Marksová: OKD v insolvenci? Přeškolení horníků je připravené, zaměstnat je může stát či automobilky

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
3. 5. 2016 17:22
Vláda chce rychle reagovat na žádost o insolvenci, o niž v úterý požádala OKD. Co nejrychleji chce zřídit pobočku úřadu práce přímo ve firmě a pro horníky, kterým hrozí propuštění, dojednává nové zaměstnavatele. "Počítáme s tím, že by část horníků mohla dojíždět do automobilky v Kvasinách," říká v rozhovoru pro novináře ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.
Ministryně práce a sociálních věcí bude situaci v OKD řešit v pátek přímo v Moravskoslezském kraji.
Ministryně práce a sociálních věcí bude situaci v OKD řešit v pátek přímo v Moravskoslezském kraji. | Foto: ČTK

OKD dnes požádala o insolvenci. Premiér na zítřek svolává mimořádnou schůzi členů vlády, na níž chce řešit budoucnost horníků. Bojíte se velkého propouštění?

Rozumím tomu, že insolvenci vyhlásili, možná je to nejlepší řešení. Co nejdříve budeme chtít po OKD konkrétní čísla. Pořád máme starou informaci, že do října propustí 345 lidí, což se zřejmě změní. Pro nás to znamená spuštění opatření, která jsme oznámili už dříve. Je ale potřeba zdůraznit, že vyhlášení insolvence neznamená, že se to hned zavře a tisíce lidí budou okamžitě propuštěny. Naopak insolvenční správce by měl mít zájem na tom, aby ta firma fungovala co nejlépe a co nejdelší dobu.

Jaké budou vaše první kroky?

Zítra do Moravskoslezského kraje jede můj náměstek a generální ředitelka Úřadu práce, já s ministrem průmyslu Janem Mládkem tam jedeme v pátek. Jsme připraveni tam okamžitě posílit úřad práce, otevřít pobočku přímo na šachtě, aby ji horníci měli co nejblíže. A počítáme s tím, že okamžitě zahájíme rekvalifikace. Počítáme s tím, že budou probíhat přímo v konkrétních firmách, že to máme předem dohodnuté se zaměstnavateli. Děláme maximum pro to, abychom se o dělníky postarali.

Kdo by mohl propuštěné horníky zaměstnat?

Jedno z řešení je, že část zaměstnanců převezme státní firma Diamo a bude řešit ekologické škody, které po těch šachtách zůstávají. Dále jednáme s automobilovým průmyslem. Zaměstnavatelé v tomto odvětví vyhlásili, že zajistí tisíc dopravních míst.

O které automobilky jde? Budou horníci jezdit do závodu Škodovky ve východočeských Kvasinách?

S automobilovým průmyslem jednáme zítra a pozítří, kdy se dozvíme, o jaká místa se konkrétně jedná. Ale počítáme s tím, že část by dojížděla do Kvasin, a už jednáme i o tom, jak by tam mohli být ubytováni. Také chceme využít nově zavedený příspěvek na mobilitu. Díky němu by lidé dojíždějící za prací mohli dostat příspěvek na dopravu nebo ubytování, případně na hlídání dětí.

Už dříve se mluvilo o speciálním příspěvku pro propuštěné horníky. Budete to chtít zítra podrobněji řešit?

Jde o sociální příspěvek, který navrhuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Už se to v minulosti použilo. Jde o příspěvek ve výši zhruba sedm až osm tisíc korun, který se bude vyplácet po určitou dobu. V nejbližší době to chceme projednat na vládě.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

USA zařadí hnutí Antifa mezi teroristické organizace, oznámil Trump

Spojené státy zařadí krajně levicové antifašistické hnutí Antifa na seznam teroristických organizací. Na Twitteru to oznámil americký prezident Donald Trump, který Antifu viní z podílu na nynější vlně násilností vyvolané smrtí černocha George Floyda při zatýkání policií. Trump o zařazení Antify na seznam mluvil už loni po střetech extremistů v Portlandu.

Další zprávy