Fond na prevenci kouření? Němečkův nápad je v ohrožení

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
1. 6. 2015 12:11
Ministr zdravotnictví chtěl posílat procento z tabákové daně do speciálního fondu. Proti je ale Legislativní rada vlády, kabinet se nad zákonem sejde ve středu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Legislativní rada vlády nedoporučila vytvoření speciálního fondu, ze kterého by se financovaly preventivní programy proti kouření a dalším závislostem.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) chtěl do fondu posílat procento výnosu ze spotřební daně z tabáku. "Legislativní rada vlády řekla, že to nedoporučuje," uvedla Němečkova náměstkyně Lenka Teska Arnoštová.

Na jednání rady zaznělo, že věc se dotýká rozpočtových opatření a nebyla projednána s ministerstvem financí. Fond měl být součástí připravovaného protikuřáckého zákona, kterým se bude tuto středu zabývat vláda. Ta také rozhodne, zda a jakou formou budou financovány preventivní programy.

Podle národního drogového koordinátora se Česko bez peněz na prevenci dále neobejde. "Bez peněz se nedá dělat nic. Doteď jsme prostředky neměli a kvůli tomu máme problémy. Třetina obyvatel umírá na nemoci spojené s nadměrným kouřením, je to tichá epidemie," uvedl Jindřich Vobořil.

Předsedkyně Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku Eva Králíková se zase domnívá, že vyčleněná daň z tabáku je nejjednodušším způsobem, jakým mohou kuřáci státu přispívat na následky své závislosti.

"Kdyby na prevenci a léčbu závislosti na tabáku šla koruna z každé krabičky, tak by to byla miliarda korun ročně, protože se tady prodá ročně miliarda krabiček, čili ten fond by určitě byl správný a rozhodně bychom tuto formu vyčleněné daně měli mít," řekla Králíková.

Protikuřácký zákon

Vládní návrh z pera ministra Němečka plánuje zavést zákaz kouření i na koncertech, v nádražních halách, v kinech či divadlech. "Obce budou mít podle zákona možnost vyhláškou zakázat kouření v místech, u kterých to uznají za vhodné - například v okolí škol nebo hřišť," řekl Němeček.

Ministr zdravotnictví navíc chce zakázat vodní dýmky v čajovnách a omezit kouření elektronických cigaret. Kromě toho by měl zákon regulovat prodej alkoholu. Pivo, víno a lihoviny už by neměly být k dostání v automatech. Restaurace by musely povinně nabízet alespoň jeden nealkoholický nápoj levnější než pivo.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 22 minutami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitována, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Neštěstí v synagoze u Jeruzaléma si vyžádalo desítky zraněných

 Šest desítek zraněných si vyžádalo zhroucení ochozu v synagoze u Jeruzaléma, uvedla dnes agentura AFP. Deset zraněných je podle lékařů ve vážném či kritickém stavu, další padesátka zraněných je mimo ohrožení života, uvedl list The Times of Israel na svém webu.

Uvnitř synagogy charedimů, nejkonzervativnějších vyznavačů ortodoxního judaismu, bylo podle policie více než 600 lidí. Na místo přijíždějí sanitky, záběry na internetu zachytily chaos panující v davu před budovou, poznamenal deník.

Minulý měsíc v tlačenici na poutní hoře Meron zahynulo 45 lidí. Na místě se každoročně scházejí tisíce především ultraortodoxních židů k oslavám svátku Lag ba-omer. V osudovou noc jich tam bylo zřejmě až 100 tisíc a u kluzkého, zúženého východu nastala tlačenice.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pokud Sněmovna vysloví nedůvěru vládě, Zeman ji nechá do voleb vládnout v demisi

Prezident Miloš Zeman trvá na svém předchozím výroku, že by nechal do voleb dovládnout v demisi vládu premiéra Andreje Babiše (ANO), pokud by jí Sněmovna začátkem června vyslovila nedůvěru. Frekvenci 1 dnes řekl, že to pokládá za nejlogičtější řešení. Opozici doporučil, aby se soustředila na volební kampaň a program a krátce před říjnovými sněmovními volbami nedělala podobné "vylomeniny".

Zeman řekl, že trvá na svém dřívějším vyjádření. "Nejlogičtějším postupem je nechat vládu dovládnout v demisi," uvedl. Sněmovna by měla z iniciativy koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů a STAN hlasovat začátkem června. Výsledek hlasování rozhodne postoj KSČM. "Já řekl i při jednání s opozičními předáky, že by se měli víc soustředit na kampaň a předvést své programy a kandidáty a nedělat takové vylomeniny, jako je hlasování o nedůvěře," prohlásil prezident.

Další zprávy