Průlom: Vědci našli zbraň proti superodolným bakteriím

Petr Jemelka Petr Jemelka
8. 1. 2015 19:01
Lékaři už léta bijí na poplach. Medicína od roku 1987 nezískala nová antibiotika. Odolné bakterie ji proto tlačí o století zpět. Experti z Bostonu teď slibují, že děsivý vývoj zvrátí.
Foto: Reuters

Boston - Celá desetiletí bezradného tápání badatelů a temných vizí lékařů jsou zřejmě u konce.

Americkým vědcům se díky zcela nové metodě kultivace po téměř třiceti letech přešlapování na místě konečně podařilo vyzískat antibiotika nové generace, která podle prvotních testů zabírají na smrtonosné, takzvané superrezistentní bakterie.

Zmutovaní původci donedávna ještě velmi snadno léčitelných infekcí postupně získali odolnost vůči prakticky všem známým lékům a odborníci už dlouhou dobu varují, že jde o z hlediska medicíny jednu z největších hrozeb blízké budoucnosti.

Analýza, kterou na konci minulého roku prezentoval britský premiér David Cameron, varovala, že se rezistentní bakterie do roku 2050 stanou celosvětově větším zabijákem než rakovina. Že je lidstvo na prahu postantibiotické éry a medicína se vrátí o století zpět.

Experti z Northeastern University v Bostonu ale přišli s objevem, jenž by měl děsivý vývoj zvrátit.

Jako ve zlaté éře penicilinu

Vyvinuli celkem pětadvacet antibiotik nové generace, přičemž jeden z těchto nově objevených druhů - zdá se - zabírá univerzálně, jako ve své zlaté éře penicilin.

Ještě v padesátých a šedesátých letech minulého století se zdálo, že medicína nebezpečné bakterie poměrně hladce vymýtí.

Farmaceutické společnosti chrlily nová antibiotika jako na běžícím pásu.

Pak se ale karta začala pomalu obracet a od roku 1987 už lékaři od farmaceutů žádnou novou antibakteriální zbraň nové generace nedostali.

Podzemní hotel pro bakterie

Tým z Northeastern University se teď chystá lékařský arzenál znovu rozšířit. Jak to hodlá udělat?

Ze závěrů studie, publikované v odborném magazínu Nature, vyplývá, že objevitelé nových ATB využili zdroj téměř všech bakterií - zemskou půdu. Ta je plná mikrobů, avšak jen asi jedno procento z nich je možné kultivovat v laboratorních podmínkách.

Vědci proto vytvořili pomůcku, kterou si lze představit jako miniaturní  podzemní "hotel pro bakterie". Každý zkoumaný druh v něm dostal vlastní "pokoj" a celé zařízení pak bylo umístěno pod zem, kde byly bakterie vystaveny přirozenému a unikátnímu půdnímu prostředí, zároveň od sebe ale zůstaly odděleny.

To badatelům umožnilo jejich další zkoumání.

"Díky této metodě se nám podařilo vyvinout pětadvacet nových druhů antibiotik. Poslední z nich - teixobactin - je nejslibnější," potvrdil BBC vedoucí výzkumného týmu Kim Lewis.

Pouze špička ledovce

Dosavadní testy ukázaly, že teixobactin je toxický pro bakterie, tkáně savců ale nepoškozuje. V organismech myší zlikvidoval obávaného methicilin-rezistentního zlatého stafylokoka (MRSA), aniž by vyvolal jakékoliv vedlejší účinky. Testy na lidech dosud provedeny nebyly.

VIDEO Lidé na pracovišti roznášejí bakterie
VIDEO Lidé na pracovišti roznášejí bakterie | Video: YouTube

Krom toho, že teixobactin je účinný, se zdá, že si proti němu bakterie nedokážou vytvořit odolnost. Útočí totiž na tuky, které jsou nezbytné pro vytváření buněčných stěn, a s tím dosud známé genetické mutace nic nezmohou, alespoň ne v blízké budoucnosti.

Profesor Lewis a jeho lidé navíc věří, že jde jen o špičku ledovce.

"Nekultivované bakterie mohou položit základy úplně novému chemickému oboru, který se může stát slibným zdrojem nových antibiotik, a znovu tak oživit toto pole badatelské působnosti," vysvětlil dále Lewis.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy