Sobotka v Ostravě: Vláda chce těžbu v OKD udržet, zváží půjčku insolvenčnímu správci

Martin Biben Martin Biben
6. 5. 2016 20:00
Premiér Bohuslav Sobotka na návštěvě Moravskoslezského kraje řekl, že těžbu v OKD chce udržet i v případě vyhlášení insolvence. Vláda prý bude zvažovat půjčku insolvenčnímu správci, a to prostřednictvím státního podniku Diamo. Půjčka by kryla především mzdy zaměstnanců. Insolvenci lze očekávat příští týden.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Ostrava – Vůli k udržení těžby i v případě vyhlášení insolvence na OKD vyjádřil na návštěvě Moravskoslezského kraje premiér Bohuslav Sobotka. Vláda je podle něj ochotná uvažovat o půjčce insolvenčnímu správci, která by alespoň částečný další provoz podniku financovala.

„Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek připravuje finanční posílení státního podniku Diamo, který by poté mohl insolvenčnímu správci půjčit. Nyní ale musíme čekat na rozhodnutí soudu a na případné první kroky správce,“ uvedl na tiskové konferenci na krajském úřadě v Ostravě premiér. Půjčka by kryla především mzdy zaměstnanců.

Vláda má podle premiéra jasný zájem, aby těžba pokračovala. „Těžbu i zaměstnanost chceme udržet. Připravujeme se nyní na varianty možného vývoje,“ řekl. Těmi jsou v případě vyhlášení insolvence, což lze očekávat příští týden, buď snaha o reorganizaci podniku s nynějším majitelem a managementem, nebo jeho konkurz a rozprodej.

Sobotka, který kraj navštívil s ministrem Mládkem a ministryní práce a sociálních věcí Michaelou Marksovou Tominovou se setkal s odboráři, zástupci kraje a manažery z automobilového průmyslu. „Zástupci automobilového klastru přinesli nabídku na 1000 pracovních míst,“ poznamenal premiér.

Dluhy 17 miliard

Vláda chce podle premiéra i pomoci zmírnit sociální problémy způsobené nevyhnutelným propouštěním, například důl Paskov bude končit bez ohledu na insolvenci. „Jsem rád, že sněmovna schválila dřívější odchody do důchodu pro horníky o sedm let, máme připraveno i 1,5 miliardy na aktivní politiku zaměstnanosti, rekvalifikace, příspěvky na dojíždění,“ řekl.

Změkčit dopady minimálně částečného útlumu těžby by měl i návrh ministerstva průmyslu, o kterém bude ve středu rozhodovat vláda. Týká se příspěvků pro propuštěné horníky a další pracovníci ze společnosti OKD, ale i z desítky dalších firem.

Havíři, kteří v podniku byli aspoň dva roky, by po určitou dobu pobírali 8000 korun měsíčně. Ostatní by měli 7000 korun. Pokud tam byli méně než pět let, pobírali by ho tři měsíce. Za každý další odpracovaný rok by se doba vyplácení prodloužila o tři měsíce. Maximálně by trvala 30 měsíců.

Ministerstvo financí je ale proti, podle něj by se měly využít nynější dávky a neměly by se zvedat výdaje rozpočtu.

OKD, které se dostalo do potíží zejména kvůli klesajícím cenám uhlí, jeho přebytkům na světových trzích i kvůli vysokému zadlužení, v insolvenčním návrhu uvedlo, že má více než 650 věřitelů, kterým dluží přes 17 miliard korun. I s dodavatelskými firmami v OKD pracuje přes 12 tisíc lidí, ztráta zaměstnání ale hrozí i dalším mnoha tisícům pracovníků v navazujících profesích. Podle expertů dodavatelské firmy zaměstnávají nejméně 20 tisíc dalších lidí.

Už je třeba jasně říct, v čem spočívá problém OKD. Střetávají se tu totiž dva proudy, které si nerozumějí a rozumět nechtějí. | Video: Petr Fischer
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Růžička je dalším vyřazeným, v hokejové reprezentaci pokračují tři brankáři

V další fázi přípravy kádru hokejové reprezentace budou od neděle pokračovat jen tři gólmani. Dnes z něj po rozhodnutí trenérů v čele s hlavním koučem Filipem Pešánem vypadl Jan Růžička, o účast na mistrovství světa v Lotyšsku dál usilují Šimon Hrubec, Petr Kváča a Roman Will. Pešán potvrdil, že má velký zájem o Josefa Kořenáře ze San Jose.

před 7 hodinami

Kovář získal s Zugem švýcarský titul a vyhrál bodování play off

Český útočník Jan Kovář se stal s Zugem švýcarským hokejovým mistrem. K rozhodujícímu triumfu EV nad Servette Ženeva 5:1, po němž vítěz základní části vyhrál finálovou sérii 3:0 na zápasy, přispěl asistencí u prvního gólu. Byl to jeho patnáctý bod v play off a s bilancí 1+14 produktivitu vyřazovací části ovládl.

Zug vyhrál ligu podruhé v klubové historii a po 23 letech. Jednatřicetiletý reprezentant Kovář přidal švýcarský titul k jednomu českému, který získal s Plzní v sezoně 2012/13, a dvěma z KHL. V tamní soutěži slavil v letech 2014 a 2016 s Magnitogorskem.

před 7 hodinami

Ve 101 letech zemřel Jegor Ligačov, sovětský tajemník pro ideologii

Ve 101 letech zemřel v Jegor Ligačov, bývalý tajemník ústředního výboru Komunistické strany Sovětského svazu pro ideologii. Agentuře TASS to řekl mluvčí správy Tomské oblasti, odkud zesnulý pocházel. Ligačov byl mužem číslo dvě ve straně na počátku přestavby ve druhé polovině 80. let, kdy stál v čele Sovětského svazu a strany Michail Gorbačov. Později byl tento politik známý jako odpůrce politiky ruského prezidenta Borise Jelcina.

Sovětský a ruský politik byl tajemník ústředního výboru KSSS v letech 1983 až 1990. Od roku 1985 byl členem politbyra a v ÚV KSSS byl odpovědný za otázky ideologie. V té době byl mimo jiné jedním z iniciátorů protialkoholní kampaně v Sovětském svazu.

Když pozdější ruský prezident Jelcin v roce 1988 na stranické konferenci kritizoval, že perestrojka nepokračuje dosti rychle a nepostupuje dostatečně, mluvčí konzervativních stranických funkcionářů Ligačov mu tvrdě odsekl: "Borisi, mýlíš se," připomíná dnes TASS výrok, jímž se Ligačov proslavil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy