odboráři jednat.

Do Strakovky nebo k Jelínkům

Vládní představitelé pak v sobotu odmítli interpretaci odborů, že na ně ve Strakově akademii čekala Kalouskova léčka.

"Jsem šokován, že někdo může říct, že byl nalákán do pasti. Neznám slušného člověka, který by se vyhýbal předání soudního rozhodnutí," pohoršoval se nad vyjádřeními odborářů Kalousek na sobotní tiskové konferenci vlády.

"Pokud v otevřených zdrojích bylo napsáno, že odboráři budou ve Strakově akademii, tak pravděpodobně soud považoval za nejvhodnější způsob nalézt je ve Strakově akademii. Pokud by bylo napsáno, že odborářští bossové budou v hospodě u Jelínků, jistě by soudní doručovatel šel do hospody u Jelínků," odmítl ministr taktizování vlády.

Podle jeho slov je ministerstvo financí v této věci kompetenčním orgánem. O podání návrhu k soudu podle Kalouskových slov věděl do soboty pouze on sám a premiér Petr Nečas. I ostatní členové vlády se prý o tomto kroku dozvěděli až později. Prý proto, aby soud nebyl vystaven mediálnímu tlaku.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Útočník na severu Tuniska ubodal Francouze, pak zranil vojáka

Útočník na severu Tuniska zabil nožem francouzského občana, který byl v zemi na návštěvě u příbuzných, a zranil jednoho tuniského vojáka. S odkazem na ministerstvo vnitra o tom informovala tuniská agentura TAP. Osmadvacetiletý pachatel je na útěku, policie však zná jeho identitu. Motiv útoku je zatím nejasný. V posledních letech na bezpečnostní složky i zahraniční turisty v Tunisku často útočili islamističtí ozbrojenci, připomíná agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy