Sledovali jsme hlasování živě, účast překračovala 60 %

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
29. 5. 2010 13:59
Zájem voličů byl v pátek i v sobotu relativně vysoký
Do volebních místností zatím vyrazilo šest z deseti oprávněných Čechů.
Do volebních místností zatím vyrazilo šest z deseti oprávněných Čechů. | Foto: Lucie Kalivodová

Praha - Celý pátek i sobotu, v nichž Češi dostali ve volebních místnostech možnost rozhodnout o tom, kdo bude další čtyři roky hájit v Poslanecké sněmovně jejich zájmy, jsme sledovali dění v republice online.

Volební místnosti se v sobotu otevřely v osm hodin ráno, a ve dvě odpoledne po jejich uzavření se začaly sčítat hlasy. Předběžné výsledky se očekávaly v sobotu odpoledne. V sobotu do 13. hodiny odvolilo podle odhadů 62 procent lidí.

Češi rozhodovali nejen o složení Poslanecké sněmovny, ale i o tom, kdo bude zemi v příštích čtyřech letech vládnout. Celkem se o přízeň voličů ucházelo přes 5000 kandidátů z 25 politických stran a hnutí.

Pátek, první den hlasování přinesl jednu překvapivou zprávu - podle ankety, kterou udělala ČTK mezi předsedy volebních komisí, se v té době rýsovala poměrně vysoká volební účast. Mluvilo se o tom, že by mohla atakovat hranici 70 procent.

Redakce Aktuálně.cz přichystala na celé volební finále obsáhlé zpravodajství. Například kontinuální online přenosy ze štábů všech stran, které měly reálnou šanci překonat pětiprocentní hranici potřebnou pro zvolení do sněmovny.

Nabízíme rovněž podrobná data, jak se volilo po celé zemi. A to od největších měst, jakými jsou Praha, Brno, Ostrava, až po nejmenší volební okrsek, jímž je vojenský újezd Březina na Vyškovsku.

V unikátní databázi Aktuálně.cz si můžete porovnat, co partaje - bod po bodu - nabízely ve svých programech. Projděte si také 10 otázek a odpovědí, které s volbami souvisejí.

Chcete-li vědět, co se právě děje, ale nebudete v sobotu a v neděli u počítače, můžete si objednat bezplatné SMS zpravodajství.

Redakce Aktuálně.cz sleduje volební dění online i na Twitteru. Zapojit se můžete i na volební stránce na Facebooku.

Sobotní hlasování jsme sledovali až do 14:00 v podrobné online reportáži níže: (chcete-li sledovat následující online z volebních štábů, najdete ho ZDE


Důležité

Politici

Zajímavost

Komisařka

13:59 - Komisařka volební komise v Praze pro Aktuálně.cz: "Radnice Prahy 6 je zdá se bohatá - mimo zákonem stanovené odměny za účast ve volební komisi nám formou dohody o provedení práce přidala ještě odměnu za čtyři hodiny "přípravy voleb a volební místnosti a práce spojené s řádným ukončením činnosti volební komise". Za totéž ovšem dostal zaplaceno také školník a my máme pokyn odejít hned po sečtení výsledků domů..."

13:49 - Prezident Václav Klaus nebude sledovat výsledky voleb na Hradě. Míří nyní na Vysočinu. V Bystřici pod Perštejnem bude podle svého mluvčího ve tři odpoledne slavnostně otvírat tamní nově zrekontruované Masarykovo náměstí.

13:45 - "Dvacet minut před koncem máme volební účast 66 procent," hlásí komisařka z Prahy 6.

13:03 - Agentura SC&C v České televizi tvrdí, že odhadovaná prozatímní účast dosáhla 62 procent voličů. To by nakonec ukazovalo na přibližně stejný zájem, jako při posledních volbách.

12:15 - Do dnešní 11. hodiny si poslance vybralo šest z deseti oprávněných Čechů, vyplývá z odhadů ČTK. Během prvního dne přitom hlasovala asi polovina voličů. Zkušení členové volebních komisí v pátek uváděli, že účast je vyšší než při předchozích dvou vybírání poslanců. To, že lidé mají zájem o volby, hlásí někteří členové volebních komisí i dnes. Fronty jako v pátek se už před volebními místnostmi většinou ale netvoří.

11:50 - V základní škole Tusarova v Praze volilo podle členů komise méně lidí než v pátek. I tak byl v každé volební místnosti před dvanáctou hodinou vždy alespoň jeden volič, zjistila na místě reportérka Aktuálně.cz.

11:00 - V Prušánkách na Hodonínsku odvolila podle serveru iDnes nejstarší obyvatelka Česka. Julie Vašíčková oslavila počátkem května 107. narozeniny. Svěřila se, že volila stranu expremiéra a někdejšího sociálního demokrata Miloše Zemana.

Kde mám ten lístek, který jsem tam chtěla hodit? Liberecký okrsek číslo osm v Oblačné ulici
Kde mám ten lístek, který jsem tam chtěla hodit? Liberecký okrsek číslo osm v Oblačné ulici | Foto: Martina Machová

11:00 - "Těžko se to odhaduje, zatím to nepočítáme," tvrdí členka komise v základní škole v Oblačné ulici v Liberci. Na seznamech, které má před sebou, ovšem viditelně převládají jména odškrtnutá. Lidé stále chodí, občas se čeká, až se uvolní místo za plentou. Převažují senioři a mladí do třiceti let.

10:27 - Ani druhý volební den nenechává komise v klidu. "Na náměstí Jiřího z Poděbrad je pořádný šrumec. Přišlo volit spousta lidí," hlásí reportérka Aktuálně.cz, která se se svým hlasem také vypravila k volební urně.

10:25 - Volby zasahují i do partnerských vztahů. "Jsem naštvaná na přítele," stěžuje si jedna mladá volička na Praze 2, která přiznává, že volila pravici. "Je sice cizinec, ale má české občanství. A prý k volbám nepůjde, protože ho to nezajímá."

9:44 - Co se bude dít, až se ve 14 hodin uzavřou volební místnosti? Česká televize zveřejní odhad volebního výsledku, který bude vycházet z ankety před volebními místnostmi. Okrskové volební komise začnou sčítat hlasy, které bude Český statistický úřad průběžně zveřejňovat. Výsledky z prvních okrsků by mohly být známy už kolem 14:20. Aktuálně.cz vám je bude přinášet online v přehledné grafice, kde si můžete vylistovat výsledky až na úroveň té nejmenší obce - grafiku, zatím bez dat, si můžete projít ZDE. Aktuálně.cz v průběhu odpoledne přinese také vlastní předpověď pravděpodobného výsledku voleb, a to v podobě propočtu poslaneckých mandátů pro jednotlivé strany. Propočet bude vycházet z prvních reálných výsledků letošních voleb, statistických dat o účasti a modelů volebního chování na úrovni krajů i okresů. (Projděte si unikátní mapu vysvětlující, proč někde vítězí ODS, a jinde ČSSD.) Sledujte naše zpravodajství mezi 16 a 17 hodinou.

8:53 - Vysokou volební účast potvrzuje i volební komisařka z jednoho z okrsků na Praze 6. V pátek tam přišlo volit 45 procent zapsaných voličů, mezi nimi i jedna 99-letá paní.

8:28 - Během soboty se očekává nižší volební účast než v pátek, kdy podle odhadů odvolilo na 50 procent voličů. Zkušenosti  z posledních voleb ukazují, že první volební den přijdou k urnám zhruba dvě třetiny hlasujících. Letos by tak volební účast mohla celkově přesáhnout 70 procent, což by výrazně předčilo očekávání i účast při posledních sněmovních volbách.

8:00 - V Česku se právě znovu otevřely volební místnosti. Lidé mohou své hlasy odevzdat až do 14 hodin, kdy volby skončí.

7:47 - Bývalý předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček měl být lídrem sociálních demokratů v Olomouckém kraji. Krátce před volbami byl nucen z kandidátky odstoupit. Voliči si mohou ve všech volebních místnostech přečíst jeho prohlášení, jimiž se místa na kandidátce vzdal.

Takto se expředseda sněmovny vzdal šance v ní znovu usednout
Takto se expředseda sněmovny vzdal šance v ní znovu usednout | Foto: Petr Protivánek

7:27 - Volby v Česku zatím vzbudily jen velmi slabý ohlas zahraničních médií. CNN se na svých internetových stránkách omezuje na citace z agentury ČTK a poznamenává, že se očekává dobrý výsledek dvou nových politických stran, konzervativní TOP 09 a Věcí Veřejných. Agentura Reuters zdůrazňuje, že Češi jsou politicky velmi ostře rozdělení a nejpravděpodobnější je znovu velmi těsný volební výsledek. Podle Reuters se rozhodují především o tom, zda uvěří slibům levice, že je ochrání před důsledky ekonomické krize, nebo naopak dají přednost varování pravice, že by taková politika přivedla zemi k bankrotu.

6:48 - Do sobotního otevření volebních místností zbývá v Česku ještě více než hodina, přesto už se některé volební místnosti definitivně uzavřely. Jde o ty, které sloužily Čechům žijícím v Austrálii, konkrétně v Sydney a Canbeře. Podle konzula Víta Koláře volili především mladí lidé.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Německé Zelené povede do parlamentních voleb Annalena Baerbocková. Má šanci stát se novou kancléřkou

Německé Zelené povede do parlamentních voleb na podzim předsedkyně strany Annalena Baerbocková. Má tak i šanci stát se novou kancléřkou. Popularita Zelených v Německu sílí a ekologická strana má podle průzkumů vysoké šance, že po volbách bude sestavovat vládu.

Konzervativní duo stran CDU/CSU stávající kancléřky Angely Merkelové zatím svého lídra neurčilo. O úřad se uchází šéf větší ze dvou stran CDU Armin Laschet i oblíbenější bavorský premiér Markus Söder. Jasno chtěli mít konzervativci už v neděli, spory v rámci strany tomu ale brání.

Zdroj: Zahraničí
před 45 minutami

Perušič se Schweinerem jsou na písku v Mexiku ve čtvrtfinále

Beachvolejbalisté Ondřej Perušič s Davidem Schweinerem se probojovali na čtyřhvězdičkovém turnaji Světového okruhu v Cancúnu do čtvrtfinále. Češi, kteří v březnu ovládli akci stejné kategorie v Dauhá, v play off dvakrát vyhráli a skončí nejhůře na děleném pátém místě.

Perušič se Schweinerem začali na písku v Mexiku porážkou, ale klíčový duel ve skupině proti domácí dvojici Rodolfo Ontiveros, Juan Virgen po odvrácení šesti mečbolů vyhráli a následně v play off vyřadili Nikitu Ljamina s Tarasem Myskivem z Ruska i americký pár Tri Bourne, Trevor Crabb. S ruskými soupeři sehráli další třísetovou bitvu, přičemž rozhodující sadu zvládli 15:9, hráče z USA poté zdolali 21:18 a 21:12.

Dnes večer (od 21:00 SELČ) se o postup do semifinále utkají české jedničky s další dvojicí z Ruska Ilja Lešukov, Konstantin Semjonov, vicemistrům Evropy z roku 2019. O další krok se tak Perušič se Schweinerem přiblížili účasti na olympijských hrách v Tokiu.

V Cancúnu se následně uskuteční ještě další dva turnaje Světového okruhu, předposlední ze sedmí dílů se bude od 2. června hrát v Ostravě.

Další zprávy