Soud poslal dezinformátory do vazby. Vyhrožovali Ukrajincům a pronásledovali lékaře

Jan Horák Lukáš Valášek Jan Horák, Lukáš Valášek
5. 8. 2022 17:10
Aktuálně.cz loni rozkrylo činnost Patrika Tušla a Tomáše Čermáka, kteří během pandemie pronásledovali zdravotníky. Tušl je stíhaný za stalking, Čermák za propagaci terorismu. Později se oba přeorientovali na podporu Putinova režimu. Ve středu je opět zadržela policie. Na videu, jež vysílali pro tisíce facebookových fanoušků, vyhrožovali ukrajinským válečným uprchlíkům. Soud je poslal do vazby.
Policisté odvádějí k Obvodnímu soudu pro Prahu 1 Patrika Tušla a Tomáše Čermáka | Video: Aktuálně.cz, Jan Horák

Patrik Tušl je třicetiletý invalidní důchodce, který má více než desítku exekucí. Byl už pětkrát odsouzený, vždy ale dostal podmínku. Mimo jiné za vyhrožování zavražděním matce svého dítěte, na které neplatí výživné.

"Prokopu ti žebra, ať konečně chcípneš, tak krvácej děvko, strašně miluju tu vůni krve, kde mám nůž, ať ti můžu rozpárat obličej od ucha k uchu," psal na sociálních sítích. Společně s dalším dezinformátorem Tomášem Čermákem v době pandemie nemoci covid-19 pronásledovali a slovně napadali zdravotníky.

Policie Tušla nakonec v lednu obvinila ze stalkingu šéfa lékařské komory Milana Kubka. Jeho společníka Tomáše Čermáka pak v únoru NCOZ začala stíhat za propagaci terorismu. Své příznivce na sociálních sítích totiž vyzval k útoku na zákonodárce.

Obava z pokračování v trestné činnosti

Oba muži, kteří se za pomocí svých akcí pokouší od fanoušků vybírat peníze, ale zůstávali na svobodě. Covidová témata opustili až s ruskou invazí na Ukrajinu, kdy mimo jiné začali popírat vraždění civilistů ruskými vojáky a štvát proti válečným uprchlíkův v Česku.

Tento pátek pár minut po páté hodině odpoledne je soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Kateřina Rybáková poslala do vazby. Příznivce burcovali k útoku na Ukrajince, kteří podle nich chystají v Praze několik shromáždění na podporu své země.

"Politika," pronesl Patrik Tušl, když ho policie po rozhodnutí soudu nakládala do antonu, aby ho odvezla do vazby.
"Politika," pronesl Patrik Tušl, když ho policie po rozhodnutí soudu nakládala do antonu, aby ho odvezla do vazby. | Foto: Economia

"Oba obvinění byli vzati do vazby z důvodu obavy z pokračování v trestné činnosti," potvrdila Aktuálně.cz mluvčí soudu Pavla Hájková. Tušl s Čermákem si na místě podali stížnost, ta však nemá odkladný účinek. O jejich podnětu bude v horizontu několika týdnů rozhodovat Městský soud v Praze.

Až tři roky vězení za podněcování nenávisti

"Řekněte nám, kdo jde do toho! Kdo jde do protiútoku pořádného. Jdeme ukázat, kdo je tady pán," volá Čermák na zhruba dvacetiminutovém videu natočeném v pondělí a hovoří o vynaložení "takového nátlaku, že vypadnou". 

Přijmutí ukrajinských uprchlíků před válečnou ruskou agresí označuje za okupaci. "Pojďme ukázat těm Ukrajincům, že je tady nikdo nechce," dodává Tušl. "Jestli chtěj boj, tak ať to zkusí, vo*e. Ale potřebujeme vás dostat do těch ulic, do p**ele už," vykládá Čermák. Facebook mezitím video smazal. Oba muži mají tisíce podporovatelů. Ti se přelévají mezi jejich různými facebookovými profily, protože je sociální síť dočasně či trvale za nenávistné projevy blokuje.

Státní zástupce Jan Lelek ve čtvrtek zadržení obou můžu pro Seznam Zprávy potvrdil. Policie už je stíhá. Obvinila je z hanobení národa, rasy, etnické skupiny a jiné skupiny a z podněcování nenávisti vůči skupině osob. Za tyto trestné činy jim hrozí až tři roky vězení. Druhé stíhání Čermáka za podporu terorismu může vyústit až v patnáctileté vězení.

Video dezinformátorů Patrika Tušla a Tomáše Čermáka, na kterém agresivně útočili na Ukrajince v Česku. | Video: Aktuálně.cz/Facebook/Tomáš Čermák

Jejich příznivci zadržení řeší ve stovkách komentářů. "Kde je na výslechu? Pojďme tam. Udělat vlasteneckou demošku," napsal na facebookový profil Čermáka, kde si nastavil fotografii Vladimira Putina, jeden z nich. "Tak to už je přes čáru tohle. Lidi, to si necháme líbit v neprávním Československu? PČR bude neoprávněně hájit ukrouny?! My budeme stále jen přihlížet?!" uvedl další.

Za "odhalení migračního podvodu" vybírali peníze

Po zahájení ruské invaze na Ukrajinu dorazili Čermák s Tušlem před ruskou ambasádu v Praze podpořit režim prezidenta Vladimira Putina, rovněž vyrazili na hranici Slovenska s Ukrajinou s tím, že statisíce lidí prchajících před válkou je podvod a že na západ přecházejí Nigerijci. I na tuto cestu se snažili vybrat od příznivců peníze. Česko opustit mohli, policie tehdy oba stíhala na svobodě. 

Na hranicích pak obtěžovali válečné utečence a napadali i reportéra České televize Michala Kubala. "Proč tady kryjete migrační podvod?" ptal se Tušl a vše živě vysílal na Facebooku. "Není vám hanba okrádat lidi, které oblbujete a chcete od nich peníze?" reagoval Kubal.

Další dezinformátor, jehož činnost Aktuálně.cz popsalo, už ve středu stanul před soudem. Jakub Netík odrazoval od očkování a léčby covidu. Za video, které zveřejnil v reakci na text Aktuálně.cz, ho státní zástupce obžaloval z šíření poplašné zprávy. Tisícům fanoušků na Facebooku tvrdil, že očkováním vláda vraždí. Hrozí mu dva roky vězení. Netík je obžalovaný i za podporu genocidy. Radoval se z vraždění Ukrajinců Ruskem.

VIDEO: Tvrdí, že bojuje s covidovou totalitou, ale zveřejňuje číslo účtu a žádá lidi o peníze, říká redaktor Aktuálně.cz

Muž tvrdí, že jde o boj s covidovou totalitou, na sociálních sítích ale zveřejňuje číslo účtu a žádá lidi o peníze, říká redaktor Aktuálně.cz. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Keňané volili prezidenta, poslance a senátory, komise může sčítat hlasy až týden

Keňané v úterý volili nového prezidenta, členy obou komor parlamentu a zástupce místních správ. I když se volební místnosti oficiálně uzavřely již v 16:00 SELČ, hlasování bylo podle BBC prodlouženo v místech, která se otevřela později. Hlavním tématem předvolební kampaně bylo řešení ekonomických problémů země. Na sečtení hlasů má volební komise maximálně sedm dní.

K letošním volbám se zaregistrovalo 22 milionů voličů. Keňská volební komise uvedla, že očekává volební účast kolem 60 procent. V posledních volbách v roce 2017 se k urnám dostavilo téměř 80 procent voličů.

O prezidentský post se ucházeli čtyři kandidáti. Vítěz nahradí dosavadní hlavu státu Uhurua Kenyattu, který po ukončení dvou mandátů nemá právo znovu kandidovat.

Keňské volby v minulosti provázely spory, obviňování z podvodů a také násilí. Jak píše agentura Reuters, Keňanům dělají největší starosti rychle rostoucí ceny potravin a hluboce zakořeněná korupce, takže mezi nimi panuje malá důvěra v to, že nová vláda něco změní.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Varnsdorfská textilka Velveta míří do insolvence, má dluhy přes 300 milionů

Tradiční výrobce oděvních textilií, společnost Velveta z Varnsdorfu na Děčínsku, nebyla schopna dostát svým závazkům vůči věřitelům, které přesahují 300 milionů korun. Byla proto nucena podat na sebe insolvenční návrh, informovaly dnes na webu Hospodářské noviny (HN).

Historie firmy sahá do roku 1777, kdy Josef Franz Anton Fröhlich zřídil ve Varnsdorfu tkalcovskou dílnu. Společnost se specializovala například na výrobu manšestru, dyftýnu nebo sametu. Sortiment doplňovaly oblekové tkaniny či tkaniny pro bytový dekorační textil a lůžkoviny.

"Ekonomická situace dlužníka se opět zhoršila s neočekávaným a razantním nárůstem cen elektřiny a plynu, který započal na konci roku 2021. Zvýšením cen energií se skokově zvýšily náklady na výrobu a na vlastní provoz obchodního závodu dlužníka," uvádí insolvenční návrh podaný ke Krajskému soudu Ústí nad Labem 8. srpna. Společnost s novými klienty vyjednala nové ceny, u dříve sjednaných zakázek se jí však nepodařilo zahrnout vyšší náklady, a proto nebyla schopna udržet svůj provoz v chodu.

Nadále však existují firmy Velveta Varnsdorf a Velveta Textilie, napsaly HN. První se podle obchodního rejstříku zabývá rozvodem tepla a elektřiny či barvením a chemickou úpravou textilií, druhá společnost se věnuje koupi zboží za účelem jeho dalšího prodeje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy