Radar v Česku postaví Boeing. Už získal zakázku

dkl
27. 7. 2007 10:02
USA zaplatí Boeingu nejmíň 1,6 miliardy korun
Radar u obce Nepolisy stojí v těsné blízkosti silnice číslo 327 mezi Chlumcem nad Cidlinou a Novým Bydžovem.
Radar u obce Nepolisy stojí v těsné blízkosti silnice číslo 327 mezi Chlumcem nad Cidlinou a Novým Bydžovem. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Washington - Zatímco česká veřejnost i politická scéna řeší, zda v zemi povolit americký radar nebo ne, americká vláda již přiděluje zakázky na jeho stavbu.

Pentagon oznámil, že firmou, která raketovou základnu a radar v Polsku a Česku postaví, bude Boeing. Uvedla to agentura AP.

Za naplánování a výstavbu obou komplexů by americká společnost měla v první fázi inkasovat osmdesát milionů dolarů, tedy více než 1,6 miliardy korun.

Celková částka, kterou chce americká vláda v následujících šesti letech do evropského protiraketového deštníku investovat, je ale mnohem vyšší: 3,5 miliardy dolarů.

Přesun z ostrova

Dohoda mezi Bushovou administrativou a Boeingem zahrnuje jak vybudování polského sila, tak přesunutí radaru z amerických Marshallových ostrovů do Česka.

Obchod navíc počítá s dalším pohyblivým radarem, který bude možné přesouvat dle potřeb obranného systému.

Zatím Boeing získal povolení celou akci naplánovat a připravit podmínky výstavby.

Následné kroky pak bude moci učinit ve chvíli, kdy americký Kongres schválí dalších 310 milionů dolarů na evropský obranný systém, potvrdil mluvčí Raketové obranné agentury Rick Lehner.

Plán Spojených států na zbudování protiraketové obrany v srdci střední Evropy se ale nelíbí Rusům. Ruský prezident Vladimir Putin jako alternativu navrhl, aby Američané radar postavili raději v Ázerbájdžánu.

 

Právě se děje

Další zprávy