Reportáž: Obamovci v noci oblehli pražské bary a kluby

Dominik Jandl
5. 11. 2008 11:45
Příznivci McCaina jsou mezi expatrioty skoro k nenalezení
Keira Williamsová pochází z Ohia. V Praze studuje mezinárodní vztahy. Volbu svého nového prezidenta sledovala s mnoha dalšími Američany v kavárně Globe na Starém Městě.
Keira Williamsová pochází z Ohia. V Praze studuje mezinárodní vztahy. Volbu svého nového prezidenta sledovala s mnoha dalšími Američany v kavárně Globe na Starém Městě. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Atmosféra v pražských barech a klubech během volební noci potvrdila jeden z řady "zákonů" voleb ve Spojených státech. Tím je fakt, že drtivá většina Američanů žijících v zahraničí trvale podporuje demokratickou stranu.

Hlavní autoritou těchto podniků, kde běžely online přenosy volebního studia CNN, se tak podle nepsaných zvyklostí stal i v noci z úterý na středu Illinoiský senátor Barack Obama.

Stalo se tak na všech třech místech, kde probíhaly "Night Election Parties" a jež redaktoři Aktuálně.cz navštívili.

Obama, sympaťák narozený "po Vietnamu"

Podniky, kde volební party probíhaly, praskaly ve švech až do časných ranních hodin. Nejbouřlivější atmosféra s největší převahou "obamovců" panovala v americkém knihkupectví a kavárně Globe v Pštrossově ulici.

Jedno z nejoblíbenějších míst americké komunity bylo již kolem osmé hodiny večerní zcela zaplněné. Po dvaadvacáté hodině tam již nebylo k hnutí.

"Obama je zkrátka sympaťák s velkým charismatem. Má hodně kladů, proto jsem ho volil," svěřil se Aktuálně.cz Jeffrey Kellner, jeden z hostů.

Ve výčtu předností demokratického kandidáta pokračuje i nadále. "Byl by to první prezident narozený po skončení války ve Vietnamu a teprve třetí prezident narozený po druhé světové válce," narážel na poměrně nízký věk Obamy a jeho "historickou nezatíženost".

Trefně tak vystihl aspekt, na jehož základě se i podle politologů rozhodovala velká část Američanů.

Republikán, v Praze kriticky ohrožený druh

Z reakcí publika na promítané průběžné výsledky získal člověk okamžitý dojem, že snaha o nalezení alespoň jednoho příznivce republikánů v kavárně Globe je zcela nesmyslnou věcí.

Sám volič Johna McCaina mezi příznivci Baracka Obamy. Richard Sparks žil v Nevadě, před šesti lety se přestěhoval do Prahy a učí zde angličtinu.
Sám volič Johna McCaina mezi příznivci Baracka Obamy. Richard Sparks žil v Nevadě, před šesti lety se přestěhoval do Prahy a učí zde angličtinu. | Foto: Ondřej Besperát

Redaktoři Aktuálně.cz však hledat ani nemuseli. Po desáté hodině večerní se s nimi dal do řeči prošedivělý soukromý učitel angličtiny, který v Praze žije přes pět let.

Richard Parks s úsměvem přiznal, že je "asi jediným republikánem v podniku". Aby poměr republikánů a demokratů žijících v Praze blíže demonstroval, popsal snahy o uspořádání baseballového zápasu mezi republikánskými a demokratickými příznivci.

Plán nakonec ztroskotal na "radikálním nedostatku republikánů", kteří dohromady nedali ani jeden tým. Po krátké chvíli se pouští do zajímavého politologického rozboru obou kandidátů.

"Jsem příznivcem McCaina, protože se oproti Obamovi, který se pohybuje příliš nalevo, nachází blíže politickému středu," řekl rodák z Nevady.

Další místo v Praze, které až do rána žilo americkými volbami, byl sportbar Zlatá hvězda v ulici Ve Smečkách.
Další místo v Praze, které až do rána žilo americkými volbami, byl sportbar Zlatá hvězda v ulici Ve Smečkách. | Foto: Ondřej Besperát

Richard byl však smířen s tím, že má jeho favorit McCain minimální šance na úspěch, a proto si přišel užít spíše skvělé atmosféry.

"Tohle při kanadských nebo britských volbách nezažijete. I když jsme příznivci různých táborů, netaháme to do našich mezilidských vztahů," nechal se slyšet.

Poté popisuje i praktické důvody, proč nevolil kandidáta demokratů. "Heslem Obamy je slovo změna, tak proč si vybral za viceprezidenta právě Bidena? To není člověk, který by byl schopen nějakých větších změn," vytkl Obamovi.

Poté však přiznal, že i na něj působí illinoiský senátor jako velký "sympaťák", a že pro Spojené státy bude jeho zvolení "velmi důležitým pozitivním zlomem".

Další republikáni v nedohlednu

Manželé Martin Greenstein a Natalie Jacobson z Massachusetts tráví v Praze týdenní dovolenou. V úterý v noci nemohli jinak než sledovat přímý volební přenos v kavárně Globe.
Manželé Martin Greenstein a Natalie Jacobson z Massachusetts tráví v Praze týdenní dovolenou. V úterý v noci nemohli jinak než sledovat přímý volební přenos v kavárně Globe. | Foto: Ondřej Besperát

Další republikánské příznivce však už téměř nebylo možno v podniku Globe nalézt.

Každý, kdo by se o to snažil, by se pravděpodobně zeptal postaršího páru Natalie Jacobsonové a Martina Greensteina, turistů z Massachuesetts, trávících v Praze týdenní dovolenou.

"Fotíte si nás proto, že jsme tady nejstarší, viďte," řekl Greenstein s úsměvem redaktorům Aktuálně.cz.

Zdání však klame. I oni ve volbách vybrali demokratického kandidáta Baracka Obamu.

 

Právě se děje

Další zprávy