Nádorů hlavy přibývá. Hlavně tam, kde dýchají špinavý vzduch

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
5. 2. 2015 5:30
Nejen cigarety a alkohol, ale i zplodiny z kotlů na uhlí a výfuků aut zásadně zvyšují riziko nádorů hlavy, úst a krku. Odborníci zjistili, že nejčastěji jimi trpí obyvatelé severní Moravy a Čech.
Největší počet pacientů se zhoubným tumorem v hlavně žije v oblastech se znečištěným ovzduším.
Největší počet pacientů se zhoubným tumorem v hlavně žije v oblastech se znečištěným ovzduším. | Foto: Jiří Kropáček

Praha - Čeští lékaři odhalili alarmující souvislost: v oblastech, kde lidé dýchají vzduch zamořený zplodinami z husté dopravy či z tuhých paliv, roste počet pacientů se zhoubnými nádory hlavy a krku. V roce 2011, ze kterého jsou poslední čísla, bylo v celém Česku takových pacientů o čtvrtinu více než devět let předtím.

Nejčastěji onemocní rakovinou v oblasti hlavy (statistika nezahrnuje mozkové nádory) obyvatelé Moravskoslezského kraje, Ústecka a Karlovarska. Dosud přitom lékaři výskyt těchto mimořádně agresivních nádorů se zaneřáděným vzduchem nespojovali.

"Nádory hlavy a krku skutečně souvisejí se znečištěním ovzduší, a to především s vysokou koncentrací oxidu siřičitého," potvrzuje vedoucí oddělení hygieny životního prostředí Státního zdravotního ústavu Helena Kazmarová. Mezi karcinogeny, které podle ní vznik tumorů podporují, jsou například benzen a benzo[a]pyren. Na zdraví lidí nepříznivě dopadá i větší množství pevných částic polétavého prachu.

Podle odborníků ze Státního zdravotního ústavu byla prokázána souvislost rozvoje rakoviny hlavy s vysokou koncentrací oxidu siřičitého v ovzduší.
Podle odborníků ze Státního zdravotního ústavu byla prokázána souvislost rozvoje rakoviny hlavy s vysokou koncentrací oxidu siřičitého v ovzduší. | Foto: Jiří Kropáček

"Tyto škodliviny s karcinogenním působením mohly skutečně riziko nádorového onemocnění navýšit, a to až o devět případů na deset tisíc obyvatel," potvrzuje náměstek ředitele pro vědu a výzkum ostravské fakultní nemocnice Václav Procházka. Na severu Moravy, kde Procházka působí, už vystoupal počet nově odhalených zhoubných nádorů hlavy dokonce ke třem stovkám.

Původci nebezpečí: kotel na tuhá paliva, auto a cigareta

Vyšší koncentrace rakovinotvorných látek bývají hlavně v regionech s nižší kupní silou, kde lidé používají k topení levnější tuhá paliva, například uhlí. Dalším zdrojem emisí je podle zdravotního ústavu doprava. 

Doposud lékaři rakovinu hlavy se znečištěním ovzduší nespojovali. Nádorové onemocnění přisuzovali spíš vlivu kouření a pravidelné konzumaci alkoholu. „To samozřejmě stále platí, zhoubné nádory hlavy s těmito zlozvyky jednoznačně souvisejí,“ říká šéf České onkologické společnosti Jiří Vorlíček. Připouští však, že negativních faktorů je více. Některé rakovinotvorné látky, které lidé nasávají s cigaretovým kouřem, totiž také běžně poletují v ovzduší. V některých oblastech jich je tolik, že to lidi ohrožuje na zdraví.

Třeba imisní limit pro jeden z nejtoxičtějších karcinogenů - benzo[a]pyren - byl podle Státního zdravotního ústavu překročen v roce 2011 dokonce na 11 ze 17 stanic, kde se koncentrace této škodliviny měřily. "V Ostravě a v Karviné byl limit překročen dokonce na úplně všech stanicích," uvádí v souhrnné zprávě Státní zdravotní ústav.

Vysoké koncentrace v ovzduší byly na severu Moravy a Čech naměřeny také u další škodliviny, která se vyskytuje v cigaretách, oxidu siřičitého.

Rakovina hlavy

Karcinom hlavy a krku

  • Většinou vzniká z povrchových buněk jakékoliv tkáně nebo orgánu v oblasti hlavy a krku. Většina nádorů se vyskytuje s ústní dutině, hltanu a hrtanu.
  • Na celém světě lékaři odhalí 363 tisíc nádorů hlavy ročně, 200 tisíc lidí zemře.
  • V Česku se diagnostikuje kolem 2 tisíc tumorů ročně, kolem 700 lidí zemře.
  • Až v 66 procentech případů se nádor pacientům po léčbě vrátí, a to do 2 let od začátku léčby.

Typický pacient: chudší padesátník

Pokud k tomu lidé pravidelně pijí alkohol, mají podle lékařů na karcinom hlavy doslova zaděláno. Riziko, že se nádorové bujení v hlavě spustí, je totiž u pravidelných pijáků alkoholu dvakrát až šestkrát vyšší. „Alkohol sice sám o sobě nádorový růst nevyvolává, ale ve spojení s karcinogeny z cigaretového kouře nebo ze silně znečištěného ovzduší vznik zhoubného novotvaru podporuje,“ uvádějí onkologové na webu Rakovina hlavy a krku.

Podle přednosty kliniky otorinolaryngologie pražské motolské nemocnice Jana Betky proto trpí rakovinou hlavy a krku často lidé ze sociálně slabších skupin.

"Typický pacient s karcinomem horních cest dýchacích a polykacích je muž nad padesát let, kuřák, alkoholik, svobodný nebo rozvedený, často nezaměstnaný, který žije na okraji společnosti, v objektu vytápěném pevnými palivy a který a tráví mnoho času ve špatně ventilovaných restauracích," shrnuje.

Nádorů je o čtvrtinu víc

Rakoviny hlavy a krku v posledních zhruba třinácti letech dramaticky přibylo. Počet případů se v Česku zvedl dokonce o čtvrtinu. Zatímco ještě v roce 2002 jich onkologové zachytili 1649, o devět let později už napočítali 2072 tumorů.

Nádory hlavy a krku vznikají v povrchových buňkách jakékoli tkáně nebo orgánu v oblasti hlavy a krku. Většina je v ústní dutině, hltanu a hrtanu.

Nejběžnějšími příznaky jsou bulky na krku, bolest při polykání, chrapot a změny hlasu. Může se vyskytnout také trvale ucpaný nos či bolest v krku. Pokud popsané obtíže trvají déle než čtyři týdny, radí lékaři lidem vyšetření.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy