Sobotka: Klíčové je udržet OKD v provozu. Na pomoc horníkům by mohla přispět Evropská unie

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
Aktualizováno 4. 5. 2016 8:21
Těžební společnost v úterý podala žádost o insolvenci, není schopná splácet závazky. Vláda už začala s přípravami na případné propouštění horníků - Česko už předběžně začalo vyjednávat v Bruselu o mimořádné dotaci na rekvalifikace propuštěných horníků.
Foto: ČTK

Praha - Pro českou vládu je klíčové udržet OKD v provozu, oznámil po mimořádném jednání předsednictva vlády premiér Bohuslav Sobotka. Těžební společnost v úterý sama požádala o vyhlášení insolvence, protože nemá na splácení závazků.

"Pokud bude rozhodnuto o úpadku, OKD se zbaví starých závazků, což by mohlo zvýšit peníze na udržení provozu a výplaty pro horníky," myslí si Sobotka. Vláda teď podle něj počká, až soud předběžně jmenuje insolvenčního správce - od něj pak chce přesné informace, jaká je reálná situace ve firmě a jak velké propouštění hrozí.

Podle ministra financí Andreje Babiše je insolvence pro OKD dobrá zpráva. "Ceny uhlí stoupají. Nový správce posoudí, jestli jsou všechny závazky skutečné a reálné. Není důvod, aby společnost nefungovala ve stejném módu jako doposud, aby se očistila od smluv a závazků," uvedl Babiš.

Členové vlády zopakovali, že jsou připraveni spustit opatření na pomoc propuštěným horníkům, především začít s rekvalifikacemi na jiná zaměstnání. OKD má nyní 9800 kmenových zaměstnanců. Navrhovaná opatření by měla vláda schvalovat příští středu, a to včetně speciálního sociálního příspěvku pro horníky, kteří by po propuštění nenašli práci.

Na rekvalifikace by mohla přispět Evropská unie. "Prostředky z globalizačního fondu lze čerpat, když je propuštěno více než 500 lidí během čtyř měsíců. Vztahuje se to nejen na zaměstnance, ale i na lidi z firem, které byly na provoz OKD nějak navázané. O kolik budeme žádat, zatím nevíme, čekáme na informace," uvedla ministryně práce Michaela Marksová.

Proces schvalování peněz z evropských fondů je podle ní zdlouhavý, protože mimořádná pomoc musí projít Evropským parlamentem. "Už jsme v Bruselu avizovali, že s takovou žádostí přijdeme," dodala Marksová.

Rekvalifikace už jsou podle ní domluvené s několika zaměstnavateli. Zhruba 250 propuštěných by mohl převzít státní podnik Diamo, starali by se o likvidaci ekologických zátěží po dolech. "Automobilový průmysl může zajistit až tisíc pracovních míst," dodal ministr průmyslu Jan Mládek. On i Marksová v pátek jedou o situaci jednat do Moravskoslezského kraje.

Dluh přes 17 miliard

OKD dluží více než 17 miliard korun, má nejméně 650 věřitelů. Majetek OKD nedosahuje ani sedmi miliard, uvádí se v insolvenčním návrhu. Předseda představenstva a generální ředitel OKD Dale Ekmark řekl, že 13 miliard korun jsou závazky v rámci skupiny.

Společnost OKD se dostala do existenčních problémů kvůli klesajícím cenám uhlí. Těžba je pro ni ztrátová i přes úsporná opatření. Podle analytiků je ale příčinou jejích problémů i vysoké zadlužení.

Vlastníkem OKD je společnost NWR, kterou od února ovládá Ad Hoc Group (AHG) sdružující tři britské investiční společnosti. Vlastníci už dříve chtěli, aby se záchranou firmy pomohl stát, ten to ale odmítá. Podle Mládka firma požadovala od státu jen za samotné akcie OKD 120 milionů eur (asi 3,2 miliardy korun).

 

Právě se děje

před 2 minutami

Tisícovky lidí v Drážďanech demonstrovaly proti Pegidě

Tisícovky lidí večer v Drážďanech demonstrovaly proti radikálnímu hnutí proti islamizaci Pegida a proti předsedovi durynské organizace protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) Björnu Höckemu. Do ulic saské metropole vyšly také tisíce stoupenců Pegidy.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Tunisko nejspíš čekají předčasné volby, potvrdil tamní prezident

Tuniský prezident Kaís Saíd potvrdil záměr vypsat předčasné volby v případě, že nová vláda nezíská důvěru. Sestavením kabinetu je momentálně pověřený někdejší ministr financí Iljás Fachfách, kterého Saíd navrhl v lednu poté, co jeho předchozího kandidáta parlament neschválil. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nejlepšími sportovci roku jsou Messi, Hamilton a Bilesová

Držiteli trofeje Laureus pro nejlepší sportovce minulého roku jsou argentinský fotbalista Lionel Messi, britský pilot formule 1 Lewis Hamilton a americká sportovní gymnastka Simone Bilesová. Ta obhájila loňské prvenství, ocenění označované za sportovního Oscara poprvé získala už v roce 2016. Messi s Hamiltonem, kteří v mužské části ankety dostali stejný počet hlasů, zvítězili poprvé.

Hamilton, jenž se loni pošesté stal mistrem světa F1, převzal trofej od bývalého francouzského fotbalového trenéra Arsénea Wengera. Messi, který je v dvacetileté historii ankety prvním vítězným zástupcem kolektivního sportu, ani Bilesová se dnešního vyhlášení v Berlíně nezúčastnili.

Bilesová na loňském světovém šampionátu rozšířila sbírku zlatých medailí o dalších pět, v 22 letech už má na kontě rekordních 19 titulů. V anketě dostala přednost před americkou lyžařkou Mikaelou Shiffrinovou, jamajskou sprinterkou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou, japonskou tenistkou Naomi Ósakaovou, americkou fotbalistkou Megan Rapinoeovou a americkou běžkyní Allyson Felixovou.

Mezi muži se do finálové nominace dostali kromě Messiho s Hamiltonem i keňský maratonec Eliud Kipchoge, španělský tenista Rafael Nadal, španělský motocyklový jezdec Marc Márquez a americký golfista Tiger Woods.

V kategorii Návrat roku zvítězila německá pilotka formule 3 Sophia Flörschová, která se po těžkém zranění páteře dokázala vrátit k závodění. Za průlom roku byl oceněn kolumbijský cyklista Egan Bernal, vítěz Tour de France. Týmem roku jsou jihoafričtí ragbyoví mistři světa, nejlepší v akčních sportech je americká snowboardistka Kim Chloeová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy