Sledovali jsme hlasování živě, účast překračovala 60 %

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
29. 5. 2010 13:59
Zájem voličů byl v pátek i v sobotu relativně vysoký
Do volebních místností zatím vyrazilo šest z deseti oprávněných Čechů.
Do volebních místností zatím vyrazilo šest z deseti oprávněných Čechů. | Foto: Lucie Kalivodová

Praha - Celý pátek i sobotu, v nichž Češi dostali ve volebních místnostech možnost rozhodnout o tom, kdo bude další čtyři roky hájit v Poslanecké sněmovně jejich zájmy, jsme sledovali dění v republice online.

Volební místnosti se v sobotu otevřely v osm hodin ráno, a ve dvě odpoledne po jejich uzavření se začaly sčítat hlasy. Předběžné výsledky se očekávaly v sobotu odpoledne. V sobotu do 13. hodiny odvolilo podle odhadů 62 procent lidí.

Češi rozhodovali nejen o složení Poslanecké sněmovny, ale i o tom, kdo bude zemi v příštích čtyřech letech vládnout. Celkem se o přízeň voličů ucházelo přes 5000 kandidátů z 25 politických stran a hnutí.

Pátek, první den hlasování přinesl jednu překvapivou zprávu - podle ankety, kterou udělala ČTK mezi předsedy volebních komisí, se v té době rýsovala poměrně vysoká volební účast. Mluvilo se o tom, že by mohla atakovat hranici 70 procent.

Redakce Aktuálně.cz přichystala na celé volební finále obsáhlé zpravodajství. Například kontinuální online přenosy ze štábů všech stran, které měly reálnou šanci překonat pětiprocentní hranici potřebnou pro zvolení do sněmovny.

Nabízíme rovněž podrobná data, jak se volilo po celé zemi. A to od největších měst, jakými jsou Praha, Brno, Ostrava, až po nejmenší volební okrsek, jímž je vojenský újezd Březina na Vyškovsku.

V unikátní databázi Aktuálně.cz si můžete porovnat, co partaje - bod po bodu - nabízely ve svých programech. Projděte si také 10 otázek a odpovědí, které s volbami souvisejí.

Chcete-li vědět, co se právě děje, ale nebudete v sobotu a v neděli u počítače, můžete si objednat bezplatné SMS zpravodajství.

Redakce Aktuálně.cz sleduje volební dění online i na Twitteru. Zapojit se můžete i na volební stránce na Facebooku.

Sobotní hlasování jsme sledovali až do 14:00 v podrobné online reportáži níže: (chcete-li sledovat následující online z volebních štábů, najdete ho ZDE


Důležité

Politici

Zajímavost

Komisařka

13:59 - Komisařka volební komise v Praze pro Aktuálně.cz: "Radnice Prahy 6 je zdá se bohatá - mimo zákonem stanovené odměny za účast ve volební komisi nám formou dohody o provedení práce přidala ještě odměnu za čtyři hodiny "přípravy voleb a volební místnosti a práce spojené s řádným ukončením činnosti volební komise". Za totéž ovšem dostal zaplaceno také školník a my máme pokyn odejít hned po sečtení výsledků domů..."

13:49 - Prezident Václav Klaus nebude sledovat výsledky voleb na Hradě. Míří nyní na Vysočinu. V Bystřici pod Perštejnem bude podle svého mluvčího ve tři odpoledne slavnostně otvírat tamní nově zrekontruované Masarykovo náměstí.

13:45 - "Dvacet minut před koncem máme volební účast 66 procent," hlásí komisařka z Prahy 6.

13:03 - Agentura SC&C v České televizi tvrdí, že odhadovaná prozatímní účast dosáhla 62 procent voličů. To by nakonec ukazovalo na přibližně stejný zájem, jako při posledních volbách.

12:15 - Do dnešní 11. hodiny si poslance vybralo šest z deseti oprávněných Čechů, vyplývá z odhadů ČTK. Během prvního dne přitom hlasovala asi polovina voličů. Zkušení členové volebních komisí v pátek uváděli, že účast je vyšší než při předchozích dvou vybírání poslanců. To, že lidé mají zájem o volby, hlásí někteří členové volebních komisí i dnes. Fronty jako v pátek se už před volebními místnostmi většinou ale netvoří.

11:50 - V základní škole Tusarova v Praze volilo podle členů komise méně lidí než v pátek. I tak byl v každé volební místnosti před dvanáctou hodinou vždy alespoň jeden volič, zjistila na místě reportérka Aktuálně.cz.

11:00 - V Prušánkách na Hodonínsku odvolila podle serveru iDnes nejstarší obyvatelka Česka. Julie Vašíčková oslavila počátkem května 107. narozeniny. Svěřila se, že volila stranu expremiéra a někdejšího sociálního demokrata Miloše Zemana.

Kde mám ten lístek, který jsem tam chtěla hodit? Liberecký okrsek číslo osm v Oblačné ulici
Kde mám ten lístek, který jsem tam chtěla hodit? Liberecký okrsek číslo osm v Oblačné ulici | Foto: Martina Machová

11:00 - "Těžko se to odhaduje, zatím to nepočítáme," tvrdí členka komise v základní škole v Oblačné ulici v Liberci. Na seznamech, které má před sebou, ovšem viditelně převládají jména odškrtnutá. Lidé stále chodí, občas se čeká, až se uvolní místo za plentou. Převažují senioři a mladí do třiceti let.

10:27 - Ani druhý volební den nenechává komise v klidu. "Na náměstí Jiřího z Poděbrad je pořádný šrumec. Přišlo volit spousta lidí," hlásí reportérka Aktuálně.cz, která se se svým hlasem také vypravila k volební urně.

10:25 - Volby zasahují i do partnerských vztahů. "Jsem naštvaná na přítele," stěžuje si jedna mladá volička na Praze 2, která přiznává, že volila pravici. "Je sice cizinec, ale má české občanství. A prý k volbám nepůjde, protože ho to nezajímá."

9:44 - Co se bude dít, až se ve 14 hodin uzavřou volební místnosti? Česká televize zveřejní odhad volebního výsledku, který bude vycházet z ankety před volebními místnostmi. Okrskové volební komise začnou sčítat hlasy, které bude Český statistický úřad průběžně zveřejňovat. Výsledky z prvních okrsků by mohly být známy už kolem 14:20. Aktuálně.cz vám je bude přinášet online v přehledné grafice, kde si můžete vylistovat výsledky až na úroveň té nejmenší obce - grafiku, zatím bez dat, si můžete projít ZDE. Aktuálně.cz v průběhu odpoledne přinese také vlastní předpověď pravděpodobného výsledku voleb, a to v podobě propočtu poslaneckých mandátů pro jednotlivé strany. Propočet bude vycházet z prvních reálných výsledků letošních voleb, statistických dat o účasti a modelů volebního chování na úrovni krajů i okresů. (Projděte si unikátní mapu vysvětlující, proč někde vítězí ODS, a jinde ČSSD.) Sledujte naše zpravodajství mezi 16 a 17 hodinou.

8:53 - Vysokou volební účast potvrzuje i volební komisařka z jednoho z okrsků na Praze 6. V pátek tam přišlo volit 45 procent zapsaných voličů, mezi nimi i jedna 99-letá paní.

8:28 - Během soboty se očekává nižší volební účast než v pátek, kdy podle odhadů odvolilo na 50 procent voličů. Zkušenosti  z posledních voleb ukazují, že první volební den přijdou k urnám zhruba dvě třetiny hlasujících. Letos by tak volební účast mohla celkově přesáhnout 70 procent, což by výrazně předčilo očekávání i účast při posledních sněmovních volbách.

8:00 - V Česku se právě znovu otevřely volební místnosti. Lidé mohou své hlasy odevzdat až do 14 hodin, kdy volby skončí.

7:47 - Bývalý předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček měl být lídrem sociálních demokratů v Olomouckém kraji. Krátce před volbami byl nucen z kandidátky odstoupit. Voliči si mohou ve všech volebních místnostech přečíst jeho prohlášení, jimiž se místa na kandidátce vzdal.

Takto se expředseda sněmovny vzdal šance v ní znovu usednout
Takto se expředseda sněmovny vzdal šance v ní znovu usednout | Foto: Petr Protivánek

7:27 - Volby v Česku zatím vzbudily jen velmi slabý ohlas zahraničních médií. CNN se na svých internetových stránkách omezuje na citace z agentury ČTK a poznamenává, že se očekává dobrý výsledek dvou nových politických stran, konzervativní TOP 09 a Věcí Veřejných. Agentura Reuters zdůrazňuje, že Češi jsou politicky velmi ostře rozdělení a nejpravděpodobnější je znovu velmi těsný volební výsledek. Podle Reuters se rozhodují především o tom, zda uvěří slibům levice, že je ochrání před důsledky ekonomické krize, nebo naopak dají přednost varování pravice, že by taková politika přivedla zemi k bankrotu.

6:48 - Do sobotního otevření volebních místností zbývá v Česku ještě více než hodina, přesto už se některé volební místnosti definitivně uzavřely. Jde o ty, které sloužily Čechům žijícím v Austrálii, konkrétně v Sydney a Canbeře. Podle konzula Víta Koláře volili především mladí lidé.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 8 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy