Budou restaurace bez cigaret? Zákaz kouření míří do Sněmovny

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
Aktualizováno 3. 6. 2015 14:54
Zákon navržený ministrem zdravotnictví zcela zakazuje kouření v restauracích, ale také zavádí povinnost, podle které pivo přestane být nejlevnějším pitím v restauraci.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček přichází s nejtvrdším návrhem protikuřáckého zákona za posledních deset let: z lokálů úplně zmizí cigarety včetně těch elektronických. Pivo navíc přestane být nejlevnějším pitím v restauraci.

Za porušení zákazu by kuřákům v restauraci hrozila pokuta 5 tisíc korun. Provozovatelé restaurací by mohli dostat pokutu až 50 tisíc.

Z vládního návrhu na poslední chvíli vypadl speciální fond, ze kterého se měly platit programy na prevenci kouření. Ministr zdravotnictví do něj chtěl převést zhruba miliardu ročně z vybrané spotřební daně. Fond ale nedoporučila legislativní rada vlády.

Zákaz kouření má platit od příštího roku, o podobu zákona, který ve středu schválila vláda, se ale očekává tuhá bitva ve Sněmovně. Návrh zákona navíc nebudí kontroverzi jen mezi zákonodárci - Asociace hotelů a restaurací uvádí, že po jeho zavedení může zkrachovat až třetina vesnických pivnic. Plošný zákaz kouření bude podle ní jen poslední tečkou pro venkovské hostinské, kteří už dnes stojí před rozhodnutím, jestli své podnikání raději neukončit.

Prezident asociace Václav Stárek opírá svá tvrzení o průzkumy ze zahraničí. "Podle dostupných studií z Irska přinesl zákaz kouření za deset let nárůst nezaměstnanosti v oboru o čtrnáct procent a desetiprocentní úbytek restaurací," řekl Stárek.

To ale ministr zdravotnictví odmítá. "Dostáváme se na právní úroveň běžnou v celé západní Evropě," uvedl Němeček. "Zkušenosti ze zemí, kde k tomu došlo, nepotvrdily to, že restauracím a stravovacím zařízením ubyli klienti a že by se jim snížily tržby. Opak je pravdou," doplnil.

Stárkovi vadí také cenová regulace nápojů – hostinský bude muset zajistit, aby bylo v nabídce alespoň jedno nealkoholické pití levnější než alkohol. Jde to podle něj proti všem pravidlům trhu.

Na regulaci alkoholu se ostatně může zadrhnout i projednávání zákona ve Sněmovně. Řada poslanců byla totiž během ankety překvapená, že norma nakládání s alkoholem upravuje.

Podle průzkumu Státního zdravotního ústavu a Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy se ale přijetí zákona naopak vyplatí. Majitelům restaurací se zvednou tržby, a to dokonce o šest miliard korun. "Zákaz kouření totiž přiláká o šest procent víc klientů," vysvětluje vedoucí výzkumného projektu Univerzity Karlovy Miroslav Slíž.

Ukázal to podle něj průzkum mezi českým obyvatelstvem, kterému kouření v restauracích většinou vadí, a také zkušenosti ze zahraničí. "Zákaz kouření si totiž dlouhodobě přeje 78 procent Čechů, z toho 39 procent jsou dokonce každodenní kuřáci," přibližuje Slíž.

Hospodští by podle něj ušetřili také za obnovu kuřáckých interiérů a za náhrady za nemocný personál. V zemích, kde už zákaz kouření platí, totiž stonají zaměstnanci hospod o polovinu méně. "Například počet zánětů hrdla poklesl o 45 procent a zánětů očí o 62 procent," uvedla Hana Sovinová ze Státního zdravotního ústavu.

Stát by zase uspořil 520 miliard korun, které dnes posílá na nápravu škod, které způsobují srdeční choroby, cukrovka nebo rakovina. "Tedy nemocí, k nimž kouření jednoznačně přispívá," přibližuje Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu. Miliardy stojí nejen jejich léčení, ale také to, že nemocní lidé nepracují, neplatí daně a pobírají sociální dávky.

 

Právě se děje

Další zprávy