Míšov - Američané vážně uvažují o tom, že na případné radarové základně v Brdech budou bydlet i rodinní příslušníci amerických vojáků a specialistů. Areál v brdských lesích by tak měl dvě části - radarovou a "civilní".
"Jednou z velmi reálných variant, kterou americká strana zvažuje, skutečně je, že by základna byla rozdělena na dvě části," potvrdil Aktuálně.cz mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek. V takzvané komunitní části by kromě odborného personálu a vojáků bydlely i jejich rodiny, bylo by zde i veškeré potřebné zázemí včetně sportovišť a dalších služeb.
Co všechno by v "civilní" části vojenské základny mělo být, na to Čírtek zatím nedokázal odpovědět. Zatím ani nepadlo definitivní rozhodnutí, že rodinní příslušníci budou v těsném sousedství radaru bydlet. Pokud by to tak nakonec skutečně bylo, vyvrátilo by to podle českých oficiálních míst tvrzení o škodlivosti radaru na zdraví.
Přečtěte si online rozhovor s Tomášem Klvaňou: Pan radar prozradil, kam spadnou sestřelené rakety
"Stále ale připadá v úvahu i to, že by byl personál i s rodinami ubytován v některém městě," poznamenal Čírtek.
Na základnách jsou i banky
Bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý uvedl, že Američané si vybírají ze dvou možností - bydlení na základně či v blízkém městě - především podle toho, jak je základna velká.
To by spíše hrálo pro variantu, že by se americké rodiny usídlily v nějakém městě, areál s radarem u kóty 718 v brdských lesích totiž má být spíše malý.
Podle Šedivého by v takovém případě připadala v úvahu například Příbram nebo Plzeň. Nejspíš by se musely postavit pro Američany nové domy, v panelácích by určitě nebydleli. "Drží hodně při sobě, jsou zvyklí bydlet blízko sebe," řekl Aktuálně.cz Šedivý.
Pokud by se Američané rozhodli pro život na základně v Brdech, také by se nejspíš muselo hodně stavět. Na velkých amerických základnách v zahraničí bývají běžně v "civilním" sektoru například obchody, školy, různá sportoviště včetně baseballových hřišť anebo pobočky bank.
Více informací: Radar v Česku postaví Boeing. Už získal zakázku
"Pokud ale vím, tak o tom, jestli budou Američané bydlet na základně nebo v některém městě, ještě není finální představa," poznamenal generál ve výslužbě Šedivý.
Bydlení u radaru? To neřešíme
Radnice ve Spáleném Poříčí, jedné z obcí, které leží nedaleko plánované radarové stanice, zatím nepřemýšlela o tom, co by bylo výhodnější: jestli bydlení Američanů přímo na základně, nebo v některém městě.
"Tuto otázku nijak neřešíme, tím se nezabýváme," řekl Aktuálně.cz místostarosta města Jindřich Jindřich. Většina obyvatel Spáleného Poříčí se stejně jako další obce v okolí plánované americké základny vyjádřila v červnu proti stavbě radaru. Ankety se ovšem zúčastnilo bezmála pět set občanů, což je jen 23 procent oprávněných voličů.
Lidé ve Spáleném Poříčí se bojí zejména toho, že by se radar mohl stát terčem útoku. Některým se nelíbí ani to, že by se v brdské přírodě postavila poměrně velká stavba.