kouření

Evropská komise navrhla zákaz ochucených náplní do alternativ k cigaretám

Evropská komise navrhla zakázat ve všech zemích Evropské unie prodej ochucených výrobků, které se používají v alternativách ke klasickým cigaretám. Snaží se tak omezit kouření elektronických cigaret a vaporizérů, které se rozmáhá zejména mezi mladými. O návrhu informovala agentura AFP.

"Devět z deseti případů rakoviny plic je způsobeno kouřením, a proto chceme kouření učinit co nejméně přitažlivým, abychom chránili zdraví našich občanů a zachránili jejich životy," uvedla v prohlášení citovaném AFP komisařka EU pro zdraví Stella Kyriakidesová.

Klíčová jsou podle ní důraznější opatření na snížení spotřeby tabáku a jejich důslednější prosazování. Cílem je nastavit takovou legislativu, která by kuřáky odrazovala, a to i od kouření elektronických cigaret.

Zdroj: ČTK

V Praze se od čtvrtka nesmí rozdělávat ohně nebo kouřit v lesích a parcích

Na území Prahy se od čtvrtka nesmí rozdělávat ohně nebo kouřit v lesích a parcích nebo poblíž míst s uloženým senem či slámou. Zákaz platí do odvolání. Oznámil to mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman. Kvůli suchému počasí hrozí požáry, před kterými varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Zákaz se týká také dalších míst se zvýšeným nebezpečím vzniku požáru, například i ploch se zemědělskými plodinami, které se mohou snadno vznítit. Vedle kouření s výjimkou elektronických cigaret a rozdělávání ohně lidé nesmí ani používat pyrotechnické výrobky, vypouštět létající lampiony a odhazovat hořící nebo doutnající předměty. Zakázané jsou jízdy parních lokomotiv a využívání vody z požárních nádrží k jiným účelům než k hašení.

Kvůli suchému a teplému počasí podle výstrahy ČHMÚ platí do odvolání riziko vzniku a šíření požárů v oblastech, kde v nejbližších dnech nemá vydatně pršet. Týká se to celé země s výjimkou Moravskoslezského, Jihočeského a jižní části Plzeňského kraje.

Zdroj: ČTK
Pokračovat