Pan radar prozradil, kam spadnou sestřelené rakety

Red dom
4. 7. 2007 16:35
Na otázky odpovídal on-line zmocněnec vlády Klvaňa
Vládní mluvčí pro problematiku radaru Tomáš Klvaňa.
Vládní mluvčí pro problematiku radaru Tomáš Klvaňa. | Foto: Tomáš Adamec

Praha - Bude stát americký radar na Plzeňsku? Počítá vláda i s jinou možností? Proč je tato lokalita nejvhodnější? A uvažuje vláda o vypsání referenda?

Na otázky čtenářů týkající se plánované výstavby amerického radaru začal ve 14 hodin odpovídat vládní mluvčí pro problematiku radaru Tomáš Klvaňa.

Včera česká vláda předběžně vybrala místo, kde by mohl radar americké protiraketové obrany stát. Lokalita pro finální měření leží dva kilometry od obce Míšov na jižní straně Brd.

Proti umístění radaru protestují okolní obce, zejména starosta obce Míčov.

O konečném umístění radaru v Česku by měl rozhodnout český parlament. Opozice však žádá uspořádání referenda.

Česká vláda již o možném umístění radaru v Brdech zahájila oficiální vyjednávání. Rozhovory mají trvat zhruba do konce roku, pak chce Washington jasné rozhodnutí, zda Češi radar povolí, nebo ne.

Tomáš Klvaňa, někdejší novinář a bývalý mluvčí prezidenta Klause, prozradil například to, kam budou padat sestřelené rakety. A například se ostře ohradil proti tvrzení, že radar je zdraví škodlivý.

Odpovědi Tomáše Klvani čtěte ZDE

Odpovězeno: 04. 07. | 14:15Autor: hela

Otázka: Dobrý den, jak je možné, že neberete ohled na názor lidí, kteří v Brdech žijí? Vždyť v referendech jasně řikáme, že tam radar nechceme..

Tomáš Klvaňa: Dobrý den. Vláda bere názory občanů brdské oblasti vážně a bere je zejména jako signál o náladách ve Vašem regionu a ve Vašich obcích. Vaše názory bereme jako úkol o celém systému protiraketové obrany. A v tomto smyslu se v následujících měsících zařídíme. Chci však zdůraznit, že protiraketová obrana celého kontinentu a euroatlantického prostoru je záležitostí národní bezpečnosti České republiky. V tomto smyslu jsou pro nás lokální referenda a ankety důležitou informací, ale o tak důležité otázce nemůže být rozhodováno jen v místních referendech. O naší účasti či neúčasti rozhodne parlament složený z volených zástupců všech občanů.

Odpovězeno: 04. 07. | 14:17Autor: Imka

Otázka: Proč zrovna Míšov? Jaké argumenty hovořily právě pro tuto obec?

Tomáš Klvaňa: Nemohu jít nad rámec toho, co jsme sdělili po včerejším zasedání bezpečností rady státu. O lokalitě rozhodlo ministerstvo obrany na základě sedmi kritérií, mezi něž patřila ekologická, bezpečností, technická, strategická a další. Tato kritéria rozhodla o tom, že ze čtyř finálních míst se ministerstvo rozhodlo právě pro kótu 718 ve vojenském výcvikovém prostoru asi 2 km od obce Míšov. Podrobnosti o těch kritériích bohužel nemůžeme sdělovat, protože podléhají režimu utajení.

Odpovězeno: 04. 07. | 14:20Autor: xman

Otázka: jenom dva kilometry od obydlené vesnice? neni to trochu malo,pane Klvaňo?

Tomáš Klvaňa: Předpokládám, že otázka je položena ironicky a zároveň předpokládám, že si myslíte, že radar bude mít na život obce nějaký negativní vliv. V takovém případě Vás mohu ujistit, že k ničemu takovému nedojde. Tento radar či podobné radary jsou ve světě situovány poblíž obcí, komunit, škol a neexistují žádné údaje o tom, že by byly svému okolí jakkoli nebezpečné nebo že by fungování obcí nějak negativně narušily. Přesto se premiér zavázal, že kdyby se nějaké takové informace objevily, jednání s americkou stranou skončí.

Odpovězeno: 04. 07. | 14:21Autor: Pamětník

Otázka: Pamatuji si vás jako mluvčího pana Klause. Ale dost rychle jste to položil. Je mi jasný, že odpovíte jako diplomat, ale: Nesedli jste si? Co se stalo? Dáte k dobru nějakou pikantérii?

Tomáš Klvaňa: Neodpovím Vám jako diplomat, protože Vám neodpovím vůbec. Zároveň se Vám za to omlouvám.

Odpovězeno: 04. 07. | 14:23Autor: zzz

Otázka: V převolební diskuzi u pana Moravce se všichni zástupci politických stran (až na zástupce ODS)shodli na tom, že pokud USA požádá o zbudování radaru na území ČR, bude referendum.Můj dotaz proto zní, proč své slovo nehodlají dodržet?

Tomáš Klvaňa: Já nehovořím za žádnou politickou stranu, ale za vládu ČR. Pokud chcete směřovat svoji otázku politickým stranám, ptejte se na jejich sekretariátech. Vláda je toho názoru, že žádné referendum k této otázce není zapotřebí, neboť se nejedná o změnu české ústavy, nejde o zásah do české suverenity. Jde jen o posílení bezpečnosti ČR. A toto rozhodnutí by měli učinit poslanci a senátoři. Lidé, kteří volají po referendu, to leckdy dělají z jiných než z upřímných důvodů. Znám například nemálo poslanců, kteří jsou v soukromí pro radar, ale proto, že veřejné mínění je v tuto chvíli negativní, se za otázku referenda schovávají.

Odpovězeno: 04. 07. | 14:26Autor: Hyperkorektní bubák

Otázka: Před tím, než jste oficiálně ukázali prstem na Míšov: Mluvil někdo alespoň se starostou, aby ho na to velké oznámení upozornil a dal mu čas se vydýchat?

Tomáš Klvaňa: V tom smyslu, jakým se ptáte, nikoliv. Neboť jak jsem již řekl, jde o záležitost bezpečnosti celé ČR. Jedná se o prostor ve Vojenském újezdu, který nijak nespadá do kompetence obce Míšov a proto tedy ta oficiální komunikace, o které hovoříte, nebyla zapotřebí. Vládní představitelé, včetně premiéra, ministryně obrany, ministra zahraničí, jeho náměstka a dalších činitelů však se starosty obcí v regionu hovoří na nejrůznějších fórech již mnoho měsíců a tato komunikace bude pokračovat i nadále.

Odpovězeno: 04. 07. | 14:27Autor: Jan Stárek

Otázka: Dobrý den, pane Klvaňa. Byl jste jmenován vládním mluvčím pro problematiku radaru. Máte dojem, že máte dostatek informací a znalostí aby jste byl schopen správně odpovídat na dotazy? Kde jste sehnal potřebné informace a souvisí Vaše vzdělání s radarem? Děkuji za Vaše odpovědi.

Tomáš Klvaňa: Mám dostatečný počet informací o fungování systému protiraketové obrany, o radaru samotném, o politické situaci v ČR a USA a svoje vzdělání, zkušenosti a expertýzu považuji za dostatečné.

Odpovězeno: 04. 07. | 14:28Autor: muf

Otázka: souhlasíte s názorem pana Vondry, že když jsme mlčeli za bolševika k ruským raketám, máme držet hubu a krok i dnes?

Tomáš Klvaňa: Nepředpokládám, že by to Saša Vondra takhle formuloval, ale kdyby to takto řekl, tak s ním nesouhlasím.

Odpovězeno: 04. 07. | 14:28Autor: pastelka

Otázka: Dobrý den, můžete mi říci který z ministrů bydlí, nebo má rodinu v blízkosti kde má být radar ?Předpokládám, že alespoň ten by měl mít zdravý rozum a nepodporovat jeho umístění.Nemáte pocit, že voliči jsou v podstatě rukojmí této vlády ?

Tomáš Klvaňa: Nemám, a jak jsem již řekl, o naší participaci na systému protiraketové obrany rozhodne Parlament.

Odpovězeno: 04. 07. | 14:34Autor: rony

Otázka: Proč vláda dlouhé měsíce zcela ignorovala, že lidé v Brdech mají z radaru strach a že se straší různými bludy typu že jim radar sežere vnitřnosti? To je tak arogantní nebo přihlouplá?

Tomáš Klvaňa: Jak jsem již řekl, nejrůznější vládní činitelé již mnoho měsíců s místními občany a jejich volenými zástupci komunikují na nejrůznějších fórech a tato komunikace bude pokračovat zejména na podzim. K radaru se váže spousta nesmyslů, například ten, že je škodlivý pro své okolí, pro zdraví občanů nebo životní prostředí. Nic takového není pravda. Radar byl certifikován podle velmi přísných amerických norem a různé ekologické i zdravotní studie potvrdily, že je absolutně bezpečný. Tyto informace průběžně občanům sdělujeme a to nejen těm v brdském Újedu ale i v celé ČR. Zmíněné studie jsou volně k dispozici, například na webových stránkách americké protiraketové agentury a my některé z těchto informací budeme překládat do češtiny a předávat našim občanům. Dále jsme v americe dojednali návštěvu českých experů na Marshallových ostrovech, ti tam provedou na radaru svá vlastní nezávislá měření a výsledky budou komunikovat občanům přímo. Děláme všechno, co je fyzicky možné, abychom občany přesvědčili, že radar je bezpečný, ale někdy mám dojem, že někteří lidé prostě recionálním argumentům přístupni nejsou.

Odpovězeno: 04. 07. | 14:39Autor: ALEX

Otázka: ZAJÍMALO BY MĚ, JESTLI SI JE VLÁDA VĚDOMA, ŽE TÍM ŽE V ČR POSTAVÍ RADAR... STANE SE ČESKÁ REPUBLIKA TERČEM TERORISTICKÝCH ÚTOKŮ !!!!!!!!!!!!!!! A SAMOZŘEJMĚ TO ODNESOU ZASE NEVINNÍ LIDÉ... KTEŘÍ RADAR V ČR NECHTĚJÍ...

Tomáš Klvaňa: Pokud v ČR radarová stanice opravdu bude zřízena, mohu Vám zaručit, že to bude zřejmě nejbezpečnější místo v celé zemi. Žádný terorista se nedostane do blízkosti této stanice a po spuštění systému protiraketové obrany bude toto místo chráněno svým vlastním systémem proti různým typům raket nebo dalším případným útokům. V pohotovosti bude také letectvo AČR a v krizových situacích bude obrana posílena stíhacím letectvem Severoatlantické aliance. V Česku potom pravděpodobně nenajdete bezpečnější místo. Neexistují žádné údaje o útocích na americké vojenské základny ve světe, prostě proto, že provést takový útok se blíží nemožnosti. V to pochopitelně nepočítám válečné zóny typu Irák, Irán nebo útok Hizballáhu v roce 1983 na americké kasárny v Bejrútu.

Odpovězeno: 04. 07. | 14:41Autor: Kačer

Otázka: Dobrý den, pokud tolik chceme (chcete), aby byl prvek americké protiraketové obrany v Česku, opravdu není možné najít prostor někde v horách na kopci? Spíš to dělá dojem, že Američané to tu chtějí proto, aby se případný teror. útok bral jako útok na "město ve středu Evropy", což CNN jistě ocení.

Tomáš Klvaňa: Nezlobte se, ale Váš dotaz nemohu brát vážně. Pokud se týká jiného vhodného místa, tak výběrem lokality by byli zaměstnáni experti několik posledních let. A já v jejich expertýzu mám důvěru.

Odpovězeno: 04. 07. | 14:41Autor: papo

Otázka: Viděl jste film "Děkujeme, že kouříte"? Pokud ne, půjčte si ho. Je o Vás.

Tomáš Klvaňa: Neviděl.

Odpovězeno: 04. 07. | 14:41Autor: Podplukovníci Marek a Soušek

Otázka: Taky si myslíte, že se bez radaru bude muset vrátit povinná služba v armádě?

Tomáš Klvaňa: Nikoliv.

Odpovězeno: 04. 07. | 14:43Autor: Kalousek

Otázka: Hodláte nějak odškodnit případné zdravotní následky způsobené radarem?

Tomáš Klvaňa: Žádné takové následky nenastanou. Kdybychom ale teoreticky připustili, že k něčemu takovému dojde, tak ohledně odškodnění bude platit český právní řád a systém soudnictví a každý se může domáhat práva běžnou cestou. Znovu ale opakuji, že žádné zdravotní nebo ekologické škody nehrozí. A kdyby hrozily, tak tu radar stát nebude.

Odpovězeno: 04. 07. | 14:43Autor: wws

Otázka: Preji dobry den. Jak vzpominate na sve pusobeni u pana prezidenta? :) Byla to pro Vas dobra zkusenost? Potrebujeme opravdu radar, kdyz mame tak moudrou hlavu statu? :) diky

Tomáš Klvaňa: Byla to velmi dobrá zkušenost.

Odpovězeno: 04. 07. | 14:45Autor: asdf

Otázka: uděláte hroznou hloupost, jestli podvedete přes 2/3 obyvatelstva. nesmyslné argumenty o sev. korei a íránu nikdo nepapá a povedlo by se vám jen rozdělit lidi. ale většina proti vám. já sám se zapojím a bude to bolet.

Tomáš Klvaňa: Mám zájem o to diskutovat slušně a věcně s kýmkoliv. Váš dotaz do této kategorie nespadá.

Odpovězeno: 04. 07. | 14:45Autor: Ježek

Otázka: Necítíte se blbě, když se Vám posměšně říká pan radar.

Tomáš Klvaňa: Necítím. Neberu to jako posměšný výraz, sám jsem ho vymyslel.

Odpovězeno: 04. 07. | 14:46Autor: Tomáš Dvořák

Otázka: Dobrý den,
Je možné zakreslit umístění radaru do
mapy? Doufám, že to není tajné.

Tomáš Klvaňa: Úplně přesná lokalita, pokud se týká vojenských parametrů, veřejná nebude. Radar však bude stát na kótě 718 severovýchodně od obce Míšov.

Odpovězeno: 04. 07. | 14:47Autor: zz

Otázka: Máte alespoň vy informace o tom, jak to opravdu s radarem bude (vliv na zdraví, ekonomický dopad na okolí, českou armádu v Jincích...)nebo jste na tom jako běžný občan, tudíž nevíte nic. A proč se se zástupci a občany měst, kterých se to týká,jedná tak jako bych se jich to netýkalo?

Tomáš Klvaňa: Zodpověděl jsem již v předchozích otázkách.

Odpovězeno: 04. 07. | 14:51Autor: Kalousek

Otázka: Kam budou padat sestřelené rakety? Jestli na Brno nebo na Bratislavu?

Tomáš Klvaňa: Rakety budou sestřelovány nad atmosférou během střední doby letu. Poletí-li mezikontinentální raketa z oblasti Blízkého východu na USA, k zásahu by mělo dojít nad Atlantikem (mimo atmosféru Země). 90 % zasažené rakety a také interceptoru se při nárazu vypaří, zbytek se rozšíří nad Atlantikem do prostoru stovek kilometrů. Poletí-li raketa středního nebo dlouhého doletu do Evropy, k ideálnímu zásahu by došlo mimo atmosféru někde nad územím Ukrajiny, zbytek rakety se opět roztříští na vzdálenosti stovek kilometrů ve směru letu někde nad územím Severní a Západní Evropy. Existuje velmi malá teoretická možnost, že by některý z úlomků ne Zemi způsobil škodu. Byla by to však škoda nesrovnatelně menší, nežli úspěšný jaderný zásah Londýna, Paříže nebo Washingtonu.

Odpovězeno: 04. 07. | 14:55Autor: AHOJ

Otázka: není už ta manipulace příliš zřejmá??? to jsou nesmysly že lidi potřebují znát k rozhodnutí technická data. která neznají a proto nemůžou rozhodnout!! otázka totiž v prvé řadě zní, zda chtějí znovu přítomnost JAKÉKOLIV cizí armády!!! probuďte se!!! BUDÍČEEEEK!!!

Tomáš Klvaňa: O přítomnosti "cizí" armády - hovoříme zde zhruba o 150 vojácích a civilistech - rozhodne Parlament ČR, který se za své rozhodnutí bude odpovídat voličům. Pokud si myslíte, že je to jakýmkoli způsobem podobné dopisu 99 pragováků, kteří sem v roce 1968 pozvali okupační armádu, nebo vpádu Wehrmachtu na české území, tak to si zásadním způsobem nerozumíme.

Odpovězeno: 04. 07. | 14:57Autor: firbajn

Otázka: Můžete vyvrátit, že vláda je už rozhodnuta souhlasit s umístěním US radaru v ČR?

Tomáš Klvaňa: Ano. VLáda v obecné rovině vítá iniciativu USA umístit v Česku a Polsku další komponentu protiraketového systému. Vše ale záleží na tom, jak kvalitní smlouvy se nám s Američany podaří vyjednat. Rozhodně nebudeme souhlasit s nějakým vztahem podřízeného k nadřízenému. Nesouhlasili bychom ani v případě, kdyby protiraketovou obranu odmítla Severoatlantická aliance.

Odpovězeno: 04. 07. | 14:59Autor: martina

Otázka: Dobry den,
rada bych se Vas zeptala, jestli byste chtel radar v tesne blizkosti Vaseho bydliste? A dale bych se chtela zeptat, jaky z toho,jako obycejny obcan CR, budu mit uzitek.Predpokladam, ze absolutne zadny!Vestina obcanu s radarem nesouhlasi, proc je Vam to jedno?

Tomáš Klvaňa: Kdyby byl radar ve vzdálenosti 2 km od mého domu, nečinilo by mi to sebemenší problém. Radar, bude-li zde umístěn, jen posilní zónu bezpečí a stability, což významným způsobem ovlivňuje například prosperitu ekonomiky. Budeme také mnohem bezpečnější před případnými útoky ojedinělými řízenými střelami ze strany kohokoliv, kdo by na Evropu chtěl zaútočit.

Odpovězeno: 04. 07. | 15:04Autor: petice

Otázka: Verite (Vy osobne) ze je PRO namireno proti Iranu a KLDR?

Tomáš Klvaňa: PRO je na namířenq proti komukoli, kdo by na nás chtěl zaútočit. V teorii se tomu říká capability-based. V této souvislosti se hovoří o gansterských režimech, které ovládají nestabilní maniaci. Berte to však jako obecnou pojistku do budoucna před všemi možnými režimy nebo teroristickými skupinami situovanými v nestabilních oblastech. Víte například, co se za 20-25 let může stát v takovém Súdánu nebo Pakistánu? Co by se stalo, kdyby se technologie balistických řízených střel jednou zmocnila Al-Kaida? Já to nevím a neví to nikdo z nás, ale my musíme počítat i s tou nejhorší eventualitou a proti ní se rozumně pojistit. Uvažujte tedy prosím o protiraketové obraně jako o pojistce našeho národního rodinného domku, kterou si platíme a doufáme, že ji nikdy nebudeme potřebovat zúročit.

Odpovězeno: 04. 07. | 15:05Autor: Matesík či Johanesík

Otázka: Pocházím z rodu, jehož mnozí příslušníci museli před generacemi opustit krásné obce v Brdech, aby tam vojáci mohli dojít svého žoldu. A s pobavením sleduji, jak bývalí furťáci zde usedlí nyní protestují proti jiným vojákům. Kdo z nich mi asi tak zabrání, abych na místech svých předků stále houbařil?

Tomáš Klvaňa: Hezká otázka:)

Odpovězeno: 04. 07. | 15:05Autor: příbramačka

Otázka: Můžete vyjmenovat 5 důvodů, proč by mi měl stát radar za barákem? Myslím pozitivní důvody, tedy pokud nějaké jsou.

Tomáš Klvaňa: Nikomu radar stát za barákem nebude. V předchozích odpovědích jsem dostatečný počet důvodů vyjmenoval.

Odpovězeno: 04. 07. | 15:07Autor: Zuzka

Otázka: Prosím o vysvětlení, proč právě v Česku? Je jedno, ve které vesnici, ale v Česku ne !! Největším teroristou je právě americký prezident.Rozpoutává války po celém světě a Evropa mu prostě chybí. Bere tato vláda ohled na lidi, kteří ji k dobrému živobytí přivedli ?

Tomáš Klvaňa: Předpokládám, že Vás o ničem nepřesvědčím a proto to ani nebudu zkoušet. Přeji hezký den.

Odpovězeno: 04. 07. | 15:08Autor: Příbramačka 2

Otázka: Je jediným důvodem neumístění radaru v ČR rozhodnutí amerického kongresu o jeho nepostavení v ČR? Já jen jestli by nebylo lepší být občanem USA a volit tam.

Tomáš Klvaňa: O umístění nebo neumístění radaru v ČR rozhodne Parlament ČR.

Odpovězeno: 04. 07. | 15:09Autor: Karel VI

Otázka: Citite se vice zastupcem ceskeho lidu nebo zastupcem nasi kolaborantske vlady? Co je pro Vas prednejsi? Penize nebo cest?

Tomáš Klvaňa: Přestože jste použil tři otazníky, nemyslím si, že se opravdu chcete něco dozvědět.

Odpovězeno: 04. 07. | 15:17Autor: Mgr. Ivana Fenclová

Otázka: Biologové zjistili, že radarové záření negativně ovlivňuje lesní porosty-postupně je ničí.Logicky tedy nemůžeme očekávat žádný příznivý účinek na vše živé.Proč se tedy vláda rozhodla pro jeho postavení v takové blízkosti obce Míšova???Protože tam nikdo z nich nebydlí a ani tam nemá chalupu!

Tomáš Klvaňa: Nic takového není pravda. Radar XBR žádné takové škody nepůsobí.

Odpovězeno: 04. 07. | 15:26Autor: Radim Strnad

Otázka: Vážený pane Klvaňo,
můžete mi prosím odpovědět jak je obranný systém, jehož bude radar součástí, spolehlivý a jaké objektivní fakta jeho spolehlivost prokazují? Bude předpokládaný rozsah základny definitivní včetně jejího vybavení?

Tomáš Klvaňa: Předpokládaný rozsah základny bude definitivní, půjde jen o radarovou stanici. Systém je v tuto chvíli neustále zdokonalován. Je to systém otevřený, což znamená, že se rozmísťuje a testuje takříkajíc za pochodu. Mnohovrstevný protiraketový systém v sobě zahrnuje několik typů protiraket umístěných na moři i pevnině, některé z nich jsou v tuto chvíli spolehlivější než jiné, ale po rozmístění v průběhu příští dekády by měl poskytovat rozumně spolehlivou ochranu. Obecně platí, že ještě zbývá udělat kus práce z hlediska testování protiraket umístěných ve stacionárních silech, tento systém v tuto chvíli ještě 100% není. Sestřelování raket se také liší z hlediska spolehlivosti podle toho, v jaké fázi letu je chcete sestřelovat. Nejspolehlivější je dnes sestřelování nad atmosférou, pak v poslední fázi letu a nejméně spolehlivé se v tuto chvíli jeví sestřelování raket ve vzletové fázi. Situace v polovině příštího desetiletí však bude rozhodně lepší, uvážíte-li, jak neuvěřitelného pokroku bylo dosaženo ve spolehlivosti systému za posledních deset let. Když to připodobníme k rozhodnutí prezidenta Kennedyho v roce 1961 poslat do konce desetiletí Američany na Měsíc a zvážíte, že se to povedlo v červenci 1969, tak my se dnes nacházíme obrazně někde v roce 1964. Celý proces trvá déle, je to technologicky mnohem náročnější, ale nepochybuji o tom, že za 20 let bude mít Evropa spolehlivý protiraketový deštník.
Jsem rád, že se mi podařilo odpovědět na všechny otázky. Oceňuji zejména ty provokativní, jsou-li položeny v duchu fér diskuze. Přeji všem čtenářům Akuálně.cz hezké svátky.

 

Právě se děje

Další zprávy