Rusko zahájilo stíhání kvůli odstranění Koněvovy sochy. Nepřípustné, reaguje Petříček

Domácí Domácí
Aktualizováno 10. 4. 2020 17:16
České ministerstvo zahraničí se v pátek důrazně vymezilo proti tomu, že vyšetřovací výbor Ruské federace zahájil trestní stíhání kvůli odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva. Radnice Prahy 6 nechala sochu odstranit minulý pátek po loňském rozhodnutí zastupitelstva v čele se starostou Ondřejem Kolářem. Tuzemská diplomacie uvedla, že Rusko nemůže zasahovat do českých vnitřních záležitostí.
Foto: ČTK

"Ministerstvo zahraničních věcí České republiky striktně odmítá zásahy státních orgánů Ruské federace do vnitřních záležitostí České republiky. Pokud budou orgány Ruské federace pokračovat svými konfrontačními prohlášeními a úkony v tomto duchu, bude to signál, že ztratily zájem o rozvoj vzájemně výhodných vztahů mezi našimi zeměmi," uvedl resort na svém webu.

Mluvčí ruského vyšetřovacího výboru Světlana Petrenková v pátek dopoledne uvedla, že trestní řízení se vede podle článku o znesvěcení symbolů vojenské slávy Ruska.

Mluvčí výboru označila postup Prahy 6 za cynický a za porušení závazků vyplývajících z dvoustranných dohod mezi Ruskou federací a Českou republikou. "Dokazuje to neúctu ke společné paměti a historii boje sovětského lidu proti fašismu," sdělila.

"Česká republika si váží všech obětí vojáků Rudé armády, kde kromě Rusů za naše osvobození bojovali i Ukrajinci, Bělorusové a další národy tehdejšího Sovětského svazu. Socha maršála Koněva je válečným pomníkem a vztahuje se tak na ni Smlouva o přátelských vztazích a spolupráci z roku 1993, přemístění sochy ale není v rozporu s jejím zněním," odmítá interpretaci ruského výboru resort ministra Tomáše Petříčka (ČSSD).

Zákon o stíhání podepsal Putin v úterý

Podle ministerstva je stíhání demokratických představitelů české samosprávy cizími státními orgány nepřípustné. Stejně tak není možné, aby se kvůli tomu kdokoliv v tuzemsku zodpovídal.  "Příslušná ruská legislativa - navíc uplatňována retroaktivně - nebude ve vztahu k ČR nijak vymahatelná," píše ministerstvo.

Stíhání v Rusku umožňuje zákon, který v úterý podepsal ruský prezident Vladimir Putin. Za poškození válečných hrobů a pomníků v Rusku i zahraničí hrozí podle něj až pětiletý trest. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu už dříve požádal šéfa kriminální ústředny Alexandra Bastrykina o posouzení trestní odpovědnosti představitelů zahraničních zemí za rozhodnutí o zrušení památníků padlých sovětských občanů.

Rusko podle agentury RIA Novosti požádalo o vrácení sochy, Šojgu o to českého ministra obrany Lubomíra Metnara požádal dopisem. Mluvčí českého ministerstva Jan Pejšek Českému rozhlasu potvrdil, že Metnar dopis přijal a odpoví na něj. V této souvislosti upozornilo ministerstvo zahraničí, že socha Černínskému paláci nepatří.

"Česká republika se na svém území řádně stará o 4224 válečných hrobů, památníků či pomníků, na něž se na rozdíl od sochy maršála Koněva vztahují ustanovení Dohody mezi vládou České republiky a vládou Ruské federace o vzájemném udržování válečných hrobů z roku 1999," připomíná resort s tím, že naopak v Rusku stále nebyly obnoveny válečné pomníky padlých československých legionářů v Samaře a Novokujbyševsku - Lipjagy.

Radnice Prahy 6 odstranila sochu maršála Ivana Stěpanoviče Koněva v Bubenči. Socha poputuje do depozitáře a v budoucnu do Muzea paměti 20. století. | Video: ÚMČ Praha 6
 

Právě se děje

Další zprávy