Patrik Tušl je za mřížemi od loňského srpna. Soud ho poslal do vazby, protože se svým kamarádem Tomášem Čermákem vyzývali k násilí vůči Ukrajincům. V tomto duchu natočili video. Chtěli svolat akci proti manifestanci Ukrajinců plánujících na Václavském náměstí vyjádřit podporu své okupované zemi. Ruská armáda ji napadla loni v únoru na Putinův rozkaz.
Kvůli tomu dostal dezinformátor trest deseti měsíců vězení. Letos v březnu dopadl na Tušla další pravomocný rozsudek, Městský soud v Praze ho vynesl za nebezpečné vyhrožování a vydírání. Tušl se choval agresivně vůči strážníkovi a své kritičce na sociálních sítích. Soud mu trest připočetl k původnímu provinění, vyměřil mu 15 měsíců za mřížemi.
Jak nyní zjistilo Aktuálně.cz, ve vězení nechce Tušl strávit celý trest. Po odpykání více než poloviny využil práva na předčasný pardon. "Mohu potvrdit, že v daném případě se jedná o řízení o podmíněném propuštění odsouzeného, přičemž žádost podal sám odsouzený," sdělil Aktuálně.cz Dalibor Čermák, mluvčí karlovarského soudu, na který se Tušl obrátil.
Soud proběhne ve vězení
Nedaleko Karlových Varů je Tušl zavřený ve věznici v Ostrově, proto se bude případem zabývat tamní okresní soud. Vyřizovat ho bude soudkyně Ivana Koprnická a jednání proběhne ve čtvrtek přímo v káznici. Dezinformátor má za sebou necelých deset měsíců za mřížemi. Žádost podal na konci dubna.
V řízení o podmíněném propuštění se vyhodnocuje, zda se pachatel během výkonu trestu napravil. Jestli projevil sebereflexi. Soudkyně Koprnická prověří také to, zda se Tušl choval v káznici příkladně. Přihlíží se i k zapojení do společenských či pracovních aktivit s ostatními vězni.
"Na odsouzeného se zpracovává hodnocení, což provede jeho vychovatel. Potom se to postupuje odborným zaměstnancům, psychologovi, sociálnímu pracovníkovi, komise mi následně připraví hodnocení k podpisu a to se předkládá soudu," popsal v obecné rovině už dříve ředitel jiné věznice Květoslav Jordán, čím dalším se soud při takovém jednání zabývá.
Pokud soudkyně Tušlovi vyhoví, neznamená to ještě automatický vstup na svobodu. Zasáhnout může ještě státní zástupce. Když proti podmíněnému propuštění podá stížnost, musí do jejího vyřízení odvolacím soudem Tušl zůstat ve vězení. V případě pravomocného propuštění se dotyčnému stanoví přísná pravidla pro pobyt na svobodě.
"Jsem vězněný kvůli videu?"
"To video mi přijde vtipný. Nechápu, proč jsem kvůli tomu vězněný. Je to opravdu kvůli tomu videu?" ptal se Tušl loni v říjnu u kladenského soudu, kde zazněl trest za podněcování k nenávisti vůči Ukrajincům. Prohlásil se tam za politického vězně. Soudce Vít Sochovský mu po rozsudku vysvětlil, že svoboda slova má své hranice a že Tušl "šel za ně".
Odvolací Krajský soud v Praze kladenský rozsudek potvrdil. Jak stojí výše, v březnu pak Tušlovi vězení pravomocně protáhl na 15 měsíců pražský městský soud. Recidivista vydíral ženu, která spravovala stránku vyvracející dezinformace. "Poslouchej mě, ty k**do, ještě chvíli a já si na ten Smíchov dojedu a normálně ti rozšlapu hlavu," psal jí recidivista.
Součástí tohoto případu je vyhrožování strážníkovi, který Tušla v MHD vyzval k zakrytí úst a nosu, což vyžadovaly tehdejší vládní restrikce proti šíření nemoci covid-19. Tušl to odmítl. Během sporu došlo ke strkanici. Když přišel druhý den na stanici přestupek vyřídit, křičel a vyhrožoval, že si zjistí jméno a bydliště strážníka a "rozseká ho do sra**k".
Jak Aktuálně.cz informovalo dříve, Tušl byl už před kladenským rozsudkem šestkrát trestaný. Vždy však dostal podmínku, ať už to bylo za krádež, podvod, porušení domovní svobody nebo nebezpečné vyhrožování. V červnu navíc pokračuje u Obvodního soudu pro Prahu 8 hlavní líčení, kde se Tušl zodpovídá z pronásledování lékařů hájících opatření proti covidu.