ANO stáhlo protikuřácký zákon, čeká se na návrh Němečka

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
13. 2. 2015 17:42
Němečkův návrh zákona už je podle socialistů připravený a vláda by ho měla projednat ještě do konce tohoto měsíce.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Cigareta k pivu a guláši? V českých restauracích zřejmě tento zlozvyk ještě nějaký čas zůstane. Poslanci ANO, kteří loni sepsali vlastní verzi protikuřáckého zákona, návrh překvapivě stáhli. Stalo se tak těsně před jeho zařazením na jednání Sněmovny.

"Návrh je stažený, velice mě to mrzí. Sociální demokraté pro něj ale nechtěli hlasovat, prý čekají na vládní návrh z dílny ministra Němečka. Jenomže ten se pořád odkládá," potvrdil Aktuálně.cz šéf zdravotního výboru a současně poslanec za ANO Rostislav Vyzula. Přístup koaličních partnerů ho prý nepříjemně zaskočil.

Podle místopředsedy výboru a sociálního demokrata Jaroslava Krákory by ale měl mít vládní návrh z pera ministra Svatopluka Němečka opravdu přednost. "Odborně byl ten poslanecký návrh dobrý. Líbil se mi. Je ale pravda, že vedení resortu už finišuje s vlastní verzí zákona, tak proč situaci komplikovat dvojitou verzí toho samého," řekl Krákora.

Kouření v restauracích

Průzkumu Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a společnosti Ipsos ukázal: 

  • Kouření v restauracích chce ponechat jen 9 procent Čechů a Češek. Zákaz kouření v restauracích by naopak uvítalo 78 procent dospělých, stejně jako 41 procent kuřáků a kuřaček. Častěji zákaz podporují ženy než muži.
  • Čtvrtina kuřáků a kuřaček přiznala, že chodí do hospod, barů či klubů i proto, že si tam může zapálit.
  • Pravidelně kouří třetina Čechů. 

 

Němečkův návrh zákona už je podle socialistů připravený a vláda by ho měla projednat ještě do konce tohoto měsíce. "V březnu půjde do Sněmovny," slibuje Krákora. Ministerstvo zdravotnictví ale prozatím nic z toho nepotvrdilo.

Česko "komínem" Evropy

Podle Vyzuly se proto může snadno stát, že Česko nadále zůstane "komínem" Evropy. "Je to škoda. Pokud vládní návrh ve slibovaném termínu nedorazí, bude to naše ostuda. Zůstáváme daleko za civilizovaným světem," zhodnotil.

Poslanci ANO svůj návrh protikuřáckého zákona předložili už loni v létě. V říjnu se ale norma v prvním sněmovním čtení zasekla. Od té doby se návrhem nikdo nezabýval. Zdravotní výbor se jen na svém lednovém jednání shodl, že by se měla jakákoliv verze protikuřáckého zákona odhlasovat co nejdříve.

Poslanecký návrh zákona počítal s plošným zákazem kouření ve všech restauracích, volnost kuřákům nechával jen na otevřených venkovních zahrádkách. "Sankce za porušení zákazu kouření se měly odvíjet od velikosti restaurace," vysvětlil jeden z předkladatelů návrhu, poslanec Radek Vondráček (ANO).

Pryč s vodními dýmkami

Ministerský návrh zákona má být podobný. Pokud ho šéf resortu Svatopluk Němeček předloží ve stejném znění, v jakém ho zpracoval už jeho předchůdce Leoš Heger (TOP 09) ve vládě Petra Nečase, zakáže se kouření ve všech restauracích, kavárnách a barech. Ovšem jenom tam, kde se vaří. V podnicích, kde se jen pije káva, servírují sendviče nebo nakládaný hermelín, budou smět cigarety hořet dál.

Úplný zákaz kouření by měl podle vládního návrhu platit i na koncertech, v nádražních halách, v kinech či divadlech. Ministr Němeček navíc plánuje zakázat vodní dýmky v čajovnách a potlačit také elektronické cigarety. Kromě toho by měl zákon regulovat prodej alkoholu. Pivo, víno a lihoviny už by neměly být v dostání v automatech a restaurace by musely povinně nabízet alespoň jeden nealkoholický nápoj levněji než pivo.

Právě na těchto změnách by se ale mohl ministerský zákon podle kritiků zaseknout. Už teď například vznikají petice za zachování vodních dýmek v čajovnách.

18 tisíc obětí ročně

Majitelé čajoven například tvrdí, že zatímco do restaurací chodí lidé hlavně kvůli jídlu, takže je kouř v lokále logicky obtěžuje, do čajoven se naopak chodí i kvůli „vodnicím". "Velká část čajoven je na nabízení vodních dýmek ekonomicky závislá. Tyto čajovny investovaly do dýmek, tabáků a dalšího příslušenství (ale i do stavebních úprav a technických řešení) nemalé prostředky," vysvětlují v petici.

Podle většiny poslanců má přesto plošný zákaz kouření ve Sněmovně výraznou podporu, ruku pro něj zvednou i opoziční politici. "Bude volné hlasování, ale většina klubu zákaz kouření ve společných prostorách podpoří," sdělila místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová.

Podle lékařů totiž v Česku každoročně zemřou kvůli pasivnímu kouření tři tisíce lidí. Další mají zvýšené riziko rakoviny plic nebo kardiovaskulárních chorob. Celkově si tak choroby spojené s kouřením vyžádají ročně 18 tisíc obětí. Zákaz kouření v restauracích už má proto naprostá většina evropských států.

 

Právě se děje

Další zprávy