Tady to vře. Příběhy míst, kde lidé bojují proti skládce, developerovi i hluku

Tomáš Klézl Tomáš Klézl
Aktualizováno 17. 4. 2024 8:38
Hluk z autodromu v Mostu, boj s developerem v Trnové u Prahy nebo chvaletická elektrárna chrlící jedovatou rtuť do ovzduší. Aktuálně.cz v sérii reportáží mapuje problémy místních obyvatel na různých místech Česka. Připomenout si je můžete zde.
Město Čáslav a skládka v jeho blízkosti.
Město Čáslav a skládka v jeho blízkosti. | Foto: Jakub Plíhal

Dva miliony tun popílku z elektrárny a množství nebezpečných chemických odpadů se skrývá pod kopcem na okraji Prahy. I proto obyvatele překvapilo, že právě zde chce místní radnice stavět školku, polikliniku či bazén. Opozice mluví o hazardu se zdravím občanů, podle radních už se ale jinde stavět nedá.

Stavbu hned dvou kasin schválilo vedení Chrášťan u Prahy. A místní zuří. Vadí jim, že se před nimi radnice snažila záměr zatajit, a bojí se i kriminality. Tři stovky občanů to přišly politikům vyčíst na setkání ve sportovní hale. 

V Modřicích na jižním okraji Brna někteří lidé kvůli kolejím pro rychlovlaky přijdou o kus zahrady, navíc se bojí většího hluku. A žádají, aby trať vedla jinudy, případně tunelem. 

Výbuchy tak silné, že se v domech klepou okna, oblaka kouře i přelety helikoptér. To není popis situace na Ukrajině, ale ve vesnici Modřec u Poličky ve východních Čechách. Sousedí s trhací jámou zbrojovky STV Group. 

Developer, u kterého bylo soukromé gymnázium v nájmu, začal hned vedle stavět výškovou budovu. Škola se kvůli nevyhovujícím podmínkám na přelomu roku odstěhovala. Podle firmy na to ale neměla právo a zažalovala ji.

Jáchymov je spojen s uranovými doly a utrpením politických vězňů komunistického režimu. I sem už ale došel trend masové turistiky. Na místě bývalého lágru má vyrůst luxusní apartmánový komplex pro tisíc lidí. 

Dva roky od ničivého požáru v Českém Švýcarsku se příroda vrací k životu, lidé se ale nevracejí. V Hřensku se návštěvnost propadla na desetinu. Parku turisté jen překáží, stěžují si místní. 

Z chátrající budovy bývalé Jednoty chce investor udělat kasino. Rozpočet malé obce by si tím polepšil o tři miliony ročně. Místní jsou proti a přesvědčili zastupitelstvo, aby vyhlásilo referendum. Starosta ale záměr hájí.

Investor si od dědiců původního stavitele opatřil už neplatné povolení stavby vodní elektrárny z roku 1912, skoupil pozemky a začal kácet. A to i nelegálně. Proti projektu protestují vodáci a správa chráněné oblasti. Hrozí podle nich vážné poškození přírody.

U elektrárny Opatovice poblíž Pardubic má vyrůst spalovna odpadu. Jenže místní stavbu odmítli v referendu. Projekt má potřebná razítka, obec se ale chce bránit dál. Nic z toho nebudeme mít, zhorší se ovzduší i doprava, tvrdí.

Pod Šumavou se skrývá jedno z největších nalezišť zlata v Česku. Jeho cena podle odhadů přesahuje sto miliard. Vykutat jej v posledních desetiletích chtěli komunisté i těžaři z Kanady, nyní ministerstvo životního prostředí posuzuje další žádosti o průzkum. Místní to ale odmítají. 

Lithium za stovky miliard se ukrývá pod kopcem Cínovec v Krušných horách, poblíž česko-německé hranice. Těžit by se zde mohlo už za dva roky. Stát si od toho slibuje peníze, místní se ale bojí o životní prostředí. "Zrovna se to tady vzpamatovalo po tom, co napáchali komunisti, a zase to chtějí zničit," zlobí se.

Za nejhorší sezonu v historii označují letošní zimu vlekaři z Vrchlabí. Vstupní bránu do Krkonoš lyžaři stále vyhledávají, v posledních letech zde ale i v zimě častěji prší, než sněží. 

"Nedá se to přežít," stěžuje si skupina sousedů z Mostu na hluk, který vychází z místního autodromu. Proti nadměrnému provozu na okruhu bojují už devět let.

Ještě v 90. letech byla Trnová u Prahy malou vesnicí. Dnes jde o satelit se zástavbou domů ve stylu "podnikatelského baroka". Stavba má pokračovat, developer se ale dostal do sporů s vedením obce. 

Titul největšího znečišťovatele v Česku loni připadl elektrárně Chvaletice. Z jejích komínů se dlouhodobě valí více toxické rtuti nebo oxidů dusíku, než povolují limity. 

Barokní zámek Štiřín je chloubou Kamenice u Prahy. Léta slouží jako luxusní hotel. Vzácné hosty zde ubytovával stát, kterému komplex s rozsáhlým parkem a golfovým hřištěm patří. Nyní se ho chce zbavit. A to se nelíbí místním.

V Česku v příštích letech vyrostou stovky větrných elektráren, plánuje vláda. Jejich počet dlouhodobě stagnuje, třeba i proto, že stavby odmítají občané v referendech. V Krouně byl případ opačný, 70 procent lidí hlasovalo pro.

"Skládce stop, smrdí nonstop." S takovými transparenty letos lidé v Čáslavi protestovali proti rozšíření místního smetiště. To je jedno z největších v Česku, firmě AVE ale nestačí. Ukládat chce dál a vedení města to podporuje. Místní zuří.

Karviná a Sokolov neměly nikdy dobrou pověst. Nyní na sebe dvě hornická města z opačných konců země opět upozornila, když tam přijel debatovat šéf STAN Vít Rakušan. A jak očekával, narazil na agresivní odpůrce. 

Tři roky se řeka Bečva vzpamatovává z jedné z nejhorších ekologických katastrof v historii Česka. A stejnou dobu se vyšetřovatelé snaží najít a potrestat viníka tragédie. Zatím marně. Tomu smutně přihlížejí obyvatelé obcí, jejichž milovaná řeka se v některých místech z otravy probouzí k životu jen pomalu.

Jen málo oblastí Česka se potýká s takovým odlivem obyvatel jako jižní cíp Krušných hor. Dříve prosperující hornický a průmyslový region se mění v chudou periferii a lidé odcházejí hledat práci jinam. 

Kdo má na účtu bezmála dvacet milionů, může si koupit domek v Herinku u Prahy. Dříve se tato obec skládala jen z několika domů a zemědělských stavení, dnes zde žije přes tisíc lidí. Nebo spíš přespává. 

 

Právě se děje

Další zprávy