Vláda už chystá zákon proti stávce, odbory se čílí

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
14. 7. 2011 21:04
Ministerstvo spravedlnosti zahájilo přípravné práce a začne diskuse s odboráři
Foto: Ondra Kořínek

Praha - Měsíc po stávce odborářů, kteří zastavili dopravu v Praze i jinde, už připravuje vláda nový zákon o stávce, který by určil pravidla pro pořádání stávky. Ministerstva spravedlnosti, práce a sociálních věcí i vnitra už zahájila přípravné práce.

"Jsme na počátku, děláme teze a komparace," řekl Aktuálně.cz zdroj z přípravného týmu.

"Je třeba vymezit technické záležitosti: kdo může vyhlásit stávku, jakým způsobem se to dělá, komu to musí oznámit, jak dlouho dopředu musí být stávka oznámena," vysvětluje důvody, proč se nový zákon připravuje, ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09).

Odbory: Chtějí omezit právo na stávku

Odbory ale tvrdí, že nejde o nic jiného než omezit možnost stávkovat. Poukazují i na to, že se vláda pokoušela poslední stávce proti chystaným reformám zabránit i předběžným opatřením soudu, který nakonec první termín chystané stávky zatrhl.

"Dá se předpokládat, že něco chtějí omezit. Otázkou je, čeho se budou týkat," komentuje vládní snahu předseda odborového svazu Kovo Josef Středula.

Už 27. července se na půdě ministerstva práce sejde pracovní skupina, kam jsou pozváni i zástupci odborů. Středulovi nicméně vadí, že zatím ke schůzce nedostal žádné podklady, a tudíž netuší, o čem přesně se bude mluvit.

"Jestliže o tom začali mluvit těsně před připravovanou stávkou, tak je jasné, že je to v přímé souvislosti s ní," rozčiluje se Středula.

Tím se ovšem Nečasův kabinet vůbec netají. Úkol vypracovat stávkový zákon uložila vláda ministrům práce a spravedlnosti "v souvislosti s vyhlášenou stávkou některých odborových svazů na den 13. června 2011", jak se doslova jmenuje usnesení vlády.

Připomeňte si stávku z půlky června:

Vládě už kvůli stávkovému zákonu pohrozila opoziční ČSSD: Je připravena vyvolat další hlasování o nedůvěře Nečasova kabinetu, pokud se vláda pokusí omezit právo na stávku.

"Právo na stávku je jedna z klíčových svobod, budeme bojovat, aby občanům zůstala zachována," prohlásil hned krátce po stávce předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Debata je na začátku

V tuto chvíli si přípravná skupina dělá srovnání, jak vypadá situace v jiných zemích.

"Je třeba vyjasnit, jako je to v jiných zemích, jaké konkrétní oblasti veřejných služeb nemohou být stávkou postiženy - zda je to poskytování jen neodkladné lékařské péče, nebo třeba i část základní dopravní obslužnosti," říká ministr Drábek.

"Pokud bude někdo chtít takto zajistit dopravu v případě stávky, pak bude zajímavá ta argumentace. Když se podívám na Francii, tak tam vždy stojí úplně všechno," rozčiluje se odborářský předseda Středula.

"Odbory na jednu stranu říkají, že vláda chce omezit právo na stávku, na druhou stranu si samy stěžují, že když není ta úprava jasná, tak soud může benevolentně rozhodnout podle svého vlastního uvážení," naráží Drábek na předběžné soudní opatření při zatím poslední stávce.

O předběžné opatření požádal krátce před termínem stávky ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

"Nový zákon může být snahou eliminovat sílu odborů. Prostě to vypadá, že se vláda odborů bojí," shrnuje stanovisko odborářů Josef Středula.

 

Právě se děje

Další zprávy