Propuštěný horník dostane od státu až půl milionu korun, plánuje Mládek. Babiš je proti

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
Aktualizováno 5. 5. 2016 11:32
Ministr průmyslu a obchodu plánuje speciální příspěvek pro propuštěné horníky. Dostávat by měli až 8 tisíc korun měsíčně. Doba, po kterou by měli na příspěvek nárok, se odvíjí od odpracovaných let. Horníci těsně před důchodem by mohli dostat až 480 tisíc korun.
Tito pánové jsou podzemní ,,ajznboňáci", kteří se v depu starají o to, aby mašinky byly spolehlivě v provozu.
Tito pánové jsou podzemní ,,ajznboňáci", kteří se v depu starají o to, aby mašinky byly spolehlivě v provozu. | Foto: Karel Toman

Praha - Někteří z horníků, kteří přijdou kvůli krizi v OKD o práci, by mohli od státu dostat mimořádnou pomoc téměř půl milionu korun. Počítá s tím program sociální pomoci, který navrhl ministr průmyslu Jan Mládek a který má příští středu schvalovat vláda.

Mládek se zároveň zaručil, že pokud by OKD nebylo schopno vyplácet mzdy a odstupné, zaplatil by je stát. V takovém případě by horníci dostali odstupné jen za tři měsíce. Podle Mládka firmě dojdou peníze nejspíš už v červnu.

Sociální příspěvek pro horníky

Hlubinné doly (8 tisíc měsíčně)

  • Odpracováno od 2 do 5 let - 3 měsíce - 24 tisíc
  • Odpracováno nad 5 let - až 36 měsíců - až 288 tisíc
  • Odpracováno nad 25 let, věk alespoň 50 let - až 60 měsíců - až 480 tisíc

Uranové doly (8 tisíc měsíčně)

  • Odpracováno od 2 do 5 let - 3 měsíce - 24 tisíc
  • Odpracováno nad 5 let - až 36 měsíců - až 288 tisíc
  • Odpracováno nad 15 let, věk alespoň 50 let - až 60 měsíců - až 480 tisíc

Povrchové doly (7 tisíc měsíčně)

  • Odpracováno od 2 do 5 let - 3 měsíce - 12 tisíc
  • Odpracováno nad 5 let - až 36 měsíců - 252 tisíc
  • Odpracováno nad 25 let, věk alespoň 55 let - až 60 měsíců - 420 tisíc

Mimořádný příspěvek pro horníky z hlubinných dolů bude osm tisíc korun měsíčně. Doba, po kterou budou příspěvek čerpat, se odvíjí od počtu odpracovaných let.

Horníci, kteří jsou starší 50 let, pracovali pro těžební společnost minimálně 25 let a odpracovali alespoň 3300 směn, budou příspěvek dostávat po dobu 5 let. Celkem tak dostanou 480 tisíc korun. Mladší hlubinní horníci, kteří neodpracovali tolik let, budou mít nárok na příspěvek v rozmezí od 24 tisíc do 288 tisíc korun.

Mládek odhaduje, že opatření ročně vyjde na 300 až 400 milionů korun. Přesné číslo bude jasné, až OKD oznámí, kolik horníků a jak rychle bude propouštět. “Zaměstnanci, kteří v uhelných hornických společnostech odpracovali více než 15 let, tvoří více než polovinu všech zaměstnanců určených těžebních společností. V případě OKD, a. s., jde dokonce o více než 70 % všech jejích zaměstnanců,” uvádí se ve zprávě ministra Mládka.

Proti příspěvku se ale podle Mládka postavil ministr financí Andrej Babiš. “Budeme s ním o tom jednat. Jeho pozice je zatím taková, že se nic neděje a že se to vyřeší samo, já si myslím, že nevyřeší,” dodal Mládek. Peníze by se mohly vyplácet už od letošního června.

Horníci z povrchových dolů

Na příspěvek nedosáhnou jen horníci propuštění z OKD, ale případně i z dalších dolů. Jde například o Slezskou důlní, Severní energetickou či Důl Koh-i-noor. Celkem jde o 11 společností.

Na peníze nebudou mít nárok ti horníci, kteří odejdou do penze, budou odsouzeni za úmyslný trestný čin nebo je zaměstná jiná důlní společnost. Nárok ztrácí i v případě, že odmítnou práci či rekvalifikaci nebo je úředníci načapají při práci načerno.

Mládek o příspěvku ve čtvrtek jednal s odbory, probírali i možnosti rekvalifikace. Až tisíc pracovních míst nabízejí propuštěným horníkům firmy sdružené v Moravskoslezském automobilovém klastru - jde o automobilku Hyundai v Nošovicích, Tatru Kopřivnice nebo výrobce autodílů Brano Group či producenta brzdových destiček Brembo.

Stát také počítá s tím, že by přispěl na dopravu horníkům, kteří by dojížděli do automobilky Škoda ve východočeských Kvasinách. Kolem 250 lidí může zaměstnat státní podnik Diamo a dalších až tisíc volných míst hlásí Svaz průmyslu a dopravy. Vláda také jedná v Bruselu o mimořádné dotaci z globalizačního fondu, kterou lze využít, pokud bude najednou propuštěno více než 500 lidí.

Horníci dřív do penze

Ve středu navíc poslanci podpořili změnu zákona, díky které budou moci horníci z hlubinných dolů odcházet do důchodu o sedm let dřív. "Pomůže to řadě lidí, kteří jsou v předdůchodovém věku a dneska fárají na dolech OKD. Pokud dojde k propouštění, tak tito lidé nebudou muset odcházet na úřady práce," uvedl premiér Sobotka.

V OKD pracuje 9800 lidí, na výrobu je ale navázáno dalších 2500 pracovníků a 200 agenturních zaměstnanců. Během příštích dvaceti let mělo odejít do důchodu přes 500 z nich. Díky novým pravidlům ale bude moci během této doby do penze o 1600 horníků víc.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Trump zrušil veškeré sankce, které USA uvalily na Turecko kvůli operaci v Sýrii

Americký prezident Donald Trump nařídil zrušit veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho vojenskému vpádu na severovýchod Sýrie. Trump to oznámil na tiskové konferenci s tím, že Turecko informovalo americkou vládu, že v Sýrii ukončí bojové operace a že klid zbraní bude trvalý.

Trump také naznačil, že sankce proti Turecku mohou být opět uvaleny, pokud by se "stalo něco, co by se mu nelíbilo".

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy